مودیز: دیجیتالی شدن به این زودی جایگزین پول بانک های تجاری نخواهد شد


آژانس رتبه‌بندی اعتباری می‌گوید که حتی با افزایش دیجیتالی‌سازی، جایگاه بانک تجاری در اقتصاد همچنان مستحکم است و توسط برخی از انواع جدید پول پشتیبانی می‌شود.

مودیز در گزارشی جدید پیش‌بینی می‌کند که دیجیتالی‌سازی آینده پول را شکل می‌دهد، اما پول سنتی بانک مرکزی که در بانک‌های تجاری نگهداری می‌شود همچنان تسلط خواهد داشت. او پس از تحقیق در مورد طیف گسترده ای از اشکال نوظهور یا بالقوه پول، گفت که اساساً اعتماد بهره وری را تحت الشعاع قرار می دهد.

مودی گفت که محیط پولی در حال فروپاشی است، اما بسیاری از راه حل های پرداخت جدید از استفاده از پول بانک های تجاری پشتیبانی می کنند. به عنوان مثال، «کیف پول های دیجیتال […] تا زمانی که حساب‌های بانکی منبع اصلی ارزهای دیجیتال باقی بماند، از تسلط پول بانک‌های تجاری حمایت می‌کند.

با این حال، کیف پول های دیجیتال می توانند با دور نگه داشتن بانک ها از فرآیند تراکنش، درآمد آنها را تهدید کنند. سپرده‌های توکن‌شده، اگر اشکال دیگر دارایی‌های توکن‌شده که عمدتاً آزمایش‌نشده باقی می‌مانند، پیوند مشابهی با بانک‌های تجاری حفظ خواهند کرد.

مودیز با اشاره به ارزهای دیجیتال بانک مرکزی گفت: CBDC ها به عنوان امن ترین شکل پول دیجیتال تلقی خواهند شد. آنها نیازی به بیمه سپرده ندارند و وعده سود در پوشش و سهولت پرداخت – به ویژه مرزی – را می دهند، اما پیچیدگی های فنی و سیاستی آنها مانع پذیرش آنها می شود. این گزارش می افزاید که اکثر CBDC ها واسطه خواهند شد و جایگاه بانک تجاری را حفظ می کنند.

این ارز رمزنگاری شده مورد بررسی متوسط ​​قرار گرفت. مودیز نوشت: «اگرچه آنها بیش از یک دهه است که وجود دارند، اما هنوز کارکردهای اساسی پول را انجام نمی دهند. این گزارش ادعا می‌کند که در حالی که کریپتو در دسترس بودن، قابلیت انتقال و برنامه‌پذیری 24 ساعته را ارائه می‌دهد، عواملی مانند نوسان، کارمزد تراکنش‌های بالا، توان عملیاتی کم، مشکلات تجربه کاربر و به طور کلی نقدینگی محدود بیشتر از این مزایا هستند.

مطالب مرتبط: مودیز برای ایجاد سیستم امتیازدهی برای استیبل کوین ها: گزارش

استیبل کوین با تحقیر مشابهی برخورد کرد. در این گزارش آمده است: «استیبل کوین‌ها از تضاد منافع داخلی رنج می‌برند، زیرا اپراتورهای آن‌ها تشویق می‌شوند تا در دارایی‌های پرریسک‌تر سرمایه‌گذاری کنند تا درآمد را افزایش دهند». با این حال، “استفاده از استیبل کوین ممکن است نسبتاً افزایش یابد.” بعلاوه:

با این حال، ارزش بازار تمام دارایی‌های رمزنگاری تا به امروز بیش از 60 درصد افزایش یافته و تا 20 آوریل 2023 به 1330 میلیارد دلار رسیده است.

چشم انداز پولی هنوز در حال تحول است. در این گزارش به عنوان مثال آمده است:

ارز دیجیتال صادر شده توسط یک شرکت خصوصی می تواند به طور قابل توجهی بر چشم انداز پرداخت تأثیر بگذارد. […] این پروژه تا به امروز موفق نبوده است و بسیاری از کشورها به احتمال زیاد به آنها اجازه اجرای در مقیاس بزرگ را نخواهند داد.”

از دیگر نوآوری های ذکر شده در این گزارش می توان به پول موبایل و وجوه بازار پول توکن شده که توسط شرکت های مخابراتی صادر می شود اشاره کرد.

مجله: چگونه هوش مصنوعی را کنترل کنیم و افراد را با کریپتو تشویق کنیم؟


نویسنده: Derek Andersen

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید