سال اول ChatGPT با اضطراب وجودی، دعوا و درام اتاق هیئت مدیره مشخص شد


کوین تلگراف به وقفه بی سابقه ای در هوش مصنوعی نگاه می کند، دعوی قضایی که می تواند کل صنعت هوش مصنوعی را تغییر دهد و سام آلتمن اخراج و استخدام مجدد درام.

ChatGPT از OpenAI محبوب ترین ابزار هوش مصنوعی (AI) در جهان است. یک سال پیش در 30 نوامبر 2022 راه اندازی شد و در سه ماه اول به 100 میلیون کاربر ماهانه رسید.

طبق داده‌های Google Trends، ChatGPT که اولین سالگرد خود را جشن می‌گیرد، اکنون 100 میلیون کاربر هفتگی دارد و در حال حاضر در اوج محبوبیت جهانی خود قرار دارد.

تنها در 12 ماه، وجود ChatGPT به روایت‌هایی در مورد انقراض بشریت، اتهاماتی مبنی بر اینکه OpenAI آن را با ارتکاب نقض گسترده حق نسخه‌برداری ایجاد کرده، و اخراج و استخدام مجدد مدیر عامل آشفته‌ای که کارشناسان هنوز در تلاش برای درک آن هستند، کمک کرده است.

تهدید وجودی ChatGPT برای بشریت

در مارس 2023، هزاران محقق، مدیر عامل، دانشگاهیان و متخصصان در زمینه هوش مصنوعی نامه‌ای سرگشاده امضا کردند که در آن از توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی در سراسر جهان خواستند تا توسعه همه سیستم‌های هوش مصنوعی قوی‌تر از GPT-4 را برای حداقل شش سال متوقف کنند. برای ماه‌ها، ما نگرانی‌های مشترکی درباره این موضوع داشته‌ایم که، از جمله، «رقابت هوشی با انسان‌ها می‌تواند خطرات عمیقی برای جامعه و بشریت ایجاد کند».

در حالی که اثربخشی و امکان‌پذیری یک توقف جهانی و خود تحمیلی در توسعه هوش مصنوعی هنوز مورد بحث است، نامه تقریباً هیچ تأثیر قابل‌توجهی بر صنعت نداشته است. OpenAI و رقبای آن، از جمله Anthropic، Google و Elon Musk، یکی از امضاکنندگان مدافع این توقف، به توسعه تلاش‌های هوش مصنوعی خود تا سال 2023 ادامه داده‌اند.

در مورد ماسک، Grok، ربات چت او و رقیب خودخوانده ChatGPT، تقریباً شش ماه پس از امضای نامه توسط غول میلیاردر راه اندازی شد.

تهدید وجودی یک دعوی قضایی برای ChatGPT

این دعوای دسته جمعی که توسط گروهی از نویسندگان از جمله جان گریشام و جورج آر آر مارتین به آن پیوستند، در سپتامبر آغاز شد. نتیجه این مورد خاص در نهایت می تواند تأثیر زیادی بر کل حوزه هوش مصنوعی بگذارد.

نویسندگان از OpenAI شکایت می کنند و ادعا می کنند که حق نسخه برداری را نقض کرده اند. آنها ادعا می کنند که این شرکت با آموزش کار بدون اعتبار، مجوز یا مجوز، حق چاپ ChatGPT را نقض کرده است. وکلای مدافع آنها ادعا می کنند که با انجام این کار، OpenAI معیشت آنها را به خطر می اندازد. آنها برای هر اثر دارای حق چاپ تا سقف 150000 دلار به دنبال خسارت هستند.

مرتبط با: آمازون ‘Q’ را راه اندازی کرد، یک رقیب ChatGPT که برای اهداف تجاری طراحی شده است

چرا مهم است: در حالی که مجازات ها ممکن است بر اساس آنچه شاکیان ادعا می کنند از کتاب ها به طور غیرقانونی برای آموزش ChatGPT استفاده شده است قابل توجه باشد، مسئله مهمتر این است که آیا OpenAI و سایر شرکت ها می توانند به آموزش در مورد داده های گرفته شده از اینترنت ادامه دهند یا خیر.

تعیین آینده ChatGPT احتمالاً خارج از محدوده این پرونده است، اما یک حکم به نفع شاکیان در نهایت می تواند سابقه ای ایجاد کند که توانایی یک شرکت را برای کسب درآمد از داده های عمومی محدود می کند. این به طور فرضی می تواند به عنوان یک قرص سمی برای مدل های زبان بزرگ عمل کند، زیرا مقیاس مجموعه داده های یک مدل به طور کلی تاکنون یکی از تعیین کننده ترین عوامل در قابلیت های آن بوده است.

رئیس (در OpenAI) کیست؟

در همین حال، به نظر می رسد هیئت مدیره OpenAI بزرگترین اشتباه ناعادلانه سال 2023 را در استخدام و اخراج مدیران مرتکب شده است.

تنها در چهار روز، هیئت مدیره شرکت به اخراج سام آلتمن، مدیرعامل و یکی از بنیانگذاران، میرا موراتی، مدیر ارشد فناوری، جایگزین موراتی با رئیس سابق توییچ امت شیر ​​و سپس جایگزینی شیر با سام آلتمن رای داد. او را دوباره استخدام کنید لرزش چوب
نویسنده: Tristan Greene

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید