طیف گسترده ای از مواد نگهدارنده مورد نیاز برای نظارت ایمن خود: ویتالیک بوترین

طیف گسترده ای از مواد نگهدارنده مورد نیاز برای نظارت ایمن خود: ویتالیک بوترین


بوترین در پستی در ردیت تاکید کرد که اگر هک شوید، مجبور شوید یا ناتوان شوید یا بمیرید، چنگ زدن بیش از حد کیف پول شخصی شما می تواند چیز بدی باشد.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، بر اهمیت داشتن انواع “نگهبانان” برای به حداکثر رساندن امنیت حفظ شخصی دارایی های رمزنگاری شده از طریق کیف پول های چند سیگ و بازیابی اجتماعی تاکید کرد.

با توجه به نرخ فزاینده کلاهبرداری و هک کریپتو در چند سال گذشته، و معدود شرکت‌های بزرگ ارز دیجیتال که در سال 2022 ورشکسته می‌شوند، اهمیت نظارت شخصی و حفظ رویه‌های امنیتی کافی کیف پول هرگز مهم‌تر از این نبوده است.

بوترین در یک پست Reddit در انجمن r/ethereum در 16 مارس، “چگونه در مورد انتخاب محافظ‌های Multsig و کیف‌های بازیابی اجتماعی فکر می‌کنم، بوترین توضیح داد که چگونه به امنیت کیف پول نزدیک می‌شود.

اگرچه ساختار آنها متفاوت است، کیف پول های Multisig و کیف پول های بازیابی اجتماعی هر دو به نگهبانان متکی هستند که عمدتا به عنوان منابع خارجی برای بازیابی وجوه یا تأیید تراکنش ها عمل می کنند. به طور کلی، نگهبانان می‌توانند گروه‌هایی از کیف پول‌های خارجی باشند که متعلق به همان شخص یا آدرس‌هایی هستند که توسط افراد/سازمان‌های دیگر کنترل می‌شوند.

به گفته بوترین، توزیع محافظ‌های کیف پول بسیار مهم است، زیرا داشتن چندین محافظ باعث “معادل سخت” می‌شود: کمتر به دیگران اعتماد می‌کنید، اما همچنین قدرت بیشتری را روی خود متمرکز می‌کنید که می‌تواند خطرآفرین باشد. شما مورد حمله قرار می گیرید، به چالش کشیده می شوید یا ناتوان می شوید یا می میرید.

“قاعده سرانگشتی من این است که به اندازه کافی سرپرست باید توسط افراد دیگر بررسی شود تا اگر ناپدید شدید، به اندازه کافی قیم دیگر برای بازپس گیری پول شما وجود داشته باشد.”

بوترین به اظهارات خود توصیه کرد که قیم نباید یکدیگر را بشناسند، زیرا این “خطر تبانی” برای حمله به کیف پول و دارایی آنها را بسیار کاهش می دهد، اما آنها همچنان باید بتوانند در هر شرایطی یکدیگر را پیدا کنند. کیف پول به صاحبش می رسد.

نظرات در مورد پست بوترین: Reddit

او نوشت: “اگر اتفاقی برای شما بیفتد، آنها همچنان می توانند یکدیگر را پیدا کنند، زیرا پروتکل های استاندارد واضحی وجود دارد که به طور طبیعی برای افراد در چنین شرایطی (مثلاً با والدین خود تماس بگیرید) وجود دارد.”

بعلاوه، یکی از بنیانگذاران اتریوم پیشنهاد کرد که افراد هنگام تایید یک تراکنش به والدین دستور دهند که یک سوال امنیتی بپرسند، که فقط آنها و قیم آن را می دانند و تنها در صورت ارائه پاسخ صحیح تایید خواهند کرد.

مرتبط با: DeFi بزرگترین هک خود را در سال 2023 می بیند زیرا اویلر 197 میلیون دلار ضرر می کند: Finance Redefined

برای معامله‌گران Degen یا آن‌هایی که بازی‌های HODL طولانی‌مدت نمی‌سازند، بنیانگذار اتریوم همچنین تاکید کرد که باید از محافظ‌های واکنش‌گرا متناسب با نیازهای سریع خود استفاده کنند.

اگر قراردادهای زنجیره ای را انجام می دهید، ممکن است لازم باشد سریع عمل کنید: اگر قراردادی آسیب پذیر است، پول را برداشت کنید، اگر در شرف انحلال هستید، پول جابه جا کنید، و غیره. اگر این شامل نیازهای شما می شود، پس می خواهید محافظ هایی را پیدا کنید که بتوانند در کوتاه مدت سریع عمل کنند.

در نهایت، بوترین توصیه کرد که هر نگهبان حداقل یک بار در سال آزمایش شود، زیرا این امر تأیید می کند که آنها “حساب خود را فراموش نمی کنند یا از دست نمی دهند.”

با توجه به نرخ فزاینده کلاهبرداری و هک کریپتو در چند سال گذشته و معدود شرکت‌های ارز دیجیتال که در سال گذشته ورشکست شدند، اهمیت حفظ رویه‌های امنیتی کافی کیف پول هرگز مهم نبوده است.
نویسنده: Brian Quarmby

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉