اعتیاد به تجارت ارزهای دیجیتال: مراقب چه چیزی باشیم و چگونه درمان کنیم؟


فراز و نشیب های حماسی معاملات ارزهای دیجیتال، معامله گران را به ویژه مستعد رفتارهای معاملاتی اعتیادآور می کند.

جنبه‌ای که اغلب نادیده گرفته می‌شود از شهرت بازارهای ارزهای دیجیتال برای نوسانات، تأثیر تغییرات ناگهانی بازار بر سلامت روان معامله‌گران و سرمایه‌گذاران است.

اعتیاد به معاملات روزانه یا تجارت آسیب شناسی، قبلاً در میان معامله گران سهام و کالا شناخته شده است و به طور گسترده توسط متخصصان پزشکی مستند شده است. حتی برنامه های توانبخشی برای درمان اعتیاد به تجارت روزانه اختصاص داده شده است.

با چشم انداز تغییر زندگی برای کسانی که خوش شانس یا باهوش هستند که آن را بدست آورند، بازار کریپتو سهم عادلانه خود را از معتادان معاملاتی داشته است.

مجله با تونی مارینی، متخصص ارشد درمانگر در Castle Craig Rehab در اسکاتلند، و آرون استرنلیخت، یکی از بنیانگذاران Private Practice Family مستقر در نیویورک، برای درک بهتر مکانیزم اعتیاد به تجارت ارزهای دیجیتال و نحوه تشخیص آن همکاری کرد. متخصص اعتیاد.

اعتیاد به تجارت ارز دیجیتال چیست؟

Sternlicht اعتیاد به تجارت ارزهای دیجیتال را به عنوان یک اجبار و وسواس پاتولوژیک مداوم یا مکرر برای سرمایه گذاری یا تجارت در ارزهای دیجیتال علیرغم پیامدهای نامطلوب شخصی و/یا حرفه ای مانند ضرر مالی، فروپاشی روابط، مشکلات شغلی، مسائل مربوط به سلامت روان تعریف می کند. و سایر پیامدهای منفی دیگر.

او معتقد است که رفتار اعتیاد آور فراتر از خرید و فروش سکه است. زمانی که وقت یک معامله گر به طور کامل با تجزیه و تحلیل نمودار، تحقیقات بازار، بررسی داده ها، تحلیل بنیادی یا احساسات سرمایه گذار صرف شود، می تواند مشکل ساز شود.

همه چیز در مورد انتقال دهنده های عصبی است

بدن یک انتقال دهنده عصبی به نام دوپامین می سازد که سیستم عصبی از آن برای انتقال پیام بین سلول های عصبی استفاده می کند. Sternlicht می‌گوید که وقتی قیمت کریپتو افزایش می‌یابد و شخصی یک معامله موفق را انجام می‌دهد، دوپامین هجوم می‌آورد که حس لذت را برمی‌انگیزد.

Sternlicht می‌گوید که نوسانات ارزهای دیجیتال، همراه با این واقعیت که می‌توان آن‌ها را ۲۴ ساعته و ۷ روز هفته معامله کرد، می‌تواند منجر به افزایش بیش از حد و منظم دوپامین شود که آن را بسیار اعتیادآورتر از معامله با سایر دارایی‌ها مانند سهام می‌کند. با گذشت زمان، کسانی که به تجارت ارزهای دیجیتال اعتیاد پیدا می‌کنند، برای القای احساس هیجان و لذت به آن وابسته می‌شوند.

مولکول دوپامین (اسبرولز، کار خود نویسندگان)

Sternlicht می‌گوید برخی از محرک‌هایی که مقادیر زیادی دوپامین آزاد می‌کنند، مانند رابطه جنسی، مواد مخدر، بازی‌های ویدیویی و رسانه‌های اجتماعی، احتمالاً اعتیادآور هستند. او معتقد است تجارت موفق ارزهای دیجیتال به دلیل نوسانات بی ثبات قیمت در این دسته قرار می گیرد.

از سوی دیگر، سایر لذت های طبیعی، مانند خوردن یک وعده غذایی عالی یا تماشای یک غروب زیبا، ممکن است کمتر محرک و جذاب شوند. استرنلیخت می‌گوید از آنجایی که مغز تمایل طبیعی به جستجوی لذت دارد، درگیر محرک‌های انتخاب می‌شود در حالی که فرد علاقه خود را به سایر تجربیات زندگی که برایشان لذت‌بخش می‌داند از دست می‌دهد.

مارینی خاطرنشان می‌کند که همه به قمارباز، معتاد به کوکائین، معتاد به الکل یا تجارت رمزنگاری تبدیل نمی‌شوند. با این حال، 3 درصد از بریتانیایی ها معتقدند که قمارباز هستند. آژانس ایمنی بهداشت انگلستان (به طور رسمی بهداشت عمومی انگلستان) تخمین می زند که حدود 2.2 میلیون بزرگسال قمارباز مشکل دار یا در معرض خطر اعتیاد هستند. هر دو Marini و Sternlicht موافق هستند که اعتیاد به ارزهای دیجیتال بسیار شبیه به اعتیاد به قمار است و به همین ترتیب با آن رفتار می شود.

با حضور 33 درصد از کل کشور در بازار ارزهای دیجیتال، مارینی نگران است که فقط نوک کوه یخ را ببیند. مارینی می‌گوید: «من متوجه می‌شدم که افراد بیشتری از درهای کشیده شده به ارزهای دیجیتال وارد می‌شوند.

از سال 2016، Castle Craig بیش از 200 مشتری داشته است که به تجارت ارزهای دیجیتال اعتیاد دارند. مارینی معتقد است که ارز دیجیتال به دلیل نوساناتش، افراد را بسیار سریعتر از قمار جذب می کند. آنها به طور مداوم به قیمت ها نگاه می کردند که دائماً در نوسان بودند. مارینی می گوید که اکنون با بیش از 20000 ارز دیجیتال مختلف، آنها زمان زیادی را صرف تماشای ارزهای دیجیتال در سایت های رسانه ای مختلف می کنند و این به یک مشکل در زندگی آنها تبدیل شده است.

با این حال، طبق گفته Sternlicht، اکثر مردم می توانند بدون نگرانی ارزهای دیجیتال را معامله کنند. Sternlicht می‌گوید در حالی که اکثر مردم می‌توانند بدون ایجاد مشکل آسیب‌شناختی روی ارزهای دیجیتال سرمایه‌گذاری کنند و معامله کنند، برخی افراد رفتار تجاری خود را بدتر می‌کنند که منجر به اعتیاد می‌شود.

چه کسی در معرض خطر است؟

در حالی که هیچ راهی برای مشخص کردن اینکه چه کسی به تجارت ارزهای دیجیتال اعتیاد پیدا می کند وجود ندارد، استرنلیخت معتقد است کسانی که به طور مکرر در معرض کریپتو قرار می گیرند، کسانی که اعتیادهای دیگر دارند یا کسانی که تجربه قمار مشکل ساز دارند، بیشتر مستعد ابتلا هستند. سابقه خانوادگی اعتیاد، مسائل زمینه‌ای سلامت روان، تکانشگری یا ویژگی‌های شخصیتی ریسک‌پذیر می‌تواند باعث ایجاد رفتار اعتیادآور در معامله‌گران شود.

در تجربه Sternlicht، معامله‌گران رمزارز عموماً تحصیل‌کرده هستند و از نظر مالی آگاه هستند. آنها فکر می کنند در بازار برتری دارند و چیزی را می دانند که دیگران نمی دانند. به عنوان مثال، آنها ممکن است زمان زیادی را صرف تحقیق در مورد اصول یک پروژه خاص کنند، یا ممکن است در تجزیه و تحلیل نمودارها، اقتصاد کلان، احساسات بازار و سایر معیارهای سوداگرانه مهارت زیادی داشته باشند. این همان چیزی است که به عنوان توهم کنترل شناخته می شود.

همچنین بخوانید
امکانات

گروه موسیقی Death Metal Monero-Mining 2077 به مردم در مورد طرح انقراض افراد Lizard هشدار می دهد.

امکانات

بیت کوین در سنگال: چرا این کشور آفریقایی از BTC استفاده می کند؟

در یک مطالعه در سال 2014، محققان دانشگاه دئوستو و دانشگاه کالج لندن خاطرنشان کردند که توهم کنترل شامل اغراق‌آمیز کردن تأثیر رفتار ما بر پیامدهای غیرقابل کنترل است. به گفته Sternlicht، این احساس امنیت کاذب می تواند معامله گران را تشویق کند تا ریسک های بیشتری را انجام دهند و بیشتر معامله کنند. اگر معامله‌گران احساس کنند مزیت دارند، ممکن است معاملات پرمخاطره‌تر یا بزرگ‌تری انجام دهند و به تجارت اعتیاد پیدا کنند.

مارینی منحنی کریپتو را ایجاد کرد، نموداری که چرخه حیات چنین رفتار خطرناکی را نشان می‌دهد. نباید با منحنی J کریپتو معروف، که ارزش بازار یک ارز دیجیتال را در طول زمان مدل می‌کند، اشتباه گرفت، Marinis Crypto Curve تکامل تجارت اعتیادآور را از بسیار رضایت‌بخش و ناامیدکننده تا تحقق، بازیابی و رشد تجسم می‌کند.

Marinis Crypto Curve مراحل اعتیاد و بهبودی را نشان می دهد.

چگونه متوجه می شوید که مشکل دارید؟

به گفته Sternlicht، برخی از نشانه‌هایی که باید به دنبال آن باشید عبارتند از تلاش‌های ناموفق برای توقف یا تعدیل معاملات، فکر کردن به ارزهای دیجیتال در زمان عدم معامله، احساس گناه و شرم مرتبط با آن، و پنهان کردن ضرر از نزدیکان. دروغ گفتن، دزدی، فروختن چیزی، یا قرض گرفتن پول برای ادامه داد و ستد نیز پرچم قرمز است.

یکی از مشتریان مارینیس برای یک شرکت مالی کار می کرد و 1.5 میلیون دلار بیت کوین اختلاس کرد. او بعداً 1.2 میلیون دلار از وجوه سرقت شده را از دست داد. مشتری دیگری که برای سوء مصرف مواد به Castle Craig آمد و توانست از آن اجتناب کند، بعداً با معامله ارزهای دیجیتال نیم میلیون یورو درآمد کسب کرد. دو سال بعد، مشتری با بازگشت دوباره به مواد مخدر و الکل به کلینیک بازگشت و تمام ارز دیجیتال خود را از دست داد.

علائم اضافی اعتیاد شامل خرج کردن پول برای ارزهای دیجیتال برای هزینه های زندگی، اولویت دادن به تجارت بر روابط و فرصت های شغلی، مشکل در تمرکز، از دست دادن علاقه به فعالیت های غیر رمزنگاری و مشکل در خوابیدن به دلیل تجارت یا فعالیت های مرتبط با تجارت است.

گزینه های درمان

برای کسانی که به دنبال درمان سرپایی هستند، Sternlicht درمان را متناسب با نیازهای هر مشتری تنظیم می کند. اگرچه هیچ رویکرد یکسانی برای همه وجود ندارد، یک چارچوب کلی و قابل تغییر وجود دارد. پس از یک ارزیابی عمیق توسط تیم، برنامه های درمانی شخصی ایجاد می شود که شامل درمان، مربیگری، روانپزشکی، مشاوره خانواده/زوجین، نظارت مالی، نظارت بر خواب، ورزش، تغذیه و معاینات روزانه می شود. همچنین ممکن است از آزمایش مواد مخدر و الکل استفاده شود. Sternlicht همچنین ذهن آگاهی و درمان های جامع را ترکیب می کند.

نظارت مالی یک جزء مهم از رویکرد Sternlichts است. با همه مشتریان معتاد به ارزهای دیجیتال، راه‌اندازی سیستم‌های نظارت مالی بر دارایی‌های آنها، از جمله حساب‌های بانکی و پلت‌فرم‌های معاملاتی‌شان در صورتی که هنوز فعال هستند، مفید است. Sternlicht می گوید که کیف پول های دیجیتال نیز در نظر گرفته شده است.

همچنین بخوانید
امکانات

میلیاردها و میلیاردها: چگونه برندها بلاک چین را از جایگاه به حالت عادی منتقل می کنند

ستون ها

هدف رئیس Socios؟ برای بیرون انداختن کریپتو از پارک

Sternlicht معتقد است که حسابرسی دارایی ها، و گاهی اوقات حتی حذف موقت کنترل آن دارایی ها از مشتری، می تواند به فرد کمک کند تا مسئولیت پذیر باشد و بر بازیابی تمرکز کند. این نظارت مالی می تواند توسط یک دوست قابل اعتماد یا یکی از اعضای خانواده، یک متخصص مالی یا یکی از کارمندان Sternlichts انجام شود.

در طول یک جلسه، مشتری ممکن است بر شناسایی محرک های معاملاتی و ایجاد مهارت های مقابله ای برای اجتناب از معامله، ایجاد اعتماد و تعیین حد و مرز در روابط، یا کار بر روی مسائل مربوط به سلامت روان و آسیب تمرکز کند.

بین جلسات، تیم بر خواب، تغذیه، ورزش و استفاده دیجیتال نظارت می کند. به گفته استرنلیخت، شفا مانند پازلی است که از چندین قطعه تشکیل شده است و هر چه قطعات بیشتری در کنار هم قرار گیرند، شانس فرد برای داشتن یک زندگی پر رونق و موفق بیشتر است.

به گفته مارینی، Castle Craig اعتیاد به ارزهای دیجیتال را به عنوان نوعی اعتیاد به قمار در نظر می‌گیرد. آنها رفتار درمانی شناختی را با رویکرد 12 مرحله ای ترکیب می کنند. اولین قدم این است که بپذیرید مشکلی وجود دارد. من در این اعتیاد ناتوان هستم و بنابراین زندگی ام غیر قابل کنترل می شود. فقط به این معنی است که من اینجا مشکل دارم. مارینی می‌گوید: «وقتی عمیق‌تر نگاه می‌کنیم، متوجه می‌شویم که مشکل من هستم.

همچنین بخوانید: جو لوبین: حقیقت در مورد انشعاب بنیانگذاران ETH و Crypto Google

برنامه اقامتی شش هفته ای شامل درمان یک به یک و گروه درمانی است. مارینی معتقد است که گروه درمانی به دلیل اعتبار و با هم بودن مهم است. در کار گروهی با فرد دیگری همذات پنداری می کنید تا دیگر احساس تنهایی نکنید. مارینی می‌گوید درمان‌های یک به یک عالی هستند، اما کار گروهی احتمالاً بزرگترین بخش آن است.

به گفته مارینی، اسب درمانی، هنر درمانی و شیوه های مهم کل نگر در درمان گنجانده شده است. بهبودی همچنین بر پیشگیری از عود پس از درمان و وابستگی متقابل به مواد متمرکز است. به عنوان مثال، مارینی پیشنهاد می کند که به دلیل نوسانات و ماهیت 24 ساعته معاملات ارزهای دیجیتال، برخی ممکن است برای بیدار ماندن بیشتر به آمفتامین روی آورند.

در پایان، مارینی معتقد است، بهبودی یعنی یافتن خود و درک اینکه اعتیاد چیست و چرا رفتارهای خاصی را ایجاد می کند:

این در مورد یافتن دوباره خود است. خیلی فوق العاده. ما این کار را بیش از حد انجام می دهیم.
نویسنده: Aaron Wood

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید