شکنندگی اقتصادی می تواند به زودی به بیت کوین نقش جدیدی در تجارت جهانی بدهد


افزایش نرخ های بهره تهاجمی بازارهای جهانی را فرا گرفت. در نتیجه، ممکن است کشورهای بیشتری در سال آینده از بیت کوین استقبال کنند.

به نظر می‌رسد آشوبی که امسال در بازارهای جهانی تجربه کرده‌ایم – آشفتگی ژئوپلیتیک جهانی ناشی از ترکیبی از زنجیره‌های عرضه گسسته، تورم و بار سنگین بدهی ملی – آغاز یک دوره جدید است. همه اینها در چارچوب دلار آمریکا، که در حال حاضر به عنوان ارز ذخیره اولیه جهانی عمل می کند، حدود 40 درصد از صادرات جهانی را تشکیل می دهد.

اما تاریخ پول به ما می گوید که بیش از یک ارز ذخیره جهانی می تواند همزمان وجود داشته باشد. بسیاری از کشورها فعالانه به دنبال حل و فصل جایگزینی هستند که از منازعات سیاسی جهانی جدا شده باشد. بیت کوین (BTC) ممکن است برای هدف مناسب باشد، و اگر به عنوان یک ارز ذخیره جایگزین – حتی در حاشیه – مورد استفاده قرار گیرد، شاهد راه اندازی تجارت مبتنی بر بیت کوین و ظهور یک واقعیت ژئوپلیتیکی جدید خواهیم بود.

شبکه بیت کوین برای این لحظه آماده است.

تجارت مبتنی بر بیت کوین چیست؟

ارزهای ذخیره زیادی در جهان وجود دارد، از دلار آمریکا گرفته تا یوان چین، ین ژاپن و غیره. اما دلار از نظر محبوبیت در استفاده برای مبادله، تا حد زیادی بزرگترین است.

مربوط: 5 دلیل که سال 2023 سال سختی برای بازارهای جهانی خواهد بود

تجارت مبتنی بر بیت کوین بر این ایده متمرکز است که بیت کوین می تواند به عنوان یک ارز ذخیره نیز عمل کند و به موازات سایر ارزهای ذخیره عمل کند. واقعیت ژئوپلیتیکی در حال ظهور واقعیتی خواهد بود که در آن عرضه و تقاضا در خط مقدم اهرم فشار بین کشورها قرار دارند. آنهایی که مواد خام، قابلیت های تولیدی یا هر تعداد ورودی حیاتی برای تجارت جهانی دارند، توانایی مذاکره بر اساس تقاضا برای این نهاده ها را خواهند داشت. این توسط واحد صرافی بیت کوین، که یک شبکه تسویه حساب تا حد زیادی غیرسیاسی باقی مانده است، اجرا خواهد شد.

اهمیت زمان بندی

چالش های زیادی پیش روی اقتصاد جهانی وجود دارد. دو مورد به طور خاص محصول یک همسویی نسلی از شرایط منحصر به فرد هستند. اولین مورد نیاز به یک سیستم ارز ذخیره کارآمد، نسبتاً غیرسیاسی و غیر شکننده است. دوم، الزامات سخت فزاینده برای ورودی های حیاتی به اقتصاد جهانی. اینها مواد اولیه، هزینه های تولید، فرآیندهای تولید تخصصی، حفاظت از مالکیت معنوی و غیره هستند. ورودی ها هستند. منابع ورودی حیاتی لازم برای تمام تجارت جهانی در حال گذار هستند. ممکن است زمان مناسبی برای اهرم ژئوپلیتیکی که به طور سنتی ناشی از نیاز جهانی به دلار است، توسط یک صرافی جدید، بیت کوین، به میزان قابل توجهی کاهش یابد.

اینکه دلار از سلسله مراتب ارز ذخیره کنونی خارج خواهد شد یا نه، موضوع زمان است. حتی همین چند سال پیش، غیرممکن بود که بیت کوین را به عنوان افزودنی معنادار به ارزهای ذخیره موجود تصور کنیم. با این حال، بیت کوین به دلیل وسعت شبکه و سطح تمرکززدایی، در حال حاضر یک شرکت فعال است.

فراتر از هرگونه سوء ظن عمومی یا اینرسی نظارتی، بلاک چین بیت کوین بسیار کند و انرژی بر بود که نمی توانست یک ارز ذخیره جهانی قابل دوام باشد. شبکه پرسرعت دارای مجموعه ای از ویژگی هایی است که می تواند راه حل های منحصر به فرد مورد نیاز برای این هدف را تامین کند.

به زبان ساده، شبکه بیت کوین روز به روز قوی تر و چند منظوره تر می شود. ظهور شبکه لایتنینگ مدیریت فعال نقدینگی ورودی و خروجی را برای شرکت کنندگان آسان می کند. این مهم است زیرا با پذیرش شبکه بیت کوین کشورها و کسب و کارهای بزرگ، کشورها و شرکت های کوچکتر نیز از آن پیروی خواهند کرد. شبکه لایتنینگ به سرعت به گسترش خود ادامه می دهد و به زودی می تواند این حجم را به اندازه کافی سریع مدیریت کند تا با ارزهای فیات در سطوح مختلف معاملاتی رقابت کند.

مربوط: 4 پیش بینی قانونی برای رمزارز در سال 2023

دومین چالش اصلی نیاز روزافزون به ورودی های حیاتی اقتصاد جهانی است. اینها ورودی هایی هستند که سمت عرضه بازار را نشان می دهند. این شامل نفت، تراشه های کامپیوتری، مواد خام مانند لیتیوم و آلومینیوم، و فرآیندهای ساخت بسیار تخصصی یا تولید بسیار ارزان است. این شامل توانایی محافظت قانونی از ایده ها می شود. دسته‌های بسیاری از نهاده‌های حیاتی طرف عرضه وجود دارد، اما اصل ماجرا این است: بدون اهرم سیاست پولی و استفاده از توافق‌نامه‌های تجاری محدود، توانایی مذاکره ژئوپلیتیکی این کشورها با ورودی‌های سمت عرضه حیاتی به‌طور قابل توجهی افزایش می‌یابد.

تغییر دریا این قفل را نمی توان اغراق کرد. این بدان معناست که سازمان هایی مانند بانک تسویه بین المللی (بانک بانک های مرکزی)، صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و بسیاری دیگر از موسسات مالی جهانی بخشی از قدرت سیاسی خود را از دست خواهند داد. این مهم است زیرا همانطور که تاریخ نشان داده است، این نهادها نفوذ سیاسی عظیمی را اعمال می کنند که با واقعیت اقتصادی که ادعا می کنند از آن دفاع می کنند ناسازگار است.

بیایید صندوق بین المللی پول را مثال بزنیم. الکس گلادشتاین تحقیقات گسترده ای را برای درک بهتر روابط پیچیده بین مؤسساتی مانند BIS، IMF، بانک جهانی و کشورهایی که آنها وام می دهند انجام داد. به گفته گلادشتاین، صندوق بین‌المللی پول اعلام کرد که این سند به 41 کشور در آفریقا، 28 کشور در آمریکای لاتین، 20 کشور در آسیا، هشت کشور در خاورمیانه و پنج کشور در اروپا امضا شده است که بر 3 میلیارد نفر یا دو نفر تأثیر گذاشته است. یک سوم جمعیت جهان.”

برای انجام تجارت با صندوق بین المللی پول، یک کشور باید عضو صندوق بین المللی پول باشد. یکی از الزامات عضویت، سپرده گذاری به پول محلی کشور و همچنین “دارایی های سخت تر” مانند طلا، دلار یا ارزهای اروپایی است. تاکنون 190 کشور در آن شرکت کرده اند. زمانی که یک کشور عضو برای شرایط اضطراری یا یک پروژه زیرساختی بزرگ به وام نیاز دارد، معمولاً آن را با سطح نرخ بهره و شرایط پرداختی دریافت می‌کند که پرداخت آن دشوار است. کشورهایی که به این تعهد عمل نکنند مجازات خواهند شد. جریمه ها متفاوت هستند، اما اغلب به عنوان اهرمی در قالب افزایش نرخ بهره، کاهش ارزش پول، محدودیت در هزینه های دولت و موارد دیگر استفاده می شوند. بنابراین، کشور وام گیرنده بدهکارتر می شود و توانایی آن برای پرداخت واقعی وام محدود می شود. به یاد بیاورید که دلار ارز ذخیره جهانی است. کشوری که بیشترین آرا را در صندوق بین المللی پول دارد، ایالات متحده آمریکا است. و بنابراین، به نظر می رسد، سلسله مراتب پولی جهانی از طریق بدهکاری تقویت و پایدار می شود.

با نگاهی به این موضوع از دریچه نظریه بازی، منطقی است. صاحبان قدرت و کسانی که آماده بهره برداری از این قدرت هستند، تمام تلاش خود را می کنند و برای حفظ این موقعیت احساس وظیفه خواهند کرد. همه اینها تا سال 2022 مانند همیشه کار می کرد، زمانی که ورودی های حیاتی مهم تر از ارز مورد استفاده برای تجارت و حمل و نقل شدند.

اهرم تغییر کرد

این مسابقه در شرف تغییر موقعیت خود در یک الگوی جدید در حال ظهور است. ورودی های حیاتی مهم تر از همیشه هستند. در پس زمینه تغییر سیاست پولی ایالات متحده، اهرم ممکن است در حال تغییر باشد. افزایش شدید نرخ بهره بازارهای جهانی را تحت تاثیر قرار داده است. فشار بر کشورهایی که وام های دلاری دارند، مانند وام های صندوق بین المللی پول در حال افزایش است. اما بسیاری از این کشورها ورودی های حیاتی مورد نیاز جهان را دارند. کشورهایی مانند روسیه، چین، هند و عربستان سعودی اکنون فعالانه به دنبال جایگزینی برای دلار هستند. تحلیلگران بازار مانند لوک گرومن فکر می کنند که گذار به یک جایگزین قطعی است.

گرومن پیشنهاد می کند که جایگزین کوتاه مدت طلا خواهد بود. این می تواند دارایی مانند بیت کوین در میان مدت و بلند مدت باشد. توانایی کشف گزینه های جایگزین به دلیل تغییر اهرمی است که کشورهای درگیر دارند و اکنون مایل به استفاده کامل از آن هستند. طلا به عنوان یک گزینه قابل اجرا در نظر گرفته می شود زیرا تقدم تاریخی آن را نشان می دهد. با این حال، بازگشت به طلا ممکن است موقتی باشد زیرا کشورها از ویژگی های بیت کوین آگاه تر می شوند.

و اگر این اتفاق بیفتد و شاهد حرکتی به سمت تجارت مبتنی بر بیت کوین باشیم، همه شرط‌بندی‌ها متوقف می‌شوند. واقعیت ژئوپلیتیک جدیدی پدیدار خواهد شد. یک رژیم تجارت جهانی چند قطبی جای خود را به اتحادهای جدید بین کشورها خواهد داد. اتحادهای جدید به معنای ایجاد مسیرهای تجاری جدید توسط شرکای تجاری جدید خواهد بود. سیاست پولی به عنوان یک روش اهرمی خنثی خواهد شد. کشورهایی که ورودی های حیاتی دارند قدرتی خواهند داشت که قبلاً هرگز نداشتند.

انتقال بی نظم خواهد بود و پیش بینی نتیجه غیرممکن است. اما یک چیز مسلم است: ما شاهد یک بار در زندگی سازماندهی مجدد تجارت جهانی هستیم.

اکنون زمان آن رسیده است که نگاهی دقیق‌تر به اینکه بیت‌کوین می‌تواند در این پارادایم کجا قرار بگیرد بیاندازیم.

جوزف بردلی او رئیس توسعه کسب و کار در Heirloom، یک استارت آپ نرم افزار به عنوان سرویس است. او به عنوان یک محقق مستقل در صنعت ارزهای دیجیتال در سال 2014 کار خود را آغاز کرد و سپس در Gem (که بعداً توسط Blockdaemon خریداری شد) کار کرد و سپس وارد صنعت صندوق های تامینی شد. او مدرک کارشناسی ارشد خود را از دانشگاه کالیفرنیای جنوبی با تمرکز بر پورتفولیو سازی و مدیریت دارایی های جایگزین دریافت کرد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Joseph Bradley

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید