هدف شرکت‌های کریپتو ایجاد اعتماد در محصولات و خدمات آینده است

هدف شرکت‌های کریپتو ایجاد اعتماد در محصولات و خدمات آینده است


شرکت ها رویکردهای جدیدی را برای ایجاد اعتماد در محصولات Web3 و ارزهای دیجیتال اتخاذ می کنند.

اکوسیستم ارزهای دیجیتال در سال 2022 سال پرتلاطمی را پشت سر گذاشت. پس از فروپاشی اکوسیستم FTX، سلسیوس، Three Arrows Capital و Terra، انتقادها در داخل و خارج از صنعت کریپتو شعله ور شد.

تعدادی خسارت از این رویدادها ثبت شد. شرکت تجزیه و تحلیل بلاک چین Chainalysis گزارشی را در دسامبر سال گذشته منتشر کرد که در آن بیان کرد که کاهش نرخ ارز پایدار Terra USD Classic (USTC) به 20.5 میلیارد دلار ضرر هفتگی به اوج خود رسید. این یافته ها همچنین نشان می دهد که سقوط بعدی سه پیکان سرمایه و درجه سانتیگراد در ژوئن 2022 ضرر هفتگی را به 33 میلیارد دلار رساند.

در حالی که این رویدادها باعث از بین رفتن اعتماد به اکوسیستم رمزنگاری شده است، توجه به این نکته مهم است که فناوری بلاک چین و ارزهای دیجیتال شکست نخورده اند. برای درک این موضوع، دن مورهد، مدیر عملیات Pantera Capital، یک صندوق سرمایه گذاری آمریکایی متخصص در ارزهای دیجیتال، در نامه ای به سرمایه گذاران در 19 دسامبر 2022 گفت:

«روایتی که توسط شکاکان بلاک چین و برخی تنظیم‌کننده‌ها و سیاستمداران منتشر می‌شود، موضوع را از دست می‌دهد. فروپاشی FTX هیچ ربطی به فناوری بلاک چین نداشت. این رمزارز نیست که خراب می شود. بیت کوین و همه پروتکل های دیگر کاملاً کار می کردند.

به گفته مورهد، شرکت‌های فعال در صنعت کریپتو و بلاک چین به ایجاد و راه‌اندازی محصولات با وجود رویدادهای اخیر ادامه می‌دهند. در واقع، تعدادی از پروژه ها بیش از هر زمان دیگری بر القای اعتماد به محصولات تمرکز دارند.

هدف شرکت ها ایجاد اعتماد است

پل برودی، رهبر جهانی بلاک چین در EY و یکی از اعضای هیئت مدیره Enterprise Ethereum Alliance، به کوین تلگراف گفت که احساس می کند احترام مجدد به ارزش قوانین، مقررات و این ایده که حاکمیت قانون در رمزارزها نقش دارد. صنعت. او گفت: «روایت «کد قانون است» دیگر زیاد در بحث مطرح نمی‌شود.

با توجه به این موضوع، برودی معتقد است که حسابرسان، تنظیم‌کننده‌ها و اثبات‌های ریاضی نقش مهمی در ایجاد اعتماد با شفافیت در صنعت کریپتو دارند:

“من فکر می کنم ما می توانیم به آینده ای امیدوار باشیم که نه تنها کد منتشر خواهد شد، بلکه شرکت ها به طور عمومی حسابرسان خارجی را منصوب خواهند کرد و از ممیزی های نظارتی استقبال خواهند کرد. من فکر می کنم استانداردسازی بیشتر نحوه گزارش داده های شرکت های این صنعت نیز نقش دارد.”

به گفته برودی، تعدادی از شرکت های رمزنگاری شروع به تاکید بر ممیزی و گزارش داده ها کرده اند. به عنوان مثال، جردن کروگر، یکی از بنیانگذاران Vesper Finance و رئیس امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) در لایه زیرساخت Web3 Bloq، به کوین تلگراف گفت که شرکت او از زمان راه اندازی در سال 2021 تحت چندین ممیزی قرار گرفته است.

او گفت: «بیش از پنجاه ممیزی مستقل در چندین قرارداد هوشمند که مجموعه‌ها و استراتژی‌های آن را تشکیل می‌دهند، انجام داده است.

آخرین: Enterprise DeFi چیست و بانک ها چگونه می توانند از آن بهره مند شوند؟

کروگر خاطرنشان کرد که اگرچه این برای کاربران Vesper مهم است، ممیزی های منظم باید به عنوان کمکی به اکوسیستم DeFi به عنوان یک کل در نظر گرفته شود. تمرکز ما بر کیفیت نرم‌افزار به این معنی است که وقتی پروتکل‌های DeFi دیگر با ما ادغام می‌شوند، می‌توانند تا حدی سرمایه‌گذاری قابل توجه Vesper در حسابرسی را مشخص کنند. این نکته مهمی است زیرا پروتکل های DeFi شاهد برخی از بزرگترین هک ها و کلاهبرداری ها در سال 2022 هستند. ممیزی منظم قراردادهای هوشمند ممکن است از انجام برخی از این موارد جلوگیری کرده باشد.

علاوه بر ممیزی‌های انجام‌شده روی پروتکل‌های DeFi، بخش توکن غیرمالی (NFT) شروع به اجرای ممیزی می‌کند، به‌ویژه زمانی که صحبت از پیشنهادات فیزیکی یا NFT‌های پشتیبانی شده فیزیکی می‌شود. به عنوان مثال، جیک اسپینویتز، رئیس جامعه Courtyard، یک بازار NFT که به کلکسیونرها امکان خرید، فروش و ذخیره اقلام فیزیکی کلکسیونی را می دهد، به Cointelegraph گفت که Courtyard برای اطمینان از اعتماد و شفافیت، ممیزی های شخص ثالث را بر روی اقلام در امان انجام می دهد.

علاوه بر این، اسپینویتز فاش کرد که کورت یارد با ارائه‌دهنده امنیتی برینکس برای محافظت از دارایی‌های فیزیکی متصل به دوقلوهای دیجیتال کار می‌کند. او گفت: «هنگامی که وظیفه حفاظت از دارایی‌های فیزیکی با ارزش شخصی را بر عهده می‌گیریم، در حالت ایده‌آل باید توانایی اثبات شده برای نگهداری، نگهداری و حمل و نقل ایمن این دارایی‌ها وجود داشته باشد (برای کاهش بیشتر خطر، تمام مجموعه‌های فیزیکی که در خزانه قرار می‌دهیم به ارزش بازار بیمه می‌شوند). .

ترکیبی از کنترل ها با استفاده از یک آژانس امنیتی قدیمی می تواند به عنوان یک مدل موفق برای پروژه های فیژیتال آینده باشد. این مطمئناً می‌تواند مفید باشد، زیرا تعدادی از پلتفرم‌های فیزیکی در مورد فرآیند بازیابی و حفظ دارایی‌های فیزیکی NFT ابراز نگرانی کرده‌اند.

در حالی که ممیزی و گزارش داده ها ممکن است به استانداردهای اکوسیستم ارزهای دیجیتال تبدیل شوند، حفاظت از داده های کاربر نیز حیاتی خواهد بود. سندی کارتر، معاون ارشد و مدیر کانال در ارائه دهنده دامنه Web3 Unstoppable Domains، به کوین تلگراف گفت که شرکت او به صاحبان دامنه اجازه می دهد اطلاعاتی را که به اشتراک می گذارند کنترل کنند.

او توضیح داد: “به عنوان مثال، ویژگی ورود به سیستم ما به شما این امکان را می دهد که داده های نمایه خارج از زنجیره را به اشتراک بگذارید تا از DApp های مورد علاقه خود پاداش دریافت کنید یا دامنه خود را در تابلوی امتیازات مشاهده کنید. داده هایی که به اشتراک می گذارید کاملا اختیاری است.” همچنین، کارتر اشاره کرد که Unstoppable Domains اخیراً روش چاپ دامنه ها را تغییر داده است. او گفت: «برخلاف پایگاه داده Unstoppable، همه دامنه‌ها اکنون به طور خودکار روی بلاک چین چاپ می‌شوند.

کریس کستیگ، یکی از بنیانگذاران Console.xyz، یک پلتفرم چت Web3، به کوین تلگراف گفت که اصول Web3 که بر اعتماد تمرکز دارد، باید حداقل تاثیری را که هر انسان، گروه یا موسسه می تواند بر روی کاربران این برنامه بگذارد، داشته باشد. به همین دلیل است که او توضیح داد که پلتفرم‌هایی مانند کنسول به نمودارهای اجتماعی کاربران، از جمله فالوورها، شبکه‌ها و موارد دیگر اجازه می‌دهند تا روی بلاک چین زندگی کنند. وی به تفصیل گفت:

“ما از قراردادهای هوشمند و ادغام NFT استفاده می کنیم تا گرافیک های اجتماعی را خارج از برنامه ما و روی بلاک چین زنده کنیم. این بدان معنی است که اگر انجمن شما بخواهد کنسول را ترک کند، پیدا کردن خانه جدید در جای دیگری آسان است. شما مالک انجمن خود هستید، نه ما. ”

کستیگ همچنین اظهار داشت که شرکت او از خدمات نام اتریوم (ENS) به جای نام کاربری برای هویت استفاده می کند. او گفت: «نام های ENS (.eth) یا هر هویت غیرمتمرکز معادل (.btc، .tez، و غیره) را می توان برای جایگزینی نام های کاربری و رمزهای عبور در سایت شما استفاده کرد. به نوبه خود، یک لایه اضافی از حریم خصوصی و اعتماد کاربر به دست می آید.

کاستینگ گفت: “در یک سایت اجتماعی که در آن با افراد دیگر تعامل دارم، توانایی من برای استفاده از یک نام کاربری ثابت در بین سایت‌ها اعتماد را به سایر کاربران منتقل می‌کند. استفاده از نام ENS خودم نیز به این معنی است که من مالک هویت خود هستم، نه افرادی که پشت برنامه هستند.”

آیا ایده‌آل‌های رمزنگاری با اعتماد افزوده داخلی باقی خواهند ماند؟

در حالی که ممیزی‌های منظم، گزارش داده‌ها و اقدامات شفاف حریم خصوصی برای بسیاری از پروژه‌های پیشروی رمزنگاری عادی شده است، برخی ممکن است تعجب کنند که آیا این بر ماهیت ناامن ارز دیجیتال تأثیر می‌گذارد یا خیر.

در حالی که این یک نگرانی مشروع است، برودی توضیح داد که ماهیت امانتداری کریپتو دیگر امکان پذیر نیست. «در روزهای اولیه رمزارز خالص، زمانی که می‌توانستید حضانت خودتان را داشته باشید و هر چیزی که لازم بود بدانید در زنجیره بود، این امر به نوعی قابل دستیابی بود. با این حال، لحظه ای که ما از رمزنگاری خالص به دارایی های واقعی و قراردادهای هوشمند پیچیده حرکت می کنیم، این غیرممکن می شود.

آخرین: استفاده از NFT های فیزیکی: گفتن از انجام آن آسان تر است؟

برودی اضافه کرد که اکوسیستم ارزهای دیجیتال اکنون باید «کریپتوهای غیرمتمرکز و تنظیم‌شده را هدف قرار دهد، نه رمزارزها و بلاک‌چین «غیرقابل اعتماد». اگر به درستی اجرا شود، برودی معتقد است که تمام مزایای وعده داده شده توسط کریپتو قابل دستیابی است. گفت:

«تمرکززدایی به این معناست که هیچ شرکتی وجود ندارد که بتواند دروازه بان یا انحصارگر باشد. مقررات به این معناست که می‌توانیم شرکت‌ها و شرکا را ببینیم، درک کنیم و مقایسه کنیم و بفهمیم چه کسی سزاوار اعتماد ماست.»


نویسنده: Rachel Wolfson

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉