راه حل های غیرمتمرکز برای تغییرات آب و هوایی کلیدی هستند زیرا COP ناامید می شود

راه حل های غیرمتمرکز برای تغییرات آب و هوایی کلیدی هستند زیرا COP ناامید می شود


ابتکارات تغییر آب و هوا که توسط سیاستمداران رهبری می شود و توسط برخی از بزرگترین آلاینده ها حمایت می شود نیاز به تغییر در ابتکارات دارد – فناوری غیرمتمرکز می تواند نقش مهمی ایفا کند.

تغییرات اقلیمی با افزایش فشار بر شرکت‌ها برای توسعه و اجرای استراتژی‌های اقلیمی به یکی از مبرم‌ترین مشکلات دنیای مدرن تبدیل شده است. سیاستمداران در سرتاسر جهان نیز فعالانه درگیر بوده اند و چندین کشور متعهد شده اند که در چند دهه آینده کربن خنثی شوند.

در میان تمام ابتکارات و کنفرانس هایی که توسط سیاستمداران و شرکت های میلیارد دلاری در طول سال ها برگزار می شود، تهدید گرمایش جهانی و انتشار کربن در جو فقط افزایش یافته است.

کنفرانس تغییر اقلیم سازمان ملل متحد در سال 2022 یا کنفرانس UNFCCC طرفین، بیست و هفتمین کنفرانس تغییرات آب و هوایی سازمان ملل بود. این کنفرانس که بیشتر به عنوان COP شناخته می شود، یکی از بزرگترین کنفرانس ها در نوع خود است که با حضور سیاست گذاران برتر و مدیران عامل فناوری.

COP27 در نهایت پیشرفت حداقلی را در زمینه تلفات و خسارات انجام داد، و کشورهایی با انتشار بالا موافقت کردند که به کشورهایی که از وزن ناآرامی آب و هوایی متحمل شده‌اند، غرامت بپردازند که نقش ناچیزی در ایجاد آن داشتند. اما، بار دیگر، هیچ قولی برای توقف انتشار گازهای گلخانه ای که به این فاجعه دامن زد، داده نشد.

کنفرانس‌هایی که توسط سیاستمدارانی مانند COP27 برگزار می‌شوند، به نمونه‌ای آشکار از همه چیز اشتباه در چنین ابتکاراتی تبدیل شده‌اند. COP27 میزبان بیش از 600 نماینده شرکت سوخت فسیلی و بسیاری دیگر بود که به جای حمایت از پیشرفت و اقدام در آنجا بودند. اول از همه، این رویداد توسط کوکاکولا، بزرگترین آلوده کننده پلاستیک جهان، حمایت مالی شد.

مفهوم کارناوال سالانه آب و هوا احتمالاً بهترین راه برای تشویق اقدامات معنادار در مورد گرمایش جهانی نبوده است. وجود صنعت سوخت فسیلی و ناتوانی آن در دستیابی به هدف مورد نظر به این معنی است که مشکل تغییرات آب و هوایی نیاز به یک راه حل مدرن دارد و برای بسیاری، فناوری غیرمتمرکز کلیدی است که می تواند در بلندمدت به نفع ابتکارات آب و هوایی باشد.

راه حل های غیر متمرکز

فناوری غیرمتمرکز در بسیاری از صنایع خارج از بخش مالی انقلابی در مدیریت داده ها ثابت کرده است. ابتکارات تغییر آب و هوا، فناوری بلاک چین را به نفع خود یکپارچه می کند، از جمله تعداد فزاینده ای از پروژه ها در COP سالانه.

آرون گوش، رئیس داده ها و فناوری آب و هوا در KPMG ایالات متحده، به کوین تلگراف گفت:

یکی از مهم‌ترین نتایج COP27 امضای توافق‌نامه‌های ضرر و زیان بود که به کشورهای ثروتمند اجازه می‌داد در تدارکات و برنامه‌ریزی برای بهبود مردم و معیشت در کشورهایی که منابع کافی ندارند، کمک کنند. نه تنها بلاک چین اعتماد و شفافیت را فراهم می کند، بلکه با معرفی پایلوت های CBDC، و همچنین پذیرش BTC به عنوان یک وسیله مبادله شناخته شده در کشورهایی مانند السالوادور، سرمایه گذاری ها و برنامه هایی با سرعت در حال ظهور برای ادغام و تراکنش بین سازمان ها در حال ظهور است. کشورها و شهروندان.»

فناوری بلاک چین می‌تواند به روش‌های مختلفی برای کارآمدتر کردن ابتکارات مرتبط با تغییرات آب و هوا به کار رود.

بازیافت صنعتی است که در آن بلاک چین می تواند با ارائه پاداش مالی برای احتکار اقلام قابل بازیافت مانند ظروف پلاستیکی، قوطی ها یا بطری ها مشارکت را تشویق کند. تاسیسات مشابه در حال حاضر در نقاط مختلف جهان وجود دارد.

اخیراً: با افزایش انتقادات، رویکرد جنسلر به ارزهای دیجیتال منحرف به نظر می رسد

Plastiks یک بازار توکن غیرقابل تعویض (NFT) است که از ابتکارات برای کاهش زباله های پلاستیکی حمایت می کند. پلاستیک بازیافت پلاستیک خود را با ایجاد مشارکت با شرکت‌های بازیافت با استفاده از NFT مستند می‌کند، که می‌تواند منبع درآمد اضافی برای شرکت‌های بازیافت باشد. این پروژه ادعا می‌کند که داده‌های بازیافت، پس از ثبت بر روی بلاک چین، به یک رسید قطعی از مقدار پلاستیک حذف شده تبدیل می‌شود.

فناوری بلاک چین با توانایی نظارت شفاف بر داده‌های حیاتی زیست‌محیطی و نشان دادن اینکه آیا تعهدات انجام می‌شود یا خیر، می‌تواند کسب‌وکارها و دولت‌ها را از نقض تعهدات زیست‌محیطی یا ادعای نادرست پیشرفت باز دارد.

به عنوان مثال، شبکه Regen راه حل های فین تک مبتنی بر بلاک چین را برای ادعاها و داده های زیست محیطی ارائه می دهد. برخی از پیشنهادات آن شامل یک سیستم حسابداری زیست محیطی عمومی و Regen Registry است که به مقامات زمین اجازه می دهد خدمات اکوسیستم را مستقیماً به خریداران در سراسر جهان بفروشند.

EarthFund DAO یکی دیگر از ابتکارات زیست محیطی است که یک جامعه غیرمتمرکز را سازماندهی می کند که می خواهد با چالش های زیست محیطی بشریت مقابله کند. این پلتفرم به دارندگان توکن اجازه می دهد تا رای دهند و «پروژه هایی که دنیا را تغییر می دهند» مانند پروژه جذب کربن EarthFund سرمایه گذاری کنند.

Crypto Climate Accord یک ابتکار تحت رهبری بخش خصوصی است که بر کربن زدایی از صنعت ارزهای دیجیتال و بلاک چین متمرکز شده است. تا به امروز، بیش از 250 شرکت و فرد از رمزارز، امور مالی، سازمان های غیردولتی و غیره به این جنبش پیوسته اند.

در بین تمام موارد استفاده عمده از فناوری بلاک چین، به دلایل خوب و بد، بیشترین صحبت در مورد پیشرفت در کمک به بازار بسیار پیچیده وام کربن بوده است.

بازارهای کربن و نحوه عملکرد آنها

اعتبار کربن نشان دهنده یک تن دی اکسید کربن است که می توان آن را خرید، فروخت یا بازنشست کرد. اگر یک کسب و کار مشمول مقررات سقف و تجارت (مانند برنامه سرمایه و تجارت کالیفرنیا) باشد، احتمالاً تعداد معینی اعتبار دارد که می تواند آن را محدود کند. این شرکت می تواند در صورتی که کمتر از حد مجاز دی اکسید کربن منتشر کند، اعتبارات کربن اضافی را معامله، فروش یا ذخیره کند.

هنگامی که اعتباری فروخته می شود، سهمیه انتشار از فروشنده خریداری می شود. اگرچه کاهش انتشار نتیجه یک اقدام است، اما در نتیجه کاهش واقعی انتشار، اعتبار قابل معامله می شود.

هدف بازارهای کربن کاهش انتشار گازهای گلخانه ای با ایجاد امکان تجارت واحدهای انتشار (اعتبار کربن) است که گواهی هایی برای کاهش انتشار هستند. تجارت تضمین می‌کند که سازمان‌هایی که می‌توانند انتشار گازهای گلخانه‌ای را با هزینه کمتری کاهش دهند، برای انجام این کار از انتشارات پرهزینه‌تر دستمزد دریافت می‌کنند. مکانیسم‌های بازار کربن با تعیین قیمت برای انتشار کربن، آگاهی از هزینه‌های زیست‌محیطی و اجتماعی آلودگی کربن را افزایش می‌دهند و سرمایه‌گذاران و مصرف‌کنندگان را تشویق می‌کنند تا مسیرهای کربن کمتر را انتخاب کنند.

دو دسته اصلی از بازارهای کربن وجود دارد: سقف و تجارت و داوطلبانه. Cap and Trade یک سقف اجباری برای انتشار گازهای گلخانه‌ای تعیین می‌کند و سازمان‌هایی که از این محدودیت‌ها فراتر می‌روند ممکن است کمک هزینه‌های اضافی را خریداری کنند یا جریمه‌ای برای پر کردن شکاف بپردازند. همانطور که از نام آن پیداست، بازار اجباری توسط شرکت ها و دولت های دارای مجوز قانونی برای جبران انتشار گازهای گلخانه ای استفاده می شود. از طرف دیگر، بازار داوطلبانه کربن خارج از بازارهای انطباق اما به موازات آن عمل می کند و به شرکت ها و افراد خصوصی اجازه می دهد تا اعتبارات کربن را به صورت داوطلبانه خریداری کنند.

مسائل مربوط به اعتبارات کربن

اعتبارات کربن به عنوان یک راه حل مبتنی بر بازار برای کمک به کاهش انتشار کربن تبلیغ می شد، اما آنها با تعدادی مشکلات همراه هستند. بازارهای اعتبار کربن مملو از کیفیت افست پایین هستند، جایی که برخی از اعتبارات ممکن است کیفیت مشابه بازار را نداشته باشند و برخی قدیمی باشند و دیگر استانداردهای بهترین سازمان های صدور گواهینامه افست کربن را رعایت نکنند.

برخی از سازمان‌هایی که چنین جبران‌های کربنی را ارائه می‌کنند، آنچه را که می‌گویند انجام نمی‌دهند. بازارهای کربن داوطلبانه تا حد زیادی غیرقابل تنظیم هستند و شرکت ها اغلب با تبلیغات نادرستی به نام شستشوی سبز کنار می روند. این مشاغل یا در وام های تایید نشده سرمایه گذاری می کنند یا همان وام را دو بار می شمارند. همه این اقدامات خریداران را فریب می دهد تا تصور کنند که در حال کاهش انتشار گازهای گلخانه ای خود هستند در حالی که واقعاً آنها را کاهش نمی دهند.

به عنوان مثال، با توجه به Yale Environmental 360، تاکنون در مجموع یک میلیارد تن اعتبار CO2 برای خرید در بازار داوطلبانه کربن در دسترس قرار گرفته است. با این حال، حدود 600 تا 700 میلیون تن فروشنده بیشتر از خریدار است. در نتیجه، در واقعیت تنها حدود 300 تا 400 میلیون تن CO2 جبران می شود. این نشان می دهد که بین 600 تا 700 میلیون تن CO2 بدون جبران تولید شده است.

بلاک چین چگونه می تواند کمک کند؟

در فضای بلاک چین، پیشرفت های قابل توجهی در فناوری محاسباتی صورت گرفته است که می تواند کارایی این بازارهای کربن را بهبود بخشد. فناوری بلاک چین می تواند به فرآیند ایجاد اعتبار و تأیید کمک کند. RA Wilson، مدیر ارشد فناوری پلت فرم معاملاتی دیجیتال کربن افست 1GCX، به Cointelegraph گفت:

«بلاک چین می‌تواند تا حد زیادی تنگناهای فعلی را در بازار اعتبار کربن فعلی بهبود بخشد، از جمله مسائل مربوط به تقلب، ارائه نادرست و تکرار وام‌ها. در حالی که این پیشرفت‌ها کلیدی برای گسترش بازار اعتبار کربن و ایجاد اعتماد بیشتر در صنعت هستند، بلاک چین تنها بخشی از راه‌حل است. برای گسترش بازار اعتبار کربن توکن شده به پتانسیل کامل خود، این صنعت به مشارکت ارائه دهندگان اعتبار کربن مورد اعتماد و معتبر و همچنین همکاری با تنظیم کننده ها و سازمان های دولتی نیاز دارد.

KLIMA DAO با ایجاد یک زیرساخت غیرمتمرکز که بازار را شفاف تر و در دسترس تر می کند، توسعه بازار کربن داوطلبانه را هدایت می کند. اوراق قرضه را می فروشد و به دارندگان توکن KLIMA پاداش می دهد. هر فروش اوراق قرضه به یک خزانه سبز در حال رشد کمک می کند یا نقدینگی را برای دارایی های کلیدی زیست محیطی افزایش می دهد.

نوری یکی دیگر از بازارهای وام کربن مبتنی بر بلاک چین است که بر کشاورزان متمرکز شده است. این پروژه از کشاورزانی که پروژه‌های کشاورزی احیاکننده را برای حذف CO2 از جو اتخاذ می‌کنند، حمایت می‌کند.

تگان کیل، رهبر داده های آب و هوا و فناوری KPMG ایالات متحده، به کوین تلگراف گفت که بلاک چین، همراه با سایر فناوری ها، مطمئناً توانایی کمک به بازارهای اعتبار کربن را از نظر قابلیت ردیابی دارد:

یک اعتبار ممکن است قابل ردیابی باشد اما کیفیت بالایی نداشته باشد – بلاک چین ذاتاً مشکل کیفیت را حل نمی کند، اما می تواند به تأیید اینکه سازنده اعتبار اظهاراتی در مورد مبدا یا کیفیت می دهد کمک کند.

با این حال، همه قانع نشده اند. دن استین، مدیر ابتکار آب و هوای جهانی Giving Green، معتقد است که این مشکل بسیار بزرگتر از شمارش مضاعف یا قابلیت ردیابی است.

اخیرا: NFT ها می توانند به حل تقلب گواهی الماس کمک کنند

استین به کوین تلگراف گفت که راه حل های آب و هوایی مبتنی بر بلاک چین، آب و هوای گرم است و مشکل اصلی اعتبارات کربن کیفیت جبران است:

اعتبارات کربنی مبتنی بر زنجیره با ایجاد اعتبار به عنوان یک کالا به جای یک محصول متمایز، این مشکل را تشدید می کند. در واقع، من داستان‌هایی از شرکت‌هایی شنیده‌ام که جبران‌های قدیمی را «شست‌شویی» می‌کنند که در غیر این صورت نمی‌توانستند به این راه‌حل‌های زنجیره‌ای بفروشند.»

با تسهیل تراکنش‌ها، وام‌ها را بیشتر به یک کالا تبدیل می‌کند و همه با آنها یکسان رفتار می‌کنند. آنچه در عمل اتفاق می‌افتد این است که توسعه‌دهندگان پروژه اعتبارات افزوده قدیمی و کم را که نمی‌توانند در یک بازار معمولی بفروشند، می‌گیرند، آن‌ها را «در زنجیره» بار می‌کنند و ناگهان خریداران جدیدی پیدا می‌کنند.»

استفاده از فناوری بلاک چین در مبارزه با تغییرات آب و هوایی هم با قدردانی و هم با انتقاد مواجه شده است. از یک طرف، فناوری غیرمتمرکز به طور فعال برای راه حل های جدید در سطح جهانی ادغام می شود تا جنبه های خاصی شفاف تر و مدرن تر شود. از سوی دیگر، فعالان اقلیم بر این باورند که راه‌حل‌های فعلی بلاک چین چندان مفید نیستند و تنها بر توکن‌سازی تمرکز می‌کنند.

با نگاهی به آینده، جالب خواهد بود که ببینیم کدام پروژه‌ها برای مقابله با چالش‌های تغییرات آب و هوایی گیر افتاده و مقیاس‌بندی شده‌اند.


نویسنده: Prashant Jha

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉