بانک‌های مرکزی استانداردهایی را برای ریسک کریپتو بانک‌ها تعیین می‌کنند - BIS

بانک‌های مرکزی استانداردهایی را برای ریسک کریپتو بانک‌ها تعیین می‌کنند – BIS


استاندارد جدید ذخایر ارزهای دیجیتال بین بانک ها را تا سال 2025 به 2 درصد محدود می کند و از اول ژانویه 2025 اجرایی می شود.

یک استاندارد جهانی برای قرار گرفتن بانک ها در معرض دارایی های رمزنگاری شده توسط گروه روسای بانک مرکزی و ناظران بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS) (GHOS) تایید شده است. طبق اعلام رسمی در 16 دسامبر، استانداردی که محدودیت 2 درصدی را برای ذخایر ارزهای دیجیتال در بین بانک‌ها ایجاد می‌کند، باید در تاریخ 1 ژانویه 2025 اجرا شود.

این گزارش که «درمان محتاطانه ریسک‌های دارایی‌های رمزنگاری» نامیده می‌شود، ساختار استاندارد نهایی بانک‌ها را در مورد مواجهه با دارایی‌های دیجیتال، از جمله دارایی‌های سنتی کاهش‌یافته، استیبل کوین‌ها، و ارزهای دیجیتال پشتیبانی‌نشده، و همچنین بازخورد سهامدارانی که در یک جلسه مشاوره جمع‌آوری شده‌اند، تشریح می‌کند. در ژوئن راه اندازی شد. کمیته بازل در مورد نظارت بانکی خاطرنشان کرد که این گزارش به زودی به عنوان فصل جدیدی در چارچوب یکپارچه بازل گنجانده خواهد شد.

اعلام BIS نشان می‌دهد که قرار گرفتن مستقیم سیستم بانکی جهانی در معرض دارایی‌های دیجیتال نسبتاً کم است، اما تحولات اخیر «اهمیت داشتن حداقل چارچوب قوی برای بانک‌های فعال بین‌المللی برای کاهش ریسک‌ها» را برجسته می‌کند. وی همچنین بیان کرد:

«دارایی‌های رمزنگاری‌شده و استیبل کوین‌های پشتیبانی‌نشده با مکانیسم‌های تثبیت‌کننده ناکارآمد، مشمول رفتار محتاطانه خواهند بود. این استاندارد چارچوب نظارتی جهانی قوی و محتاطانه‌ای را برای بانک‌های فعال بین‌المللی فراهم می‌کند تا در معرض دارایی‌های رمزنگاری قرار بگیرند که ضمن حفظ ثبات مالی، نوآوری مسئولانه را تقویت می‌کند.»

مطالب مرتبط: CBDC چیست؟ چرا بانک های مرکزی می خواهند ارزهای دیجیتال را وارد کنند؟

پابلو هرناندز د کاس، رئیس کمیته بازل و رئیس بانک اسپانیا، در مورد این استاندارد اظهار نظر کرد:

“استاندارد کمیته در مورد دارایی های رمزنگاری شده نمونه دیگری از تعهد، تمایل و توانایی ما برای اقدام جهانی به شیوه ای هماهنگ برای کاهش خطرات ثبات مالی در حال ظهور است. برنامه کاری کمیته 2023-24، که امروز توسط GHOS تصویب شد، با هدف تقویت بیشتر مقررات. نظارت است. و اجرای بانک‌ها در سراسر جهان… با تمرکز ویژه بر ریسک‌های نوظهور، دیجیتالی‌سازی، ریسک‌های مالی مرتبط با آب و هوا، و نظارت و اجرای بازل III.

BIS پس از یک مرحله آزمایشی یک ماهه که امکان انجام تراکنش‌های فرامرزی به ارزش 22 میلیون دلار را فراهم می‌کرد، نتایج آزمایشی ارز دیجیتال چند مرجع بانک مرکزی (CBDC) خود را در ماه سپتامبر اعلام کرد. این برنامه آزمایشی شامل بانک های مرکزی هنگ کنگ، تایلند، چین و امارات متحده عربی و همچنین 20 بانک تجاری از این مناطق بود. بر اساس گزارش BIS در ژوئن، حدود 90 درصد از بانک های مرکزی در حال بررسی پذیرش CBDC هستند.


نویسنده: Ana Paula Pereira

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉