DeFi به اکوسیستم هک شده در سال 2022 تبدیل شد: بازتعریف مالی

DeFi به اکوسیستم هک شده در سال 2022 تبدیل شد: بازتعریف مالی


سال 2023 با یک نوت صعودی برای تقریباً همه 100 توکن برتر DeFi آغاز شد که اکثر آنها به بالاترین حد چند هفته ای صعود کردند.

به Finance Redefined خوش آمدید، دوز هفتگی شما از بینش مالی غیرمتمرکز ضروری (DeFi) – خبرنامه ای که برای ارائه تحولات کلیدی هفته گذشته برای شما ساخته شده است.

اکوسیستم دی‌فای سال 2023 را با نرخی صعودی مشابه بازار گسترده‌تر ارزهای دیجیتال آغاز کرد. با این حال، شروع سال در حال افزایش، آسیب‌های ناشی از آسیب‌پذیری‌ها و حملات در سال 2022 را کاهش نداد.

یک گزارش تحقیقاتی جدید نشان می‌دهد که DeFi آسیب‌پذیرترین اکوسیستم رمزنگاری است که ۱۱۳ مورد از مجموع ۱۶۷ اکسپلویت را دریافت می‌کند. علاوه بر این، کارشناسان امنیت بلاک چین هشدار داده اند که این روند می تواند تا سال 2023 ادامه یابد.

MetaMask اولین قربانی در سال 2023 با ظهور یک کلاهبرداری کیف پول جدید بود. کلاهبرداری با آدرس کیف پول که مسمومیت آدرس نامیده می شود، سعی دارد از بی دقتی کاربران سوء استفاده کند. در دیگر اخبار اکسپلویت DeFi، یک آدرس مرتبط با 190 میلیون دلار اکسپلویت پل Nomad، 1.57 میلیون دلار اتر (ETH) را به میکسر رمزنگاری تحریم شده Tornado Cash منتقل کرد.

Arbitrum و Optimism، دو شبکه لایه 2 مبتنی بر اتریوم، در 10 ژانویه در مجموع بیش از 1.1 میلیون تراکنش را پردازش کردند که از نظر حجم تراکنش از اتریوم پیشی گرفت.

100 توکن برتر DeFi با روند صعودی وارد هفته دوم شدند و بیشتر توکن‌ها بالاترین قیمت چند هفته‌ای را ثبت کردند.

پروژه های نوع DeFi بیشترین حملات را در سال 2022 دریافت کردند: گزارش

بر کسی پوشیده نیست که در سال 2022 Web3 و DeFi با آسیب‌پذیری‌ها و حملات بزرگ متعددی مواجه می‌شوند. از حمله به پل رونین تا حمله به پل نومد، بیش از 2 میلیارد دلار تنها در 10 سوء استفاده برتر از دست رفت.

گزارش جدیدی از اتحاد امنیت بلاک چین با عنوان “گزارش جهانی وب 3 امنیت 2022 و تحقیقات انطباق مقررات رمزنگاری” که توسط Beosin، BuilderDAO، LegalDAO و Footprint Analytics نوشته شده است، نشان داد که در سال گذشته 167 حادثه امنیتی مهم از DeFi رخ داده است. آنها آسیب پذیرترین افراد بودند. پروژه های DeFi 113 بار هک شده اند که تقریباً می باشد. 67.6 درصد از حملات ثبت شده

به خواندن ادامه دهید

چرا DeFi باید در سال جاری منتظر حملات بیشتری باشد: مدیران امنیتی بلاک چین

سرمایه گذاران DeFi باید خود را برای یک سال بزرگ دیگر پر از سوء استفاده ها و هک ها آماده کنند زیرا پروژه های جدید وارد بازار می شوند و هکرها پیچیده تر می شوند.

مصاحبه شده برای گزارش امنیتی جدید DeFi با عنوان “نمای کلی امنیت DeFi در سال 2022” توسط دروفا، که به طور انحصاری توسط شرکت های امنیتی بلاک چین و حسابرسی HashEx، Beosin و Apostro با Cointelegraph به اشتراک گذاشته شده است.

به خواندن ادامه دهید

هشدار کلاهبرداری: MetaMask به کاربران رمزارز در مورد مسمومیت آدرس هشدار می دهد

در اطلاعیه‌ای، متاماسک، ارائه‌دهنده کیف پول دیجیتال، به کاربران درباره یک «کلاهبرداری با مسمومیت با آدرس» هشدار داد که در آن مهاجمان با ارسال توکن‌هایی به ارزش 0 دلار به کیف پول‌هایشان، سابقه تراکنش‌های آن‌ها را مسموم کردند. کلاهبرداران از آدرس های کیف پول تولید شده از مولدهای آدرس خصوصی استفاده می کنند و با اولین و آخرین نویسه آدرس کیف پول قربانیان خود مطابقت دارند. این باعث می شود که کاربران ناآگاه وجوه خود را به آدرس جعلی اشتباه ارسال کنند.

در حالی که این تلاش به هکرها اجازه دسترسی به کیف پول کاربران را نمی دهد، افرادی که عادت دارند قبل از ارسال موجودی دارایی دیجیتال خود، آدرس کیف پول را از تاریخچه تراکنش خود کپی کنند، می توانند به طور بالقوه وجوه خود را به آدرس های تقلبی ارسال کنند.

به خواندن ادامه دهید

آدرس کیف پول Nomad Exploit 1.57 میلیون دلار به Tornado Cash منتقل می کند

در یک هشدار، شرکت امنیتی بلاک چین CertiK پیشنهاد کرد که یک آدرس کیف پول مرتبط با هک Nomad، 1200 ETH (1.57 میلیون دلار) را به Tornado Cash منتقل کرده است، که نشان می دهد مهاجمان ممکن است در حال اخاذی وجوه باشند. هکر 12 دسته از 100 ETH را به میکسر تایید شده منتقل کرد.

هک Nomad Bridge یکی از ده هک بزرگ کریپتو در سال 2022 بود که بیش از 190 میلیون دلار دارایی دیجیتال از دست رفت. در اول اوت، صدها بهره بردار برای تخلیه ارزش کلی پل که به دلیل نقض امنیتی در عرض چند ساعت قفل شد، جمع شدند. سال گذشته، گزارشی نشان داد که تقریباً 90 درصد از شرکت‌کنندگان در هک کپی‌برداری‌هایی بودند که بیش از 88 میلیون دلار دارایی دیجیتال را ضبط کردند.

به خواندن ادامه دهید

خوش بینی و داوری اتریوم را در حجم تراکنش های ترکیبی معکوس می کند

فعالیت زنجیره لایه ۲ اتریوم تا حدی در حال افزایش است که دو شبکه پیشرو در حال حاضر توان عملیاتی بیشتری نسبت به شبکه اصلی اتریوم دارند.

شبکه های Tier-2 Arbitrum و Optimism طی سه ماه گذشته شاهد افزایش تراکنش ها بوده اند. در مقایسه، طبق گفته Etherscan، تراکنش‌های شبکه اتریوم از اواخر اکتبر 2022 حدود 33 درصد کاهش یافته است.

به خواندن ادامه دهید

نمای کلی بازار DeFi

داده های تحلیلی نشان می دهد که ارزش کل بازار DeFi در هفته گذشته به بیش از 40 میلیارد دلار افزایش یافته است و در زمان نگارش این مقاله در حدود 41.9 میلیارد دلار معامله می شود. داده های Cointelegraph Markets Pro و TradingView نشان می دهد که 100 توکن برتر DeFi بر اساس ارزش بازار هفته ای صعودی را پشت سر می گذارند و تقریباً همه توکن ها از بالاترین سطح چند هفته ای خود گذشته اند.

Lido DAO (LDO) با افزایش 52 درصدی قیمت در هفت روز گذشته پردرآمدترین نمودار هفتگی بود و پس از آن Avalance (AVAX) با افزایش 34 درصدی قرار گرفت. فانتوم (FTM) 29 درصد افزایش در نمودارهای هفتگی به ثبت رساند، در حالی که بقیه 100 توکن برتر نیز شاهد افزایش دو رقمی بودند.

از شما برای خواندن خلاصه این هفته از تأثیرگذارترین تحولات DeFi سپاسگزاریم. جمعه آینده برای داستان ها، بینش ها و آموزش های بیشتر در این زمینه پویا در حال پیشرفت به ما بپیوندید.


نویسنده: Prashant Jha

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉