کریپتوکارنسی به سمت اولین دوره خود در حال حرکت است

کریپتوکارنسی به سمت اولین دوره خود در حال حرکت است


علیرغم اینکه بازار بد پیش می رود، فناوری مبتنی بر بلاک چین، از اینترنت اشیا گرفته تا فراجهان، آماده است تا سال 2030 تریلیون ها ارزش جدید را نشان دهد.

سال گذشته یک چالش جهانی بود. بازارهای مالی به قرمزی سقوط کرده اند و میلیون ها، اگر نگوییم میلیاردها نفر در سراسر جهان، تحت تاثیر قرار گرفته اند. تورم افزایش یافت. برای ارزهای دیجیتال، احتمالاً بدترین سال از زمان پیدایش بیت کوین (BTC) بوده است. این بیشتر یک عصر یخبندان بوده است تا یک زمستان کریپتو، و بازیگران بد و پروژه های ضعیف بر سرفصل های خبرها – FTX، Voyager، Celsius، Terra، Hodlnaut و این هفته Nexo، غالب شده اند.

در سال 2023، انحلال می تواند با پروژه هایی که هیچ فناوری جدیدی توسعه نمی دهند و نوآوری ندارند، مانند Tezos، Lisk و EOS ادامه یابد. اغلب گفته می شود که 90 درصد پروژه های رمزنگاری در نهایت ناپدید می شوند یا ناپدید می شوند زیرا، در میان سایر شکست ها، چیزی را حل نکرده اند.

بازیگران مشکوک نتوانستند شفافیت و تمرکززدایی را رعایت کنند و اعتماد کاربران را تا حد زیادی از بین بردند. در صنعت Web2، Big Tech به سوء استفاده از داده‌های کاربر و حریم خصوصی ادامه می‌دهد و کمیسیون تجارت فدرال را وادار کرد تا نگاه دقیق‌تری به نحوه مدیریت فیس‌بوک، گوگل، آمازون و اپل با اطلاعات شخصی مشتریان داشته باشد.

مربوط: Crypto انحصار Google-Amazon-Apple را بر روی داده های کاربران می شکند

و به همان اندازه که ممکن است این بیانیه امیدوارکننده خشن به نظر برسد، بسیاری از علاقه مندان به ارزهای دیجیتال امیدوارند سرانجام درس “اگر نه کلیدهای شما، اگر نه رمزارز شما” را آموخته باشند.

در فضای بلاک چین، به‌جای توسعه‌دهندگان یا سازندگان، به فروپاشی شرکت‌های بزرگ رمزنگاری متمرکز منجر شد.

اثبات ذخیره (PoR) به عنوان یک موضوع مهم در سال 2022 برای بازگرداندن اعتماد در پرتو کلاهبرداری و کلاهبرداری ظاهر شد. PoR از شواهد رمزنگاری، تأیید کلی مالکیت کیف پول رمزنگاری و ممیزی های شخص ثالث برای تأیید اینکه یک پلت فرم متمرکز دارایی های کافی برای مطابقت با دارایی های کاربر دارد، استفاده می کند.

رکود در بازار ارزهای دیجیتال بیش از 2 تریلیون دلار سرمایه بازار را از بین برد، در حالی که بسیاری از دارایی های دیجیتال 90٪ یا بیشتر از ارزش خود را از دست دادند. اما حدس بزنید چه چیزی؟ از ماه سپتامبر، زیان بازار سهام تنها 9 تریلیون دلار از ثروت خانوارهای آمریکایی را از بین برد.

اما این همه غم و اندوه نیست

با وجود آشفتگی و فروپاشی چندین شرکت ارز دیجیتال، بازده تعدیل شده بر اساس ریسک کریپتوها عملاً از شاخص‌های سهام ایالات متحده و جهانی در طول سال 2022 و عملکرد بسیار بهتری نسبت به اوراق قرضه ایالات متحده داشته است.

در همین حال، بازار بلاک چین همچنان در حال رشد است. شرکت حسابداری PwC تخمین می زند که پروژه های مرتبط با متاورس به تنهایی تا سال 2030 معادل 1.5 تریلیون دلار خواهد بود.

دلیل خوبی برای ادامه روند صعودی ارز دیجیتال وجود دارد. در 7 اکتبر در دسامبر، تعداد آدرس های کیف پول با موجودی حداقل 0.1 بیت کوین به طور قابل توجهی افزایش یافت و از بالاترین رقم تاریخ 4.1 میلیون فراتر رفت. در 28 نوامبر، تعداد آدرس‌هایی که دارای 1 تا 10 بیت کوین بودند نیز به 800000 آدرس ATH رسید.

تعداد کاربران دارای ۱ بیت کوین یا بیشتر موجودی بیت کوین از ۲۱ اکتبر تا ۲۲ نوامبر. منبع: Glassnode

مالی غیرمتمرکز (DeFi) نیز در سال جاری علیرغم بحران هایی که باعث کاهش شدید رشد شد، در حال افزایش است. تعداد کاربران DeFi در سراسر جهان روز به روز در حال افزایش است. کل ارزش قفل شده در DeFi حدود 180 میلیارد دلار بود زمانی که بازار کریپتو در نوامبر 2021 به اوج خود رسید. اما ما انتظار داریم این رقم تا سال 2030 به حدود 232 میلیارد دلار برسد.

GameFi نیز ضربه خورده و به 8 میلیارد دلار کاهش یافته است، در حالی که داده های موثق نشان می دهد که تا سال 2025 دوباره به 50 میلیارد دلار خواهد رسید – اگرچه دیگران معتقدند ممکن است در سال 2023 سقوط کند. اینترنت اشیا، که می تواند تا آغاز دهه آینده بین 5.5 تا 12.6 تریلیون دلار ارزش داشته باشد.

مربوط: از برنی مدوف تا بانکمن-فرید، حداکثرگرایان بیت کوین تایید کردند

از آنجایی که مردم به طور فزاینده ای نگران مالکیت و کسب درآمد از داده های خود هستند، دستگاه های هوشمند مرتبط با قراردادهای هوشمند، مانند بلاک چین یا به طور خاص، پروژه های بی سیم غیرمتمرکز، از سال 2023 مورد استقبال قابل توجهی قرار خواهند گرفت.

و سپس سال 2023 فرا می رسد

فضای کریپتو و بلاک چین با زنده ماندن در چهار زمستان کریپتو انعطاف پذیری خود را نشان داده و برای همیشه اینجاست. در سال 2023، شاهد افزایش نیاز به شفافیت و مقررات بیشتر برای ایجاد اعتماد بیشتر در بین پروژه های رمزنگاری و بلاک چین خواهیم بود که با بد نیت به فعالیت خود ادامه می دهند.

بازیگران بد همچنان توسط پروژه های قانونی بلاک چین و کارآفرینانی که برای بهبود فضای ارزهای دیجیتال با یکدیگر همکاری می کنند، پیشی خواهند گرفت. جایی که قبلاً شرکت‌های بزرگ رمزارز بیشترین قدرت را در اختیار داشتند، سال 2023 باعث ایجاد برنامه‌های نسل بعدی توسط سازندگان نوآور خواهد شد که موج بعدی پذیرش انبوه را هدایت می‌کنند.

چای راولن او یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل IoTeX است. او قبلا برای شرکت هایی مانند گوگل، اوبر و اوراکل کار می کرد. او مدرک دکترا دارد. او از دانشگاه واترلو است، جایی که تحقیقاتش بر روی طراحی و تجزیه و تحلیل رمزهای عبور سبک و پروتکل‌های احراز هویت اینترنت اشیا متمرکز است. او چندین ابتکار امنیتی کلیدی را در گوگل رهبری کرد، از جمله کاهش حملات SSL برای زیرساخت‌های فنی آن، بارگذاری SSL که از حریم خصوصی محافظت می‌کند و تضمین شفافیت گواهی برای همه سرویس‌های Google. او همچنین مهندس موسس Google Cloud Load Balancer بود که هزاران سرویس ابری را با بیش از 1 میلیون جستجو در ثانیه ارائه می دهد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Raullen Chai

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉