رئیس RBI هند می‌گوید که ارز دیجیتال می‌تواند باعث ایجاد بحران مالی بعدی شود

رئیس RBI هند می‌گوید که ارز دیجیتال می‌تواند باعث ایجاد بحران مالی بعدی شود


Shaktikanta Das، رئیس بانک مرکزی هند، هشدار داد که اگر ارز دیجیتال تنظیم شود و اجازه رشد پیدا کند، می تواند منجر به سقوط مالی بعدی شود.

Shaktikanta Das، رئیس بانک مرکزی هند (RBI)، هنگام بحث در مورد صنعت کریپتو در کنفرانس اخیر، سخنان خود را کمرنگ نکرد و ادعا کرد که رمزارزهای “خصوصی” پشت بحران مالی بعدی خواهند بود.

داس در سخنرانی در اجلاس بینش استاندارد Business Standard BFSI در 21 دسامبر استدلال کرد که ارزهای رمزنگاری شده خصوصی که توسط بانک ها یا دولت ها صادر نمی شوند توسط هیچ چیزی پشتیبانی نمی شوند و صرفاً ابزار حدس و گمان هستند.

او گفت: “آنها اساساً هیچ ارزشی ندارند. آنها خطرات ذاتی عظیمی برای ثبات کلان اقتصادی و مالی ما دارند. من هنوز استدلال قانع کننده ای برای اینکه چه منافع عمومی یا چه هدف عمومی را دنبال می کند نشنیده ام.”

Shaktikanta Das در حال سخنرانی در اجلاس، عکس: کاملش پدنکار

داس با افزودن به این احساسات پیشنهاد کرد که ممنوعیت رمزنگاری در مقیاس کامل در هند بهترین رویکرد آینده خواهد بود:

“آی تی [private cryptocurrency trade] این یک فعالیت صد در صد سوداگرانه است و من هنوز فکر می کنم باید آن را ممنوع کرد … زیرا اگر اجازه رشد داشته باشد، اگر سعی کنید آن را تنظیم کنید و اجازه دهید رشد کند، لطفاً به صحبت های من توجه کنید، بحران مالی بعدی از ارزهای رمزپایه خصوصی خواهد آمد. ”

رئیس RBI نمونه هایی از چنین ریسک هایی را برجسته کرد و به رونق اخیر FTX به رهبری تازه بازگشته Sam Bankman Fried اشاره کرد.

او گفت: “من فکر نمی کنم ما نیازی به گفتن بیشتر در مورد موضع خود پس از تحولات سال گذشته، از جمله آخرین قسمت در FTX داشته باشیم.”

چنین اظهارنظرهایی نمونه دیگری است که در آن یک چهره برجسته در سیاست یا امور مالی صنعت کریپتو را مسئول فروپاشی FTX می‌داند و به‌ویژه بسیاری از سناتورهای آمریکایی در چند هفته گذشته از فرصت انتقاد از دارایی‌های دیجیتال استفاده کرده‌اند.

البته داس در مورد ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDCs) با عبارات مثبت تری صحبت کرد و تاکید کرد که RBI فعالانه در حال تلاش برای از بین بردن روپیه دیجیتال خود است.

او گفت: “شما خواهید دید که بانک های مرکزی بیشتری در روزهای آینده از ارزهای دیجیتال استقبال می کنند و هند در خط مقدم انقلاب دیجیتال در این قرن قرار دارد.”

RBI از لحاظ تاریخی دیدگاه سردی نسبت به ارزهای دیجیتال داشته و چندین بار ارزش آن را زیر سوال برده است. آخرین اظهارات داس نشان می دهد که روحیه بیشتر بدتر شده است زیرا این بانک قبلاً این بخش را در آخرین لیست ریسک های سیستمیک خود تا ژوئن قرار داده بود.


نویسنده: Brian Quarmby

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉