آیا استیبل کوین های الگوریتمی با بررسی سکه های مرکزی آینده ای دارند؟


به گفته برخی از کارشناسان، استیبل کوین های فیات برای افزایش استیبل کوین های الگوریتمی بیش از حد عمیق در مبادلات ریشه دارند.

استیبل کوین بومی بایننس، Binance USD (BUSD)، به سومین استیبل کوین بزرگ ایالات متحده تبدیل شده است که توسط پلتفرم زیرساخت بلاک چین Paxos Trust Company از طریق قرارداد انتقال فناوری بین این دو شرکت ضرب شده است.

با این حال، در 13 فوریه، وزارت خدمات مالی نیویورک به Paxos دستور داد تا انتشار توکن های جدید BUSD را متوقف کند.

این اقدام چند روز پس از آن صورت گرفت که کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده بیانیه ولز را صادر کرد که در آن ادعا کرد BUSD قوانین اوراق بهادار را نقض کرده است.

Changpeng Zhao، مدیر عامل بایننس حتی پیش‌بینی کرد که محدودیت‌های نظارتی برخی دیگر از کسب‌وکارهای رمزنگاری را مجبور می‌کند تا از استیبل کوین‌های وابسته به دلار فاصله بگیرند و در آینده نزدیک به دنبال توکن‌های جایگزین متصل به یورو یا ین ژاپن باشند.

نظرات ژائو در یک جلسه توئیتر AMA (هر چیزی از من بپرسید) بیان شد که در آن او گفت که اگرچه طلا یک گزینه پشتیبانی خوب است، اما اکثر مردم دارایی های خود را به ارزهای فیات دارند. وی اذعان کرد که تسلط دلار آمریکا در بازارهای بین المللی آن را تبدیل به یک ارز فیات کرده است که یکی از دلایل اصلی محبوبیت استیبل کوین های وابسته به دلار است. با این حال، اقدامات نظارتی علیه چنین دارایی‌هایی می‌تواند به سایر استیبل کوین‌ها منجر شود.

ژائو همچنین در مورد نقش استیبل کوین‌های الگوریتمی که بسیاری از آنها عمدتاً غیرمتمرکز هستند صحبت کرد و گفت که چنین استیبل کوین‌هایی ممکن است در آینده نقش برجسته‌تری در اکوسیستم کریپتو داشته باشند، اما ذاتاً ریسک‌پذیرتر از توکن‌های دارای پشتوانه فیات هستند.

استیبل کوین های الگوریتمی به طور سنتی وثیقه نمی شوند. در عوض، آنها اغلب از الگوریتم‌های ریاضی مرتبط با مدل توکنومیک استفاده می‌کنند، نه اینکه توسط یک دارایی واقعی مانند دلار آمریکا پشتیبانی می‌شوند.

اکثر پروژه های استیبل کوین الگوریتمی از یک سیستم توکن دوگانه استفاده می کنند: یک استیبل کوین و یک دارایی شناور که نوار استیبل کوین را با حفظ تقاضا و سیستم عرضه که ارزش استیبل کوین را بدون تغییر نگه می دارد، حفظ می کند. برای برش مقدار معینی از استیبل کوین، مقدار مساوی توکن بومی یا توکن شناور سوزانده می شود.

پس از اقدامات نظارتی علیه BUSD، بایننس به چندین استیبل کوین جایگزین، از جمله چندین استیبل کوین غیرمتمرکز، روی آورده است تا نیازهای نقدینگی مبتنی بر استیبل کوین خود را برآورده کند. بایننس بین 16 تا 24 فوریه 180 میلیون استیبل کوین TrueUSD (TUSD) ضرب کرد.

بایننس پس از ممنوعیت BUSD، TrueUSD را استخراج کرد. منبع: توییتر

استیبل کوین های غیرمتمرکز تاریخچه ای آلوده دارند

استیبل کوین های غیرمتمرکز ابتدا در اکوسیستم مالی غیرمتمرکز (DeFi) با ایجاد Dai (DAI) توسط MakerDAO محبوب شدند. DAI از طریق سیستم قراردادهای هوشمند که توسط یک سازمان غیرمتمرکز مستقل (DAO) مدیریت می شود، پایدار می ماند. اگرچه DAI به ارزش‌های غیرمتمرکز خود وفادار می‌ماند، اما به همراه سکه USDC منتشر شده توسط دایره (USDC) در سرایت بانکی اخیر که منجر به کاهش آن شد، گرفتار شده است.

در حالی که استیبل کوین‌های الگوریتمی به ارزش‌های غیرمتمرکز اکوسیستم کریپتو وفادار می‌مانند، کاربردهای واقعی آن‌ها سابقه مشکلی داشته است، به ویژه با فروپاشی اکوسیستم Terra و استیبل کوین الگوریتمی آن TerraUSD (UST)، که اکنون TerraClassicUSD (USTC) نامیده می‌شود. .

استیبل کوین الگوریتمی Terra زمانی به عنوان نمونه ای بارز از اینکه چگونه یک استیبل کوین غیرمتمرکز می تواند وارد جریان اصلی شود دیده می شد. با این حال، عمق آن و متعاقب آن فروپاشی اکوسیستم، آینده چنین استیبل کوین‌هایی را مورد تردید قرار داده است.

استیبل کوین های غیرمتمرکز از حماسه Terra دچار شکست سنگینی شده اند و شهرت این استیبل کوین ها با اقدامات دو کوون، یکی از بنیانگذاران آزمایشگاه های Terraform لکه دار شده است. علیرغم اینکه کوون در زنجیر بود، از اجرای قانون طفره رفت و در عین حال استدلال کرد که این شکست تقصیر او نبوده است. شواهد و مدارک او استدلال می کند که depog از سازمانی سرچشمه گرفته است که بیش از 450 میلیون دلار UST را به بازار آزاد ریخته است. ظاهراً خود کوون این نهاد را کنترل می کرد. وی اخیرا توسط مقامات مونته نگرو دستگیر شد.

آینده یک استیبل کوین غیرمتمرکز با اتکا به استیبل کوین های متمرکز و استیبل کوین های الگوریتمی تحت نظارت نظارتی در حال فروپاشی چگونه به نظر می رسد؟ آیا آینده ای وجود دارد؟

حسن شیخ، یکی از بنیانگذاران پلتفرم انکوباتور غیرمتمرکز DAO Maker، به کوین تلگراف گفت که انتقال به استیبل کوین های غیرمتمرکز آن چیزی نیست که مردم انتظار دارند. این بسیار به صورت عمودی یکپارچه است و صرافی های متمرکز، زنجیره ها، کیف پول ها، راه حل های سهام، عملیات استخراج و غیره را ایجاد می کند.

هنوز هیچ استیبل کوین غیرمتمرکزی وجود ندارد که توسط صرافی ها پذیرفته شود. هیچ DAI یا مشابهی وجود نخواهد داشت. ارزش بازار به اندازه کافی مهم نیست که تأثیر شبکه لازم را داشته باشد. استیبل کوین غیرمتمرکز در صرافی‌ها واقعاً غیرمتمرکز نخواهد بود و احتمالاً هنوز وجود ندارد، زیرا بزرگ‌ها احتمالاً به دنبال سکه‌های خودشان خواهند بود.

شیخ در مورد مسائل نظارتی BUSD گفت که این تنها اولین آزمایش تمایل مردم برای تغییر به یک استیبل کوین جدید است که توسط صرافی منتشر شده است. اگر ثابت شود، بازار تغییر خواهد کرد. او افزود، منطقی است که منتظر نسخه بایننس DAI باشیم.

شیخ همچنین مسائل مهمی را در مورد استیبل کوین های غیرمتمرکز در حال حاضر در بازار روشن کرد. او گفت که بیشتر این استیبل کوین ها آنقدر عمیق در USDC ریشه دارند که عملاً غیرمتمرکز هستند.

بسیاری از استخرهای صرافی غیرمتمرکز و استیبل کوین های غیرمتمرکز مانند DAI و Frax (FRAX) دارای ریسک وثیقه قابل توجهی در برابر USDC هستند. به این ترتیب، رگولاتور DAI MakerDAO یک پیشنهاد اضطراری برای رسیدگی به خطرات ناشی از قرار گرفتن در معرض وثیقه 3.1 میلیارد دلاری USDC در طول آخرین depeg ارائه کرده است.

برعکس، «هوای بازاریابی غیرمتمرکز آنها اکنون توسط مبارزات اخیر USDC که به سرعت میخ DAI را از بین برده است، پاک شده است. انتقال به یک استیبل کوین غیرمتمرکز راه درازی است، زیرا استیبل کوین غالب هنوز وجود ندارد. صرافی ها فقط برای سود حجمی از آنها حمایت می کنند. تعداد معدود جفت‌های BTC/DAI و مشابهی که وجود دارند، آنقدر در فعالیت ضعیف هستند که هیچ نشانه‌ای از انتقال به ثبات غیرمتمرکز در میان شرکای نقدینگی عمده برای آینده قابل پیش‌بینی نشان نمی‌دهند.

صرافی های کریپتو با استیبل کوین های دارای پشتوانه فیات ادغام می شوند

استیبل کوین‌های با پشتوانه فیات به یک راه نجات در دنیای ارزهای دیجیتال امروزی تبدیل شده‌اند. در روزهای اولیه مبادلات کریپتو، این استیبل کوین ها به عنوان یک ابزار یادگیری برای بسیاری از معامله گران عمل می کردند و همچنین در دهه گذشته به یک تامین کننده نقدینگی بزرگ تبدیل شده اند.

استیبل کوین‌های با پشتوانه فیات به قدری در صرافی‌ها ریشه دارند که با وجود بررسی‌های نظارتی، بعید به نظر می‌رسد که تغییرات گسترده‌ای داشته باشیم. شیخ به کوینتلگراف گفت.

عبدالرفای گدیت، یکی از بنیانگذاران پلتفرم معاملات ارزهای دیجیتال Zignaly، به کوین تلگراف گفت که علیرغم کاهش اخیر USDC، پلتفرم‌های معاملات ارز دیجیتال همچنان استیبل کوین‌های متصل به دلار آمریکا را ترجیح می‌دهند.

“من شخصا به این اعتقاد دارم [Tether] USDT در حال حاضر بهترین استیبل کوین است، با دقت 1:1 ثابت شده است و همچنین تا حدودی با مقررات ناعادلانه فاصله دارد. USDC به دلیل پیوندهایش با SVB متأسفانه بود [Silicon Valley Bank]; در غیر این صورت آنها کار بزرگی انجام می دهند.»

او به کوین تلگراف گفت که استیبل کوین ها رگ حیاتی اکوسیستم کریپتو هستند و علیرغم فشارهای نظارتی همچنان یک نیروی مسلط خواهند بود.

گادیت گفت که ممکن است صرافی ها از ایالات متحده دور شوند، اما استیبل کوین با پشتوانه فیات به تسلط خود ادامه خواهد داد:

«عمل BUSD برای من شبیه قربانی شدن است. فکر می کنم غیر ضروری و کاملاً ناعادلانه است. در آینده، ناشران پایدار سعی خواهند کرد از ایالات متحده دور بمانند، همانطور که ناشر USDT تتر در خارج از هنگ کنگ فعالیت می کند.

تتر (USDT) به تسلط خود در بازار استیبل کوین، علیرغم بررسی های نظارتی مداوم در برابر بسیاری دیگر از استیبل کوین های وابسته به دلار آمریکا، ادامه می دهد. کارشناسان صنعت بر این باورند که اگرچه استیبل کوین های غیرمتمرکز ممکن است امیدوارکننده به نظر برسند، اما کاربردهای واقعی آنها مشکوک است. بنابراین، استیبل کوین های متمرکز احتمالاً همچنان بر بازار ارزهای دیجیتال تسلط خواهند داشت.
نویسنده: Prashant Jha

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید