مسئول ECB توسعه CBDC را به خاطر ارز دیجیتال و مصرف کنندگان ترویج می کند

مسئول ECB توسعه CBDC را به خاطر ارز دیجیتال و مصرف کنندگان ترویج می کند


فابیو پانتا، عضو هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا، اشتیاق خود به فناوری بلاک چین و بدبینی خود نسبت به ارزهای دیجیتال را به استدلالی تبدیل کرده است که از هر دو پشتیبانی می کند، هرچند با اکراه.

فابیو پانتا، عضو هیئت مدیره بانک مرکزی اروپا (ECB) یکی از حامیان شکاک ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) و ارز دیجیتال بوده است و آخرین استدلال خود را برای CBDC در ژانویه ارائه کرد. او در وبلاگ رسمی بانک مرکزی اروپا می نویسد که با توسعه CBDCها، بانک های مرکزی “در نهایت اعتمادی را که شکل های پول خصوصی به آن وابسته است حفظ خواهند کرد.”

پانتا بحث خود را در سال 2022 با ارزش گذاری شدید ارز دیجیتال آغاز کرد. او گفت: «سال گذشته نشان‌دهنده از هم گسیختگی بازار کریپتو بود، زیرا سرمایه‌گذاران از ترس از دست دادن چیزی به ترس از عدم امکان خروج حرکت کردند.

این مشاهدات به عنوان بخشی از بررسی این دیدگاه بود که رمزارز باید به حال خود رها شود تا “به جای تنظیم رمزارزها در خطر مشروعیت بخشیدن به آن بسوزد.” اما این مرد نی است که به تازگی دانلود کرده است:

اول، علیرغم ایرادات اساسی آن، مطمئن نیستیم که دارایی‌های کریپتو در نهایت خودسوزی شوند.

دوم، «هزینه‌ای که برای جامعه یک صنعت کریپتو تنظیم‌نشده به‌وجود می‌آید برای نادیده گرفتن آن بسیار زیاد است، به‌ویژه برای «سرمایه‌گذاران ناآگاه». پانتا با تمسخر لحنی که مشخصه پست وبلاگ او بود، در مورد پولشویی و آسیب های زیست محیطی صحبت کرد:

این فقط ارزهای دیجیتال نیستند که می سوزند.

پانتا با شناسایی نیاز به مقررات، پیشنهاد کرد که قانون بازارهای دارایی رمزنگاری شده (MiCA) اتحادیه اروپا گام مهمی به جلو است، اما برای وام دادن دارایی‌های رمزنگاری یا خدمات کیف پول غیرقانونی کافی نیست. همچنین، «کریپتوهای پشتیبانی نشده […] باید با توجه به هزینه هایی که آنها بر جامعه تحمیل می کنند مالیات گرفته شود. راه حل آن:

تجارت دارایی های دیجیتال پشتیبانی نشده باید توسط قانونگذاران مانند قمار انجام شود.

این رفتار هم شامل مالیات و هم اقداماتی برای حمایت از «مصرف‌کنندگان آسیب‌پذیر» می‌شود.

پانتا استدلال کرد که حتی با وجود مالیات و مقررات، کریپتو کاستی های خود را خواهد داشت. فقط CBDC به این نتیجه رسید که اعتماد به ارز دیجیتال با حفظ “دارایی تسویه دیجیتال بدون ریسک و قابل اعتماد” و نقش بانک مرکزی حفظ خواهد شد.

مرتبط: مقام می گوید بانک مرکزی اروپا باید معاملات عمده فروشی DLT را هر زمان که بازار بخواهد داشته باشد

وبلاگ ECB با یک ورودی با عنوان “آخرین موضع بیت کوین” در 30 نوامبر توجه جامعه ارزهای دیجیتال را به خود جلب کرد. پانتا قبلاً ممنوعیت دارایی های رمزنگاری شده با اثرات زیست محیطی قابل توجه را پیشنهاد کرده بود.
نویسنده: Derek Andersen

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉