گزارش: فارکس غیرمتمرکز هزینه را تا 80 درصد کاهش می دهد

گزارش: فارکس غیرمتمرکز هزینه را تا 80 درصد کاهش می دهد


طبق داده‌های بانک جهانی، محققان میانگین هزینه حواله‌ها را با هزینه‌های تخمینی معامله ارزهای پایدار USDC و EUROC در Uniswap مقایسه کردند.

بر اساس مقاله ای که به طور مشترک توسط محققان Circle و Uniswap در 19 ژانویه منتشر شد، اگر بازار ارز شروع به استفاده از پروتکل های DeFi به جای سیستم های متمرکز موجود کند، هزینه حواله ها می تواند “تا 80٪” کاهش یابد.

مقاله “ارز و پرداخت های فرامرزی در زنجیره” توسط دانشمند داده Uniswap، آستین آدامز، اقتصاددان ارشد حلقه، گوردون لیائو، مری کاترین لادر، دیوید پوث و شین وان نوشته شده است.

نویسندگان فعالیت تجاری سکه های دلار آمریکا (USDC) و یورو کوین (EUROC) Circle را در Uniswap از جولای 2022 تا ژانویه 2023 بررسی کردند. آنها دیدند که مجموع حجم جفت 128 میلیون دلار است و برخی روزها حجم آن به 200 میلیون دلار می رسد. 8 میلیون دلار.

در این مدت، ارزهای باثبات USDC و EUROC با چند نقطه پایه از نرخ مبادلات موجود در بازار عمده فروشی فارکس برای ارزهای پشتیبانی USD و EUR معامله شدند. به نظر نویسندگان، این نشان داد که بازار فارکس DeFi یک جایگزین معقول برای بازار سنتی فارکس ارائه می‌کند، با کارایی قیمت خوب علیرغم حجم معاملات کمتر.

مربوط: حسابرس DeFi 40000 دلار برای شناسایی آسیب پذیری Uniswap خالص می کند

با این حال، محققان می‌خواستند دریابند که آیا استفاده از پروتکل‌های DeFi مانند Uniswap می‌تواند در هزینه شرکت‌کنندگان در بازار فارکس صرفه‌جویی کند یا خیر. بنابراین، آنها هزینه های مرتبط با “مدل بانکداری خبرنگاری” سنتی فارکس و هزینه های مرتبط با فارکس DeFi را تجزیه و تحلیل کردند.

مدل فارکس مربوطه و مدل DeFi. منبع:ارزهای زنجیره ای و پرداخت های برون مرزی از Adams، Ladder، Liao، Puth و Wan”

آنها از برآوردهای بانک جهانی برای تعیین قیمت انتقال 500 دلاری انجام شده از طریق سیستم بانکی جهانی استفاده کردند. آنها سپس این را با هزینه خرید یک استیبل کوین (USDC یا EUROC) از طریق یک صرافی، مبادله آن با پول دیگر در Uniswap، ارسال آن به شخص دیگری و پرداخت نقدی آن توسط شخص دیگر در صرافی مقایسه کردند.

محقق به این نتیجه رسید که مدل DeFi هزینه های مختلفی را برای کاربران متحمل می شود، از جمله کمیسیون مبادله، کارمزد معاملات دیفای، کارمزد شبکه و کارمزد برای انتقال وجه نقد به و از صرافی. با وجود این، طبق برآورد بانک جهانی، هزینه ها تا 80 درصد کمتر از میانگین قیمت حواله است.

Circle EUROC را در ژوئن 2022 منتشر کرد. براساس گزارش Investopedia، EUR/USD پرمعامله ترین جفت ارز در جهان است.
نویسنده: Tom Blackstone

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉