Crypto Biz: سقوط SVB، سقوط USDC، بیت کوین هنوز پابرجاست

Crypto Biz: سقوط SVB، سقوط USDC، بیت کوین هنوز پابرجاست


آشفتگی در امور مالی سنتی به بازارهای بیت‌کوین و کریپتو سرایت کرده و تنظیم‌کننده‌های فدرال را مجبور به ورود کرده است.

سرمایه گذاران کریپتو باید تا به حال بدانند که برای سرنگونی یک شرکت چند میلیارد دلاری مشکل زیادی لازم نیست. در 10 مارس، رگولاتورهای کالیفرنیا به طور رسمی بانک سیلیکون ولی (SVB) را 48 ساعت پس از اعلام این شرکت که با مشکل مالی مواجه است، بستند. همانطور که Cointelegraph در آن زمان گزارش داد، SVB اولین بانک بیمه شده بیمه سپرده فدرال (FDIC) بود که در سال 2023 ورشکست شد. این جزئیات مهم، تنظیم کننده های فدرال در ایالات متحده را بر آن داشت تا قبل از شروع عملیات بانکی، از سپرده گذاران SVB حمایت کنند. هنگامی که بازارها در روز دوشنبه بازگشایی شدند، بیت کوین (BTC) و بازار گسترده تر ارزهای دیجیتال به شدت افزایش یافتند، اگرچه حمایت های دولتی برای جلوگیری از افت شدید سهام بانک ها کافی نبود. آیا FDIC بیت کوین را ذخیره کرد؟ فقط زمان می تواند بگوید.

شکست SVB یک دوره کوتاه اما شدید از ترس و اضطراب را در بازارهای رمزنگاری ایجاد کرد، زیرا سکه USD Circle (USDC) سقوط کرد. تنها کاری که Circle مرتکب شد این بود که برخی از سپرده های خود را در SVB در هنگام سقوط نگه داشت.

Crypto Biz این هفته به دنبال درک شکست SVB و چگونگی تأثیر آن بر بازارهای رمزنگاری است.

بانک سیلیکون ولی توسط رگولاتور کالیفرنیا تعطیل شد

در 10 مارس، دپارتمان حفاظت مالی و نوآوری کالیفرنیا بانک سیلیکون ولی را بست و FDIC را به عنوان خریدار برای محافظت از سپرده های بیمه شده منصوب کرد. این خبر باعث فروش آتش در بازارهای رمزنگاری و مالی شد زیرا SVB در بین 20 بانک برتر ایالات متحده از نظر کل دارایی ها قرار گرفت. پس چه چیزی رگولاتورها را مجبور به بستن بانک کرد؟ در اوایل هفته، SVB به روز رسانی مالی اواسط سه ماهه خود را منتشر کرد که در آن زیان 1.8 میلیارد دلاری از فروش اوراق بهادار و نیاز به جمع آوری 2.25 میلیارد دلار برای پشتیبانی از عملیات را تشریح کرد. SVB یک شریک قابل اعتماد برای بسیاری از شرکت‌های سرمایه‌گذاری مخاطره‌آمیز متمرکز بر رمزنگاری بود، اما نابودی آن در نهایت به دلیل ریسک مدت زمان بود، نه قرار گرفتن در معرض صنعت کریپتو. واشنگتن به سرعت آتش SVB را با اعلام اینکه تمام سپرده گذاران، نه فقط حساب های تا سقف 250000 دلار، محافظت خواهند شد، خاموش کرد. رئیس جمهور جو بایدن بعداً تأیید کرد که حمایت از سپرده گذاران برای مالیات دهندگان هزینه ای ندارد.

مدیرعامل می گوید Circle به 3.3 میلیارد دلار ذخایر USDC در بانک سیلیکون ولی دسترسی دارد.

یکی از شرکت هایی که به هدف SVB پایبند بود، ناشر استیبل کوین Circle بود که 3.3 میلیارد دلار ذخایر در بانک ورشکسته داشت. استیبل کوین سهم بازار را از دست داد و با سقوط SVB به دلار آمریکا متصل شد، زیرا مشخص نبود که آیا Circle و چه زمانی می تواند به وجوه خود دسترسی پیدا کند. در پایین ترین نقطه، USDC به حدود 0.87 دلار کاهش یافت. استیبل کوین از آن زمان با دلار یکسان شده است و Circle تأیید کرده است که به ذخایر نگهداری شده در SVB دسترسی خواهد داشت. Circle هفته گذشته سهم قابل توجهی از بازار را به دلیل بازخریدهای مداوم USDC از دست داد. ارزش بازار USDC در حال حاضر 38.4 میلیارد دلار است که کمتر از نیمی از رقیب آن Tether است که USDT آن حدود 73.6 میلیارد دلار است.

آخرین لحظه: بانک امضا توسط تنظیم کننده های نیویورک به دلیل “ریسک سیستمیک” تعطیل شد

SVB تنها بانک دوستدار رمزنگاری نبود که این هفته ورشکست شد. در 12 مارس، بانک Signature مستقر در منهتن رسماً توسط وزارت خدمات مالی نیویورک تعطیل شد، ظاهراً برای محافظت از اقتصاد ایالات متحده و تقویت اعتماد عمومی به سیستم بانکی. یکی از مقامات وزارت خزانه داری گفت: اقداماتی که ما امروز انجام می دهیم برای محدود کردن پیامدهای خروج سپرده گذاران از سیلیکون ولی و امضا و کاهش اثرات سرریز طراحی شده است. مانند سپرده گذاران SVB، همه دارندگان حساب در Signature بدون تاثیر بر مالیات دهندگان یکپارچه خواهند شد. Signature Bank تا 31 دسامبر 2022 تقریباً 89 میلیارد دلار سپرده داشت.

کره جنوبی “Metaverse Fund” را راه اندازی کرد تا به استارت آپ های محلی سرعت بخشد

“Metaverse” هنوز یک مفهوم مبهم و توسعه نیافته است، اما کره جنوبی آن را بسیار جدی می گیرد. وزارت علوم و فناوری اطلاعات و ارتباطات سئول اعلام کرد که 24 میلیارد وون (18.1 میلیون دلار) را به عنوان بخشی از یک دیگ بزرگتر به ارزش 40 میلیارد وون (30.2 میلیون دلار) به توسعه metaverse اختصاص خواهد داد. گفته می‌شود که صندوق متاورس که به تازگی راه‌اندازی شده است، از ادغام و تملک شرکت‌های مختلف مرتبط با متاورس حمایت می‌کند – اقدامی که می‌تواند به کشور در صنعت هنوز پر رونق برتری دهد. مسابقه تسلیحاتی متاورس ادامه دارد. همانطور که کوین تلگراف در اوایل این ماه گزارش داد، متای مارک زاکربرگ تاییدیه دادگاه را برای ادامه برنامه های خرید متاورس خود دریافت کرده است.

Crypto Biz نبض هفتگی کسب و کار شما در پشت بلاک چین و رمزارز است که هر پنجشنبه مستقیماً به صندوق ورودی شما تحویل داده می شود.
نویسنده: Sam Bourgi

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉