Crypto exploit losses in January see nearly 93% year-on-year decline

زیان بهره‌برداری کریپتو در ژانویه شاهد کاهش تقریباً 93 درصدی نسبت به سال گذشته بود.


حدود 8.8 میلیون دلار در ماه ژانویه به دلیل آسیب‌پذیری‌های کریپتو از دست رفت که در مقایسه با این زمان در سال گذشته کاهش زیادی داشت.

جدای از افزایش صعودی بازار کریپتو در ژانویه، اخبار مثبت تری در صنعت وجود دارد زیرا زیان ناشی از اکسپلویت ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته کاهش یافته است.

بر اساس داده های شرکت امنیتی بلاک چین PeckShield در 31 ژانویه، ضرر ناشی از آسیب پذیری های کریپتو در ژانویه به 8.8 میلیون دلار رسید.

24 سوء استفاده در طول ماه وجود داشت و 2.6 میلیون دلار ارز دیجیتال برای میکسرهایی مانند Tornado Cash ارسال شد. تفکیک دارایی های ارسال شده به میکسرها شامل 1200 اتر (ETH) و تقریباً 2668 BNB (BNB) است.

ارقام ژانویه 92.7 درصد کمتر از 121.4 میلیون دلار از دست رفته به دلیل بهره برداری در ژانویه 2022 است.

PeckShield گزارش داد که بزرگترین اکسپلویت ماه گذشته، که 68 درصد از کل را نشان می دهد، اکسپلویت در LendHub، پلتفرم وام دهی و استقراض DeFi بود که در 12 ژانویه 6 میلیون دلار از دست داد.

از دیگر اکسپلویت های قابل توجه ماه می توان به Thoreum Finance با ضرر 580000 دلاری و Midas Capital که در یک حمله اعتباری فلش به قیمت 650000 دلار مورد سوء استفاده قرار گرفت، اشاره کرد.

بر اساس گزارش PeckShield، رقم ژانویه نسبت به دسامبر 2022، که تقریباً 27.3 میلیون دلار زیان سوءاستفاده داشته، 68 درصد کاهش یافته است.

بر اساس پایگاه داده Rekt DeFiYield، سایر ضررهایی که در داده ها لحاظ نشده اند شامل 2.6 میلیون دلار در توکن زنجیره ای FCS BNB است. همانطور که DeFiYield گزارش داد، 150000 دلار دیگر به دلیل توکن های جعلی BONK و 200000 دلار دیگر در پلتفرم بازی Doglands Metaverse از دست رفت.

در 4 ژانویه، یک حمله فیشینگ به پروتکل تجاری غیرمتمرکز GMX نیز منجر به از دست دادن یک قربانی به میزان 4 میلیون دلار شد.

مربوط: کیف پول های کریپتو با پیش نمایش تراکنش ها و لیست های بلاک با کلاهبرداران مبارزه می کنند

با وجود یک ماه نسبتاً آرام، شرکت امنیتی بلاک چین CertiK در اوایل ژانویه به کوین تلگراف گفت که کاهش سرعت حملات و سوء استفاده ها در سال جاری بعید است.

این شرکت همچنین گزارش داد که 62 میلیون دلار ارزهای رمزنگاری شده سرقت شده در ماه دسامبر “کمترین رقم ماهانه” در سال 2022 است.

تا پایان سال گذشته، ده سوء استفاده بزرگ سال 2022 منجر به سرقت 2.1 میلیارد دلار از پروتکل های رمزنگاری شده است.
نویسنده: Martin Young

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉