چگونه فناوری بلاک چین و dMRV می تواند به بازارهای تجارت کربن کمک کند


ترکیب بلاک چین با پروتکل های نظارت، گزارش و تأیید دیجیتال نه تنها می تواند VCM ها را بهبود بخشد، بلکه آنها را ذخیره می کند.

اجماع جهانی وجود دارد که انتشار گازهای گلخانه‌ای (GHG) سیاره را گرم می‌کند، اما تلاش‌ها برای اندازه‌گیری، گزارش و تأیید دقیق این انتشارات همچنان محققان، سازمان‌های غیرانتفاعی، شرکت‌ها و دولت‌ها را به چالش می‌کشد.

این امر به ویژه برای پروژه‌های «مبتنی بر طبیعت» برای کاهش سطح دی اکسید کربن، مانند کاشت درختان یا احیای جنگل‌های حرا، صادق است.

این امر مانع از توسعه یک بازار داوطلبانه کربن (VCM) شد که در آن اعتبارات کربن افست معامله می شود. این “تغییرها” گاهی به عنوان مجوزهای آلاینده تلقی می شوند، اما به طور کلی VCM ها برای کره زمین مفید در نظر گرفته می شوند زیرا به اندازه گیری اثرات زیست محیطی فعالیت های صنعتی و مصرف کننده کمک می کنند و شرکت ها را برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای، حداقل به طور غیر مستقیم، تشویق می کنند.

با این حال، VCM ها اخیرا مورد انتقاد شدید قرار گرفته اند. یک مطالعه 9 ماهه توسط روزنامه گاردین و چندین سازمان دیگر در بریتانیا نشان داد که “بیش از 90٪” از “وام های جبرانی جنگل های بارانی” تایید شده توسط شرکت معتبر صدور گواهینامه Verra احتمالا “وام های ساختگی” هستند و نشان دهنده کاهش واقعی کربن نیستند. “.”

این یافته صنعت تجارت کربن را تکان داد، اما همچنین برخی از تفکرات جدید را در مورد راه‌های اندازه‌گیری، گزارش یا تأیید اثربخشی پروژه‌های کاهش کربن تشویق کرد. به عنوان مثال، با استفاده از فناوری‌های جدید مانند نظارت دیجیتال، گزارش‌دهی و راستی‌آزمایی (dMRV)، سنجش از دور، تصاویر ماهواره‌ای و یادگیری ماشین، این فرآیند را تا حد زیادی خودکار می‌کند. DMRV همچنین از فناوری بلاک چین برای ردیابی، امنیت، شفافیت و اهداف دیگر استفاده می کند.

همه اینها هنوز جدید است، اما بسیاری بر این باورند که dMRV می تواند بازارهای کربن را در پی رسوایی Verra احیا کند. همچنین می‌تواند کمبود حسابرسان و بازرسان انسانی موجود در سرتاسر جهان را برای ارزیابی پروژه‌های گازهای گلخانه‌ای، به‌ویژه پروژه‌های مشکل‌ساز «مبتنی بر طبیعت» جبران کند. علاوه بر این، می تواند طیف وسیع تری از داده ها را جمع آوری کرده و به طور بالقوه آنها را در زمان واقعی در دسترس قرار دهد. مهمتر از آن، این امکان را برای اولین بار فراهم می کند که پروژه ها در سطح جهانی مقایسه شوند.

“تفاوت بزرگ”

DMRV در اینجا تفاوت بزرگی ایجاد خواهد کرد، زیرا مقایسه کمی مداخلات مختلف مبتنی بر طبیعت را به فضایی جهانی می‌آورد که می‌توان آنها را با یکدیگر مقایسه کرد، چیزی که طبق گزارش‌های خود پروژه‌ها با سیستم‌های موجود امکان‌پذیر نیست. Anil Madavapeddy، استاد دانشگاه کمبریج و مدیر مرکز اعتبارات کربن کمبریج. او به Cointelegraph گفت: “ما خطوط پایه خود را داریم.”

برخی از این هم فراتر می روند. dClimate، یک شبکه زیرساخت غیرمتمرکز برای داده های آب و هوا، در یک پست وبلاگی در ماه مارس گفت: «فناوری اندازه گیری، گزارش و تأیید دیجیتال (dMRV) این پتانسیل را دارد که شیوه کار بازار داوطلبانه کربن (VCM) را متحول کند.

با این حال سؤالات باقی می ماند: شاید همه اینها برای جلوگیری از تغییرات آب و هوایی خیلی کم یا خیلی دیر است؟ و اگر خیلی دیر نشده باشد، آیا اگر روش‌های بهتری ایجاد شود، مانند اندازه‌گیری میزان کاهش کربن جهانی در جنگل‌های بارانی برزیل، پیشرفت متوقف نمی‌شود؟ آیا بلاک چین برای این فرآیند ضروری است و اگر چنین است چرا؟ و آیا dMRV واقعاً می تواند بازارهای کربن داوطلبانه را “انقلاب” کند یا این فقط یک اغراق است؟

مایلز آستین، مدیر عامل شرکت فناوری آب و هوا Hyphen Global AG به Cointelegraph گفت: «هنوز دیر نشده است. “ما خود را در یک لحظه حیاتی می یابیم” رسوایی Verra و ادعاهای مداوم “Greenwashing” توسط شرکت ها باعث شده است که شرکت های بیشتری نسبت به حمایت از پروژه های کاهش کربن محتاط باشند.

آستین گفت: “ادراکات اعتماد و امکان سنجی در مورد دارایی های مبتنی بر طبیعت تاثیر منفی در هر دو بخش عمومی و خصوصی داشته است.” اما در این نقطه حساس افزود:

DMRV می تواند نه تنها در بهبود این بازارها بلکه در نجات آنها نیز تأثیر بسزایی داشته باشد.

ممکن است مفید باشد که DMRV را با MRV سنتی مقایسه کنید، که هدف آن کمک به اثبات این است که فعالیتی مانند کاشت درختان یا تمیز کردن گازهای خروجی دودکش واقعاً انجام شده است. این یک پیش نیاز برای ارزش پولی است که به فعالیت متصل می شود و یک ضرورت برای عملکرد بازارهای تجارت کربن است.

آنا لرنر نسبیت، مدیر عامل Climate Collective به کوین تلگراف گفت که MRV سال ها از گزارش پایداری “پشتیبانی” کرده است. با این حال، «نقاط ضعف زیادی دارد، از جمله اتکای بیش از حد به داده‌های ذهنی، هزینه‌های بالا، زمان‌بندی طولانی و وابستگی به «کارشناسان بین‌المللی»، یعنی مشاوران.

مجله: کتیبه های تکراری: «ابر رایانه» بیت کوین و BTC DeFi به زودی

به گفته ماداواپدی از مرکز کمبریج، مشکل ذاتی در تعیین کمیت پروژه‌های مبتنی بر طبیعت این است که «مکانیسم‌های سنتی مورد استفاده برای انجام این کار در دهه گذشته بسیار دستی بوده و مقایسه آن در بین پروژه‌ها دشوار بوده است».

مکانیسم‌های کمی که برای این ارزیابی‌ها استفاده می‌شود از استاندارد فاصله زیادی دارد. اینها شامل ارزیابی “افزودن” (یعنی تفاوت خالص یک پروژه از نظر آب و هوا چیست؟)، ماندگاری (تا چه مدت تاثیرات ادامه خواهد داشت؟) و نشت (آیا یک اثر خارجی منفی مانند قطع یک جنگل به جای دیگری منتقل شد؟). ).

Nesbitt گفت DMRV برای یک پروتکل MRV کاملا دیجیتالی به فناوری‌های نوظهور و داده‌های دقیق‌تر تکیه می‌کند که نه تنها داده‌های دیجیتال را از طریق اینترنت اشیا، حسگرها و فناوری‌های دیجیتال جمع‌آوری می‌کند، بلکه داده‌ها را در یک دفتر کل بلاک چین کاملا دیجیتال و غیرمتمرکز پردازش و ذخیره می‌کند. ”

به گفته دانیل وویس، مدیر ارشد فناوری در ارائه‌دهنده راه‌حل‌های متمرکز بر پایداری Tymlez، DMRV همچنین می‌تواند به طور بالقوه بار کاری حسابرسان و بازرسانی را که برای تأیید پروژه‌های کاهش انتشار آلاینده‌ها درخواست می‌شوند کاهش دهد:

با ثبت دستی MRV، هر حسابرس یا بازرس تنها می تواند 150 پروژه را در سال تأیید کند، زیرا آنها باید داده های مورد نیاز خود را ردیابی کرده و همه آنها را جمع آوری کنند.

او تخمین زد که دیجیتالی کردن فرآیند می تواند زمان و هزینه ها را تا 75 درصد کاهش دهد.

آیا بلاک چین می تواند به هموارسازی یک فرآیند «پیچیده» کمک کند؟

در صورت وجود، بلاک چین چه نقشی در همه این موارد دارد؟ مایکل کلی، یکی از بنیانگذاران و مدیر تولید پروتکل جنگل باز، یک پلتفرم باز برای مقیاس‌گذاری مبتنی بر طبیعت، گفت: صادقانه بگویم، من فکر می‌کنم بازارهای کربن داوطلبانه و بازارهای کربن تنظیم‌شده به بلاک چین برای صدور دارایی و قابلیت ردیابی نیاز دارند. او به کوین تلگراف گفت.

او گفت که روند فعلی MRV “پیچیده” است، “بدون مشاهده در برنامه های صدور، بدون قابلیت ردیابی، هزینه های مکرر مکرر و غیره.” گفت. در نتیجه، “مردم در لمس اعتبارات کربن مردد هستند.”

ترکیب DMRV با بلاک چین می تواند همه چیز را تغییر دهد. هنگامی که آنها می توانند همه چیز را در مورد آن ببینند [a project] – تا زمانی که هر درخت در یک دوره 20 ساله روی یک منطقه نمونه نصب شود – شاهد ورود افراد جدید به عرصه خواهیم بود.”

نسبیت خاطرنشان کرد که برخی از پیشرفت‌های تدریجی MRV (مانند دیجیتالی کردن فرم‌های ارسال) در واقع به فناوری بلاک چین نیاز ندارد، اما این می‌تواند به زودی با «ویژگی‌هایی مانند قراردادهای هوشمند که امکان قیمت‌گذاری جامع‌تر یا فقط قیمت‌گذاری دارایی را فراهم می‌کند» تغییر کند. با هزینه مناسب غرامت برای جوامع محلی درگیر در پروژه های اعتبار کربن.

اما ممکن است محدودیت هایی وجود داشته باشد که چقدر فناوری بلاک چین به تنهایی می تواند مشکلات را حل کند. آستین Hyphen اضافه کرد که اگرچه بلاک چین ممکن است “شفافیت، امنیت، اتوماسیون و سوابق غیرقابل تغییر جریان داده ها را به شکل قابل بازرسی فعال کند، اما این ممکن است کافی نباشد:

DMRV فقط می تواند به خوبی داده ها و روش های مورد استفاده باشد. اگر یک متدولوژی معیوب را انتخاب کنید و آن را با بلاک چین دیجیتالی کنید، اکنون یک dMRV معیوب دارید که تغییر ناپذیر و شفاف است.”

توسعه روش شناسی از دیدگاه آستین بسیار مهم است. او به کوین تلگراف گفت: «رویکردهای مبتنی بر فعالیت در مورد موتورهای احتراق داخلی یا فرآیندهای صنعتی به خوبی کار می‌کنند؛ شما می‌توانید آنها را به دقت اندازه‌گیری کنید و در یک ضریب ضرب کنید.

با این حال، اینها در “راه حل های مبتنی بر طبیعت” خیلی خوب کار نمی کنند. یک جنگل در برزیل می‌تواند دی اکسید کربن بیشتری نسبت به جنگل‌های هم‌اندازه در اندونزی داشته باشد، بسته به متغیرهای زیادی مانند خشکسالی، بارندگی و رطوبت.

«طبیعت یک موجود زنده و نفس گیر است. بنابراین روش ها نیاز به اندازه گیری مقدار واقعی CO2/CO2e دارند [carbon dioxide/carbon dioxide equivalent] آستین گفت: این یک استخر یا منبع است به جای محاسبه بهترین تخمین.

به خصوص بعد از بحث ورا مطالعاتی در این زمینه در حال انجام است. جولیا جونز، استاد علم حفاظت در دانشگاه بانگور، به کوین تلگراف گفت: “محققان در این زمینه نشان می دهند که چگونه می توان کیفیت اعتبارات کربنی را که “جلوگیری از جنگل زدایی” را بهبود می بخشد، بهبود بخشید. اما مطمئناً بین تحقیقات جدید و معرفی آن در سیاست و عمل تأخیر وجود دارد.»

مرکز اعتبارات کربن کمبریج در واقع سال گذشته یک نمونه اولیه تحقیقاتی در مورد اینکه بازار اعتبار کربن در بلاک چین تزوس چگونه است ایجاد کرد. مادهاواپدی به کوین تلگراف گفت: “مشاهده اولیه ما این بود که بلاک چین گلوگاه اینجا نیست؛ همه این زیرساخت ها به خوبی کار می کنند و یک نقشه راه فنی محکم برای مقیاس بندی دارند.” سد جای دیگری بود.

“موانع در راه استقرار معنی دار به دلیل عدم عرضه پروژه های قابل اعتماد بود، زیرا مکانیسم های کمی سازی” – یعنی افزودنی، ماندگاری، و نشت – “در حال بلوغ هستند زیرا زیرساخت های ماهواره و الگوریتم های مرتبط با آن مورد بررسی قرار می گیرند. و مستقر شد.”

لیدار از درختان جنگل ملی سیرا نقشه می کشد. منبع: گیت تحقیق

کلی همچنین خاطرنشان کرد که فقدان “پروژه های توسعه کربن با کیفیت و وام های قابل دسترس” یک مانع بزرگ برای VCM ها، به ویژه در زیربخش دارایی های مبتنی بر طبیعت است.

پروژه هایی مانند احیای جنگل، احیای جنگل، احیای حرا و حفاظت از تنوع زیستی اکنون با کمبود بودجه مواجه هستند. این شکاف پروژه منجر به کمبود اعتبار می شود که به مشکل مرغ و تخم مرغ تبدیل می شود.

کلی گفت: «نتیجه این سیستم این است که اعتبارات کربن یک سیستم نسبتاً غیر نقد، پیچیده و دشوار است که سهامداران را از تأمین مالی، خرید و تجارت دارایی‌ها برای مشارکت در بازار بازمی‌دارد».

مداواپدی گفت: “بزرگترین مانع در حال حاضر اعتبار جمعی بازارهای داوطلبانه است و ما امیدواریم کار ما در دیجیتالی کردن، طراحی سیستماتیک و انتشار تجزیه و تحلیل بتواند به پر کردن این شکاف کمک کند.”

“طوفان کامل”؟

در مورد ادعاهایی مانند موارد ذکر شده در بالا مبنی بر اینکه فناوری dMRV پتانسیل ایجاد انقلاب در عملکرد بازار داوطلبانه کربن را دارد، چطور؟ آیا این خیلی دور است؟

آخرین: امور مالی اسلامی و Web3 در هفته بلاک چین استانبول روی صحنه می روند

Nesbitt گفت: “DMRV در قلب تقویت یکپارچگی داده ها است که یکپارچگی فرآیند را بهبود می بخشد.” بنابراین بله، من فکر می کنم dMRV در ایجاد بازار داوطلبانه کربن برای موفقیت حیاتی است. اما اینکه بگوییم بازار را متحول خواهد کرد، ممکن است با توجه به پیشرفت‌ها و برنامه‌های کاربردی dMRV که در حال حاضر در حال اجرا هستند، کمی بیش از حد پیش برویم.

کلی دو روند امیدوارکننده را به دنبال گاردین می بیند پیدا کردن او گفت که مقامات سابق مانند Verra و Gold Standard اکنون بیشتر متعهد به دیجیتالی کردن فرآیندهای خود و “شفاف تر و قابل اعتمادتر” بودن هستند، در حالی که “ذینفعان تمایل بیشتری به امتحان راه حل ها یا ارائه دهندگان خدمات جدید دارند، به خصوص اگر استانداردهای بالاتری برای اعتماد داشته باشند.” . دید و کیفیت.”

او افزود که نتیجه می تواند «طوفان عالی برای تسریع بازار داوطلبانه کربن مایع روی زنجیره باشد».


نویسنده: Andrew Singer

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید