پروژه ارز دیجیتال ادعا می کند که ایردراپ های توکن به رهبری CoinMarketCap تحت تأثیر کلاهبرداری قرار گرفته اند.

پروژه ارز دیجیتال ادعا می کند که ایردراپ های توکن به رهبری CoinMarketCap تحت تأثیر کلاهبرداری قرار گرفته اند.


یک پروژه رمزنگاری ادعا می کند که یک کمپین airdrop توکن تبلیغاتی به رهبری CoinMarketCap مملو از «تقلب» است که باعث سقوط قیمت توکن می شود.

دو پروژه کریپتو در ایردراپ‌های تبلیغاتی اجرا می‌شوند که توسط CoinMarketCap (CMC) اجرا می‌شوند و به ادعای آنها به نفع گروه کوچکی از بهره‌برداران «بازی» می‌شوند.

این ایردراپ‌های تبلیغاتی که برای توزیع در هزاران کیف پول برای افزایش آگاهی از پروژه‌های رمزنگاری طراحی شده بودند، با سرازیر شدن توکن‌ها به تعداد انگشت شماری از کیف‌پول‌ها به پایان رسید و نشان می‌دهد که سیستم به طور بالقوه دستکاری شده است.

سقوط توکن SATT

راه حل تبلیغاتی بلاک چین SaTT به کوین تلگراف ادعا کرده است که ایردراپ تبلیغاتی که برای اجرای آن در دسامبر 2022 به CMC پرداخت کرده بود، به پایان رسید که 84 درصد از توکن های ایردراپ شده تنها به 21 کیف پول رسید.

بر اساس داده‌های CoinGecko، هدف این تبلیغ، حصول اطمینان از این بود که 25000 کیف پول برنده هر کدام 4000 SATT دریافت می‌کردند که در آن زمان 6.30 دلار ارزش داشت.

با این حال، SaTT ادعا کرد که 20953 کیف پول “به طور خودکار توکن ها را به 21 آدرس کیف پول منتقل کردند” مدت کوتاهی پس از توزیع airdrop، و سپس دارایی های توکن خود را در حدود 10 روز بعد فروختند و تقریباً 142،000 دلار برای آن 21 دارنده کیف پول خالص کرد.

این فروش قیمت SATT را بین پایان ایردراپ در 1 دسامبر تا 10 دسامبر، زمانی که کیف پول توکن های خود را فروخت، 70 درصد کاهش داد.

کیف پول ادعای SaTT 0x929… (تصویر) بیش از 4500 تراکنش سکه دارد، این بزرگترین تراکنش در بین 21 تراکنش است. داده های بلاک چین نشان می دهد که این کیف پول بیش از 4.3 میلیون سکه از طریق PancakeSwap فروخته است. اسکن Bsc

رها کردن توکن TokenBot

تجربه مشابهی توسط Shaun Newsum، یکی از بنیانگذاران TokenBot به اشتراک گذاشته شد که در دسامبر به Cointelegraph گفت.

نیوزوم گفت که CMC 30,000 برنده ایردراپ را تضمین کرده است، اما انتخاب کرده است که ایردراپ را “در هر صورت” “به صورت تلوتلو” کند.

Newsum گفت که TokenBot توکن های خود را برای شروع به کار به یک جامعه 4000 نفری ارسال کرد، اما حدود 3300 نفر وجوه را به یک کیف پول ارسال کردند.

داده های بلاک چین نشان می دهد که هزاران تراکنش TKB در کیف پول جریان دارد 0x5AF… قبل از شروع یک سوآپ زنجیره ای و سپس فروش دارایی های خود. اسکن Bsc.

Newsum گفت که حدود 20000 دلار توسط TokenBot در این حادثه از دست رفت و این پروژه نیاز به استفاده از نقدینگی بیشتری از خزانه خود داشت.

او اضافه کرد: “بدیهی است که شخصی متوجه شده است که چگونه CMC را بازی کند.” “اگر ما حمل و نقل فله ای انجام دهیم، کل ایردراپ یک فاجعه کامل خواهد بود.”

با این حال، نیوزوم گفت که از آن زمان عذرخواهی از CMC دریافت کرده و گفته است که در حال بررسی ایردراپ است و با لیست به روز شده برندگان پروژه بازخواهد گشت.

الان رای بدهید!

در تحقیقات خود، SaTT ادعا می کند که 18 توکن یا NFT دیگر پیدا کرده است که ظاهراً به ارزش 6.6 میلیون دلار “تقلب” شده اند، که توسط CMC از جولای 2022 اداره می شود.

این شامل ایردراپ برای پروژه هایی مانند TopGoal، OwlDAO و AgeofGods بود.

SaTT دو احتمال را برای چگونگی وقوع “تقلب” تئوری کرد:

اگر گروهی از هکرها هزاران حساب جعلی را تزریق کنند چه می‌شود؟ [into the airdrop on CMC’s website] […] یا در واقع یک کار داخلی بود.

CoinMarketCap پاسخ می دهد

یکی از سخنگویان CMC در صحبت با Cointelegraph به برخی از این ادعاها اشاره کرد و استدلال کرد که حداقل چهار پروژه شناسایی شده توسط SaTT هنوز جایزه اعطا نکرده اند، به این معنی که مواجهه با فعالیت های “بدخواه” برای آنها غیرممکن است.

او همچنین خاطرنشان کرد که اگرچه سه پروژه از جمله SaTT، AgeOfGods و TokenBot با تیم CMC در مورد نگرانی‌های خود صحبت کردند، او هیچ ارتباطی از پروژه‌های دیگر در مورد مسائل ادعا شده دریافت نکرده است.

اما این سخنگوی اذعان کرد که “ربات ها موضوعی هستند که تقریباً هر صنعتی را تحت تاثیر قرار می دهد.”

مدتی است که صنعت در بین برنامه های ایردراپ با این مشکل مواجه است و حقیقت این است که هیچ صنعتی مشکل ربات را به طور کامل حل نکرده است.

سخنگو گفت: «ما دائماً در حال تلاش برای بهبود سیستم‌ها و خدمات خود برای محدود کردن این موضوع هستیم و از نزدیک با این پروژه‌ها برای یافتن راه‌حل‌ها و کمک به حل مشکلات موجود همکاری خواهیم کرد.»

مربوط: بازیابی رمزارز به راه حل های ضد کلاهبرداری تهاجمی تری نیاز دارد

CMC افزود که اتهامات مربوط به مشارکت ربات ها در ایردراپ های آن “بسیار جدی” گرفته می شود و “در حال تلاش برای حل هر مورد به صورت جداگانه” است.

همچنین ویژگی‌های مختلفی را که برای مسدود کردن تعامل با ربات استفاده می‌کند، به اشتراک گذاشته است، مانند درخواست CAPTCHA و الزامات تأیید ایمیل برای شرکت‌کنندگان. همچنین در حال توسعه یک ادغام احراز هویت دو عاملی است.

Cointelegraph برای نظر دادن با TopGoal و OwlDAO تماس گرفت، اما در زمان انتشار پاسخی دریافت نکرد. AgeofGods برای اظهار نظر در دسترس نیست.


نویسنده: Jesse Coghlan

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉