کارولین الیسون می‌خواست استعفا دهد، اما می‌ترسید که بانک FTX را مدیریت کند


مدیر عامل سابق آلامدا، کارولین الیسون، ماه ها قبل از اعلام ورشکستگی شرکت متوجه شد که او کار خوبی انجام نمی دهد، اما سام بنکمن-فرید او را متقاعد کرد که بماند.

الیسون بیش از ده ساعت در جلسه استماع بانکمن-فرید این هفته شهادت داد. به طور خاص، او با وکلایش از جلوی درب دادگاه فدرال در منهتن عبور کرد. به گفته الیسون، او از زمان فروپاشی امپراتوری ارزهای دیجیتالش در نوامبر سال گذشته، Bankman-Fried را ندیده بود. اما ارتباطات آنها حتی ماه ها قبل از بین رفته بود.

در آوریل 2022، رابطه عاشقانه آنها به پایان رسید و کارولین شروع به اجتناب از دیدن بنکمن-فرید کرد، حتی اگر آنها در همان آپارتمان مجلل در باهاما زندگی می کردند. افزایش مسئولیت آلامدا در قبال FTX و انحلال آن باعث شد که او به فکر ترک Alameda باشد.

او در سندی که به Bankman-Fried نوشت، نوشت: «فکر نمی‌کنم ترابوکو یا من کار بزرگی در پیشبرد کارها انجام دادیم.

Bankman-Fried از او خواست بماند و گفت که خروج او می تواند شایعاتی را در مورد سلامت مالی Alameda ایجاد کند و در نتیجه اعتبار FTX را تخریب کند. الیسون مدیرعامل باقی ماند.

الیسون در سال 2018 به عنوان سرمایه گذار به Alameda پیوست. تا سال 2020، او بیشتر عملیات شرکت را مدیریت می کرد. از سوی دیگر، Bankman-Fried بر صرافی تازه راه‌اندازی شده ارزهای دیجیتال FTX تمرکز کرد. در آگوست 2021، او در کنار سام ترابوکو، مدیرعامل شرکت شد، که چند ماه بعد استعفا داد و او مسئولیت شرکت را بر عهده گرفت. در آگوست 2022، ترابوکو رسما از سمت مدیرعاملی مشترک استعفا داد.

الیسون اظهار داشت که مخالف ایجاد FTX است. او درباره تشویق بانکمن-فرید گفت: «قبل از شروع به کار در آلامدا، خودم را فردی جاه طلب نمی دانستم، اما معتقدم جاه طلب تر شده ام.

الیسون به‌عنوان مدیرعامل، مسئول معامله با وام‌دهندگان رمزنگاری Alameda بود. پس از شکست اکوسیستم Terra در اواسط سال 2022، این شرکت 1.3 میلیارد دلار وام باز مدت داشت. رکود بازار نقدینگی در دارایی‌های کریپتو را کاهش داد و وام دهندگان آلامدا را وادار کرد تا بازپرداخت وام‌ها را بخواهند.

به گفته الیسون، Bankman-Fried به Alameda دستور داد تا به بازپرداخت طلبکاران از طریق خط اعتباری خود در FTX ادامه دهد. به عبارت دیگر، Alameda از دارایی های مشتریان FTX برای پرداخت بدهی خود به صادرکنندگان ارزهای دیجیتال استفاده خواهد کرد. در آن زمان سقف اعتبار در بورس 13 میلیارد دلار بود.

از آنجایی که وام دهندگان خواستار بازپرداخت وام ها و ترازنامه های آلامدا بودند، بانکمن-فرید به الیسون پیشنهاد کرد از «وسایل جایگزین» برای ارائه اطلاعات مالی شرکت استفاده کند. در ماه‌های بعد، الیسون نسخه‌های اضافی بسیاری از ترازنامه را برای فریب طلبکاران ایجاد کرد.

در اوایل نوامبر، نسخه جایگزین ترازنامه آلامدا فاش شد. در آن زمان، الیسون در تعطیلات در ژاپن بود اما مجبور شد برای مقابله با بحران شرکت به دفتر FTX هنگ کنگ برود.

اگرچه داده‌های ترازنامه واقعیت شرکت را منعکس نمی‌کرد، اما همین کافی بود تا شایعات منتشر شود و چند روز بعد بانکی در FTX شروع به کار کرد و شکاف 8 میلیارد دلاری بین شرکت‌ها را آشکار کرد.

الیسون که از دسامبر با وزارت دادگستری همکاری می کند، به زودی به هفت فقره کلاهبرداری و توطئه برای ارتکاب کلاهبرداری علیه او محکوم خواهد شد.

کارولین الیسون در اجرای تحقیقات Alameda در سال 2022 عملکرد خوبی نداشت و آن را پنهان نکرد. گزیده‌ای از یادداشت‌های شخصی سام بنکمن-فرید که به‌عنوان مدرک توسط دادستان‌ها در محاکمه او به اشتراک گذاشته شد، جزئیاتی را در مورد مبارزات شرکت تجاری و تمایل مدیر عامل آن برای استعفا در هفته‌ها و ماه‌های قبل از فروپاشی FTX نشان داد.

مجله: کارآگاهان بلاک چین – Mt. سقوط Gox شاهد تولد Chainalytic بود
نویسنده: Ana Paula Pereira

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید