Crypto انحصار Google-Amazon-Apple را بر روی داده های کاربران می شکند


بلاک چین شرکت‌های فناوری بزرگ و ارائه‌دهندگان ابر را تضعیف می‌کند، به‌ویژه وقتی صحبت از اینترنت اشیا به میان می‌آید.

برای دهه‌ها، بانک‌ها و شرکت‌های بیمه از همان مدل‌های کسب‌وکار عمدتا ثابت اما بسیار سودآور و متمرکز استفاده کرده‌اند. و برای چندین دهه، شرکت های بزرگ فناوری مانند فیس بوک، مایکروسافت، آمازون، اپل و گوگل داده های کاربران را برای سود خود در انحصار خود در آورده اند. با این حال، پروژه های بلاک چین می توانند به طور قابل توجهی کنترل Big Tech بر داده های کاربر را به چالش بکشند.

در سال 2015، در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، آینده پول در خط مقدم ذهن کارشناسان مالی قرار داشت. در آنجا، آنها شروع به تمرکز جدی بر روی چالش های ناشی از ظهور بیت کوین (BTC)، دارایی های دیجیتال و فین تک کردند. دنیای مالی شروع به درک این موضوع کرده است که فناوری‌های جدید همه چیز را در صنعت مختل می‌کنند، از پس‌انداز گرفته تا تجارت گرفته تا پرداخت‌ها و تراکنش‌های مرزی و همتا به همتا.

سپس رنسانس مالی غیرمتمرکز (DeFi) در تابستان 2020 آمد. چند سال پس از مشاهده یک رشد خارق العاده در این مفهوم جدید، اقتصاد ماشینی شروع به تمرکز بر روی اینکه چه کسی باید مالک بزرگترین کالای جدید جهان، داده ها باشد، قرار گرفته است.

به لطف بلاک چین، ما DeFi، SocialFi، GameFi و یک دسته دارایی در حال ظهور داریم: مالی سازی ماشین (MachineFi) یا اقتصاد ماشین غیرمتمرکز. این به دارندگان میلیاردها دستگاه متصل به اینترنت در سراسر جهان اجازه می دهد تا از آنها کسب درآمد کنند و به توسعه دهندگان اجازه می دهد برنامه های غیرمتمرکز (DApps) ایجاد کنند که داده های دستگاه را برای کسب درآمد جمع آوری می کند.

مربوط: Nodes غول های فناوری را از اپل تا گوگل از قدرت خلع خواهد کرد

یک سوال واضح این است: چرا؟ چرا؟ چرا دستگاه ها به مالی یا بازارهای غیرمتمرکز نیاز دارند؟ پاسخ کاملا واضح است.

Big Tech امپراتوری های تریلیون دلاری برای فروش داده های کاربران ساخته است. بلاک چین می تواند با دموکراتیک کردن داده ها و اقتصاد ماشینی آن را تغییر دهد.

از لحاظ تاریخی، اقتصادهای ماشینی به دلیل زیرساخت‌ها و سرمایه مورد نیاز برای به‌کار انداختن آن‌ها، نتوانسته‌اند جذب شوند. بلاک چین با ارائه راه حلی سرتاسر به کاربران، کسب و کارها و توسعه دهندگان برای استقرار، هماهنگ سازی و کسب درآمد تعداد زیادی از دستگاه های هوشمند به عنوان بخشی از یک شبکه ماشینی یکپارچه، این را تغییر می دهد.

در حال حاضر، بیش از 50 پروژه بلاک چین مرتبط با اینترنت اشیا (IoT) وجود دارد. همچنین چند شرکت فناوری سنتی مانند آی‌بی‌ام، آژور، سامسونگ، اپل، گوگل و آمازون وجود دارند که اینترنت اشیاء را با بلاک چین ترکیب می‌کنند تا اقتصاد رو به رشد ماشینی را تقویت کنند.

تنها نسخه حقیقت

بنابراین وقتی به سال 2021 نگاه می کنیم، سالی را می بینیم که بلاک چین ها هوشمند شدند. اوراکلز منبع داده جدیدی را معرفی کرد که حقایقی را در مورد دنیای واقعی ارائه می دهد تا آنها را ایمن تر و قابل اعتمادتر کند. به زودی، توافق بر سر قیمت بیت کوین و سایر دارایی های رمزنگاری شده، “نسخه واحدی از حقیقت” را ایجاد کرد که منجر به رشد یک سیستم مالی کاملاً جدید شد. DeFi پایه و اساس مفاهیم جدیدی مانند وام دهی و استقراض همتا به همتا و کشاورزی بازده بود که فرصت های جدیدی را برای سرمایه گذاران برای کسب درآمد غیرفعال باز کرد. داده‌های واقعی قابل تأیید به اثبات مورد نیاز برای انقلاب DeFi تبدیل شده‌اند.

همه افراد در فضای کریپتو با اثبات کار و اثبات سهام آشنا هستند، که مدارکی هستند که برای دریافت پاداش یا مجوز در اختیار بلاک چین قرار می گیرند. اگر یک ماینر بیت کوین ثابت کند که یک مشکل محاسباتی فشرده را حل کرده است، واجد شرایط تبدیل شدن به تولیدکننده بلاک بعدی است. برای اتریوم، اگر شخصی مقدار معینی اتر (ETH) را به اشتراک بگذارد، واجد شرایط اعتبارسنجی اتریوم است.

به طور مشابه، «نسخه‌ای از حقیقت» از ماشین‌های بی‌طرف و ایمن، اثباتی بر کار انجام شده در دنیای واقعی خواهد بود و فرصت‌های نامحدودی را برای مدل‌های تجاری جدید ایجاد می‌کند.

شواهد هر چیزی

چه می‌شد اگر «شواهد» از فعالیت‌های منظمی که مردم در زندگی روزمره خود انجام می‌دهند نیز تولید شود؟ دستگاه ها و ماشین های اینترنت اشیا مانند آنهایی که در یک خانه هوشمند هستند، پوشیدنی‌ها، دوربین‌ها و وسایل نقلیه خودمختار این پتانسیل را دارند که «ارائه‌دهنده شواهد» باشند که می‌توانند از زنجیره بلوکی برای جذب منافع و ارزشی که افراد از فعالیت‌های روزانه خود به دست می‌آورند، استفاده کنند.

مربوط: فیسبوک و توییتر به لطف فناوری بلاک چین به زودی منسوخ خواهند شد

شواهد حضور را می‌توان از طریق یک ردیاب حضور در هواپیما تعیین کرد که اطلاعات موقعیت مکانی GPS را در زمان واقعی به یک نقشه جمع‌سپاری می‌دهد. در زمینه بیمه، گواهی سلامت را می توان با داده های سلامتی از یک دستگاه پوشیدنی ارائه کرد یا می توان گواهی ایمنی را از مدل های رانندگی به دست آورد. اثبات انسانیت به تأیید هویت افراد با اطلاعات بیومتریک کمک می کند.

دستگاه‌ها و ماشین‌های هوشمند روی بلاک چین به افراد این فرصت را می‌دهند تا مالکیت داده‌ها را بازگردانند و آن‌ها را قادر می‌سازند هر کاری که می‌خواهند با دارایی خود انجام دهند، از جمله کسب درآمد از دارایی‌شان. پروژه‌های اینترنت اشیا مبتنی بر بلاک چین، اعتماد، امنیت، قابلیت همکاری و مقیاس‌پذیری بیشتری را نسبت به پیشینیان خود ارائه می‌کنند و با استفاده از داده‌های ارائه‌شده توسط دستگاه‌ها و حسگرهای اینترنت اشیا، کارایی و ارزش تجاری جدیدی ایجاد می‌کنند.

دستگاه های هوشمند: اقتصاد ماشینی جدید

برآوردها نشان می دهد که تا سال 2030، پروژه های اینترنت اشیا بیش از 12 تریلیون دلار در سراسر جهان ارزش خواهند داشت. اما چه کسی این ارزش را خواهد داشت؟ آیا شرکت‌های بزرگ به مدیریت دستگاه‌ها بر روی پلتفرم‌های ابری متمرکز ادامه خواهند داد و نگهبانان اقتصاد ماشینی جدید خواهند بود؟ ما در برهه بسیار مهمی از تاریخ هستیم. تصمیم گیری در مورد چگونگی تکامل اقتصاد ماشینی نتایج یا مزایایی برای چندین دهه خواهد داشت.

یک ستون فقرات غیرمتمرکز که به طور خاص برای فعال کردن میلیاردها ماشین بر روی بلاک چین ساخته شده است، چیزی است که ما برای دموکراتیزه کردن صنعت اقتصاد ماشین/IoT و خارج کردن آن از فضای فناوری بزرگ به آن نیاز داریم. اقتصاد ماشین اینترنت اشیا به ترکیبی از زنجیره بلوکی، سخت افزار ایمن و محاسبات محرمانه نیاز دارد تا دستگاه ها، برنامه ها و خدمات متعلق به کاربر را تامین کند:

  • سخت‌افزار امن داده‌های دنیای واقعی را ثبت و امضا می‌کند که هر کسی می‌تواند تأیید کند و به آن اعتماد کند.
  • سپس اوراکل‌های داده‌های دنیای واقعی به‌طور قابل اعتمادی این داده‌های قابل تأیید را روی بلاک چین می‌آورند.
  • هویت غیرمتمرکز به افراد و ماشین‌ها این امکان را می‌دهد که داده‌های خود را به عنوان دارایی‌های دیجیتالی که می‌توانند با استفاده از DApps به دست آورند و تجارت کنند، داشته باشند.

با جفت کردن یکپارچگی سخت‌افزار امن با تغییرناپذیری بلاک‌چین، می‌توانیم الگوی جدیدی برای اعتماد سرتاسر ایجاد کنیم تا اطمینان حاصل کنیم که اقتصاد ماشینی به‌گونه‌ای رشد می‌کند که فرصت‌های بیشتری را برای کاربران ایجاد می‌کند و تأثیر تعداد معدودی را کاهش می‌دهد. . شرکت های بزرگی که می خواهند کنترل را در دست بگیرند.

چای راولن او یکی از بنیانگذاران و مدیرعامل IoTeX است. او قبلا برای شرکت هایی مانند گوگل، اوبر و اوراکل کار می کرد. او مدرک دکترا دارد. او از دانشگاه واترلو است، جایی که تحقیقاتش بر روی طراحی و تجزیه و تحلیل رمزهای عبور سبک و پروتکل‌های احراز هویت اینترنت اشیا متمرکز است. او چندین ابتکار امنیتی کلیدی را در گوگل رهبری کرد، از جمله کاهش حملات SSL برای زیرساخت‌های فنی آن، بارگذاری SSL که از حریم خصوصی محافظت می‌کند و تضمین شفافیت گواهی برای همه سرویس‌های Google. او همچنین مهندس موسس Google Cloud Load Balancer بود که اکنون هزاران سرویس ابری را با بیش از 1 میلیون پرس و جو در ثانیه ارائه می دهد.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Raullen Chai

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید