DeSantis درست است – CBDCها به کنترل مطلق دولت منجر می شوند


از چین گرفته تا کانادا، واضح است که دولت‌ها در سرتاسر جهان به دنبال ارائه ارزهایی هستند که می‌توانند بدون هیچ زحمتی آن‌ها را دستکاری کنند.

جنجال بر سر احتیاط و پیامدهای انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در ایالات متحده ظاهراً به یکی از یخ شکن های مورد علاقه واشنگتن تبدیل شده است. همانطور که کنگره به این سوال می پردازد، بسیار مهم است که آمریکایی ها به وضوح قدرت عظیمی را که CBDC می تواند به دولت ها ارائه دهد و همچنین خطر غیرقابل قبول سوء استفاده بالقوه از آن قدرت را درک کرده و با هوشیاری ارزیابی کنند.

در ماه مارس، ران دیسانتیس، فرماندار فلوریدا، پیشنهادی مبنی بر ممنوعیت استفاده از CBDCها در ایالت خود ارائه کرد، با این استدلال که کنترل کل پولی دولت فدرال برای جامعه آمریکا خطرناک است. اندکی بعد، کاخ سفید گزارش اقتصادی خود را منتشر کرد که در آن از CBDC به عنوان مکانیزمی برای پیشبرد «حقوق بشر، ارزش‌های دموکراتیک و حریم خصوصی» حمایت کرد. این واقعیت که بسیاری از کشورها و سیستم های پولی شروع به توسعه و انتشار CBDC های خود کرده اند نیز به بحث داخلی رنگ می بخشد.

در حالی که هیچ فناوری ذاتاً بد نیست، پیامدهای سوء استفاده احتمالی از فناوری های مختلف به طور قابل توجهی متفاوت است. به همین ترتیب، یک سیستم CBDC اساساً فقط یک ابزار است – به خودی خود خوب یا بد نیست. اما خطر منفی استفاده نادرست از CBDC آنقدر زیاد است که باید این مفهوم را رد کرد. ایده تمرکز کامل “کنترل مطلق” بر توانایی افراد برای تجارت از طریق یک CBDC باید برای جوامع آزاد اهانت آمیز باشد – حتی اگر امروز امکان این سوء استفاده از قدرت عجیب به نظر برسد.

اما حداقل در ایالات متحده این عجیب نیست. نادیده گرفتن سفر طولانی آمریکا برای توسعه یک سیستم نظارت مالی متداول تر و امکان استفاده از CBDC برای همین منظور ساده لوحانه خواهد بود. سیاستگذاران آمریکا اکنون فرصتی دارند تا این روند را متوقف کنند و سیستم بهتری بسازند که به طور مداوم به حقوق شهروندان برای حفظ حریم خصوصی احترام بگذارد.

مرتبط با: گزارش کاخ سفید Bybit را هدف قرار داد – و Deribit را فراموش کرد

طرفداران CBDC استدلال می‌کنند که می‌تواند شمول مالی را پیش ببرد و کارایی پرداخت‌ها را افزایش دهد. حق با آنهاست، اما مسائل کلیدی در اینجا این است که چه هزینه بالقوه ای ممکن است داشته باشد و آیا جایگزین هایی برای دستیابی به اهداف مشابه با ریسک کمتر وجود دارد یا خیر. خوشبختانه، در این مورد، گزینه‌ها متعدد و فوق‌العاده متنوع هستند: ایده‌ها از پروتکل‌های مالی غیرمتمرکز (DeFi) تا بانک‌های پستی را شامل می‌شود.

به طور بحرانی، این جایگزین‌ها می‌توانند به بسیاری از مزایای کلیدی که طرفداران CBDC به آن اشاره می‌کنند، دست یابند، در حالی که از خطر منفی ایجاد سیستمی جلوگیری می‌کنند که در صورت سوء استفاده، می‌تواند حقوق فردی را به گونه‌ای که کمتر فناوری می‌تواند آن را تضعیف کند. یک CBDC نه تنها به دولت نظارت کامل و کنترل نشده از زندگی مالی یک نفر – به میزان هر پنی خرج شده – ارائه می دهد، بلکه می تواند به دولت اجازه دهد، برای مثال، به طور کامل یا به معنای واقعی کلمه، یک فرد را از درگیر شدن در تجارت منع کند. برای حذف وجود یک فرد یا گروهی از افراد نامحبوب. هیچ دولتی نمی تواند با چند ضربه صفحه کلید به این قدرت دسترسی پیدا کند.

نمونه هایی که از سیستم مالی غیرمتمرکز که ما امروز به آن تکیه می کنیم (نسبت به یک سیستم مبتنی بر CBDC) اهرمی می کنند نیز احتیاط را ایجاب می کنند. در سال 2022، شهروندان چینی که عکس‌هایی از یک بنر در محکومیت شی جین پینگ، دبیر کل حزب کمونیست چین به اشتراک گذاشتند، دسترسی به حساب‌های WeChat خود را از دست دادند. WeChat یک «برنامه همه کاره» است که معمولاً به عنوان روش پرداخت استفاده می شود. این بدان معناست که کاربران معلق قادر به انجام کارهای اساسی مانند تماس با تاکسی یا خرید مواد غذایی نیستند.

مرتبط با: جهان ممکن است به لطف CBDC ها با آینده ای تاریک روبرو شود

به همین ترتیب، سال گذشته دولت کانادا از اختیارات اضطراری خود استفاده کرد تا به بانک‌ها دستور دهد حساب‌های افراد شرکت‌کننده در اعتراضات را که دولت غیرقانونی می‌داند، مسدود کنند. این مثال‌ها باید به هر کسی که – یا به طور بالقوه انتظار دارد – در “طرف اشتباه” یک دولت باشد، مکث کند، صرف نظر از اینکه این باور وجود دارد که توسل به چنین قدرت‌های قدرتمندی در هر دو مورد موجه است یا خیر. و مهمتر از آن، این اقدامات با استفاده از یک سیستم دست و پا گیر در مقایسه با کارایی وحشیانه یک CBDC انجام شد.

آمریکایی ها در سراسر طیف سیاسی و ایدئولوژیک باید دلیل مشترکی برای رد صدور یک CBDC پیدا کنند، خواه نگران قدرت CBDC برای دادن “کنترل مطلق” به دولت بر انتخاب های زندگی بسیار شخصی باشند، یا نگران هستند که دولت فدرال هدف قرار دادن آن افراد یا گروه های نامحبوب با حروف بزرگ می نویسند. یک سیستم پولی کاملا متمرکز التماس می کند که مورد سوء استفاده قرار گیرد. امکان استفاده از چنین ابزار قدرتمندی به دلایل غیرقانونی، غیراخلاقی یا محدودکننده در مقیاس اجتماعی به این معنی است که خود ایده صدور یک ابزار، اگر نگوییم رد آشکار، سوء ظن شدید را ایجاد می کند.

میلر وایت هاوس-لوین او مدیرعامل صندوق آموزش DeFi است. تحت نظارت کمیته کمک مالی DEF، میلر مسئولیت کلی استراتژیک و عملیاتی برای اجرای ماموریت و اهداف سازمان را بر عهده دارد. قبل از پیوستن به صندوق، میلر عملیات خط‌مشی انجمن بلاک چین را رهبری می‌کرد و در Goldstein Policy Solutions بر روی طیف وسیعی از مسائل سیاست عمومی، از جمله رمزارز، کار می‌کرد. میلر دارای مدرک لیسانس در سیاست بین‌الملل و یک خردسال در زبان چینی ماندارین از مدرسه خدمات خارجی جورج تاون است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Miller Whitehouse-Levine

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *