پروژه استیبل کوین کاردانو در قمار پول سرمایه گذاران قبل از فرش از دست داده است: گزارش


آردانا مدعی ساخت یک پلتفرم استیبل کوین در کاردانو است، اما شواهد جدید نشان می‌دهد که ممکن است پول سرمایه‌گذاران را در معاملات بد کریپتو از دست داده باشد.

آزمایشگاه آردانا ادعا کرد که در سال 2021 یک پلت فرم استیبل کوین نوآورانه برای شبکه کاردانو ارائه خواهد کرد. پروژه جدید که «آردانا» نام دارد، به سرمایه‌گذاران اجازه می‌دهد وثیقه رمزنگاری خود را قفل کنند و استیبل کوین‌های ثابت فیات، از جمله توکن مبتنی بر دلار آمریکا به نام dUSD را استخراج کنند. در آن سال 10 میلیون دلار از سرمایه‌گذاران جمع‌آوری کرد، اما در نوامبر 2022 به‌طور ناگهانی مغازه‌اش را تعطیل کرد و دلیل آن «عدم قطعیت بودجه و جدول زمانی پروژه» بود.

برخی از سرمایه‌گذاران دلیل این ضرر را «زمستان رمزنگاری» سال 2022 می‌دانند، زمانی که بسیاری از پروژه‌های قانونی به دلیل کمبود منابع مالی در بازار نزولی در حال رشد سقوط کردند. اما شواهد جدید از پلتفرم مدیریت ریسک Web3 Xerberus نشان می‌دهد که ممکن است داستان Ardana چیزی بیش از مشکلات جمع‌آوری سرمایه باشد.

به گفته Xerberus، مدیران آردانا احتمالاً 80 درصد از وجوه پروژه را پس از اولین تلاش برای پنهان کردن تراکنش‌ها با ارسال برخی از طریق صرافی‌های متمرکز، به یک کیف پول شخصی منتقل کردند. گفته می شود این نقل و انتقالات توسط رایان موتوو، مدیرعامل یا یکی دیگر از اعضای تیم C-level انجام شده است. Xerberus ادعا می‌کند که به محض ورود وجوه به این کیف پول، مدیران یک سری سرمایه‌گذاری‌های بد ارز دیجیتال انجام داده‌اند. این سرمایه‌گذاری‌ها حدود 4 میلیون دلار زیان وارد کرد که باعث کوتاه شدن باند پروژه و در نهایت سقوط پروژه شد.

ظهور و سقوط آردانا

آردانا اولین بار در تابستان 2021 اعلام شد و از اکتبر 2021، 10 میلیون دلار از شرکت های سرمایه گذاری خطرپذیر مانند CFund، Three Arrows Capital (3AC) و Ascensive Assets جمع آوری کرده بود. به لطف جذب سرمایه موفق و برجسته بودن حامیان آن، برخی از سرمایه گذاران به این باور رسیده اند که توکن آتی آردانا، دانا، سودهای عمده ای در بازار به همراه خواهد داشت.

ماه بعد، آردانا اعلام کرد که با Near Protocol برای ایجاد یک پل دارایی بین Cardano و Near نیز همکاری کرده است.

با این حال، هیچ پلتفرم یا پل استیبل کوین آردانا راه اندازی نشد و این پروتکل در نوامبر 2022 بدون یک محصول فعال بسته شد. تیم توسعه اعلام کرد که این تعطیلی به دلیل “نامشخص بودن بودجه و جدول زمانی پروژه” بوده است. این تعطیلی در زمان فروپاشی FTX رخ داد که جمع آوری بودجه را برای بسیاری از پروژه ها دشوار کرد. 3AC یکی از حامیان آردانا نیز چند ماه پیش ورشکست شد. با توجه به این پیشینه، اکثر مردم داستان رسمی را زیر سوال نمی بردند.

با این حال، داده‌های بلاک چین و تجزیه و تحلیل Xerberus نشان می‌دهد که شکست آردانا ممکن است به شیوه‌های مدیریت دارایی پرخطر توسط مقامات آزمایشگاه‌های آردانا مرتبط باشد تا کمبود بودجه.

دنبال پول مشکوک

Simon Peters و Noah Detwiler، بنیانگذاران Xerberus به Cointelegraph گفتند که کیف پول اتریوم را که آزمایشگاه های آردانا برای جمع آوری سرمایه از عرضه اولیه سکه دانا (ICO) در نوامبر 2021 استفاده می کرد، شناسایی کردند. آنها اظهار داشتند که پیوندهای آدرس در وب سایت پلتفرم ICO Tokensoft قرار دارد. صفحات مرتبط با توکن آنها همچنین ادعا می کنند که در دوره ای که 3AC سرمایه گذاری خود را در آردانا اعلام کرده بود، تراکنش یک میلیون دلاری از 3AC به این آدرس را شناسایی کرده اند.

طبق داده‌های بلاک چین، اولین تراکنش به این حساب در 2 سپتامبر 2021 انجام شد، زمانی که تقریباً 0.46 اتر (ETH) (1747 دلار در آن زمان) به حساب ارسال شد. این نزدیک به دو هفته پس از تاریخ 15 آگوست شروع دور اول جمع آوری کمک های مالی آردانا بود. از 15 سپتامبر، چندین انتقال کوین USDC (USDC) به حساب انجام شد که در نهایت به ارزش میلیون‌ها دلار استیبل کوین اضافه شد.

عنوان: USDC به کیف پول ادعایی جمع آوری کمک مالی Ardana منتقل شد. منبع: Etherscan.

Xerberus ادعا می کند که پس از جمع آوری، وجوه از طریق یک سری مراحل میانی به کیف پول های دیگر منتقل می شود.

پیترز و دتویلر گفتند، استیبل کوین‌هایی به ارزش تقریباً 3.2 میلیون دلار از کیف پول جمع‌آوری سرمایه از طریق دو آدرس میانی به یک «کیف پول هدف» منتقل شدند. این مبلغ تقریباً 30 درصد از کل وجوه جمع آوری شده است. ابتدا، حساب جمع‌آوری سرمایه، پول را به چیزی که «کیف پول پروکسی 1» نامیدند، ارسال کرد.

نمودار جریانات صندوق آردانا. منبع: Xerberus

پس از دریافت وجوه، Proxy Wallet 1 همه استیبل کوین ها را با CVX جایگزین کرد، یک توکن ابزاری که برای جمع آوری هزینه ها از پلتفرم Convex Finance استفاده می شود. داده های بلاک چین نشان می دهد که برای انجام این مبادله از صرافی غیرمتمرکز (DEX) SushiSwap استفاده شده است.

از آنجا، طبق ادعای بنیانگذاران Xerberus، وجوه به کیف پول شخصی قبلی مؤسس Ardana، Motovu («آدرس قدیمی») ارسال شد. به گفته آنها، Motovu اعلام کرد که در بازار صعودی قبلی در سال 2017 درآمد کسب کرده است. آنها دریافتند که “بین 200,000 تا 400,000 دلار” در این کیف پول قبل از ICO آردانا نگهداری می شد، اما اکثریت دارایی آن متعاقباً از آردانا بود.

“وقتی این پروژه از بین می رود و شکست می خورد، [Motovu] او به یک فضای زنده رفت و گفت: بخش بزرگی از پول شخصی ام را که در بازار گاوی قبلی در سال 2017 به دست آوردم. […] Detwiler توضیح داد: “این پولی است که او از کیف پول قدیمی به دست آورده است.”

داده های بلاک چین نشان می دهد که تقریباً چهار دقیقه پس از ارسال توکن های CVX به آدرس قدیمی، آنها را به کیف پول مقصد منتقل کرده است. آنها ادعا می کنند که از این کیف پول برای خرید ارزهای دیجیتال مختلف استفاده شده است که در نهایت باعث از بین رفتن وجوه آردانا در سرمایه گذاری های بد شده است.

صرافی های CeFi نیز به این مسیر می پیوندند

به گفته بنیانگذاران Xerberus، علاوه بر مبلغی که به صورت زنجیره ای به کیف پول هدف منتقل شد، 4 میلیون دلار دیگر ابتدا از طریق صرافی های متمرکز ارسال شد و سپس به کیف پول هدف منتقل شد.

آنها ادعا می کنند که آدرس های سپرده Kraken، Coinbase و Gate.io مورد استفاده تیم Ardana را شناسایی کرده اند. برای پیدا کردن آنها، آنها به دنبال آدرس هایی بودند که از کیف پول جمع آوری کمک مالی دریافت می کردند و پول را به یک آدرس صرافی شناخته شده ارسال کردند. به عنوان مثال، یک آدرس به‌طور خاص از کیف پول جمع‌آوری سرمایه پول برداشت و پول را فقط به Coinbase 6 و Coinbase فرستاد: آدرس‌های مختلف کیف پول.

هنگامی که وجوه به یک صرافی مرکزی فرستاده شد، تعیین اینکه چه اتفاقی برای آنها افتاده است دشوارتر شد. اما تیم از تکنیک‌های مختلفی برای تعیین دقیق محل مصرف منابع مالی استفاده کرد.

در برخی موارد، تیم قادر به شناسایی وجوه ارسال شده به Kraken و سپس ارسال فوری به آدرس دیگری بود. زیرا Kraken اغلب از یک آدرس برای ارسال و دریافت پول برای هر کاربر استفاده می کند، به خصوص اگر زمان بین تراکنش ها کوتاه باشد. در موارد دیگر، کراکن وجوه واریز شده را به کیف پول دیگری فرستاد و دیگر مشخص نبود کاربر با وجوه چه کرده است. سپرده های ارسال شده به Coinbase و Gate.io همیشه به کیف پول های دیگر ارسال می شود و با توکن های دیگر کاربران جمع می شود. بنابراین، در تراکنش‌های مربوط به این خریدها، تیم نمی‌توانست به راحتی تشخیص دهد که چه اتفاقی می‌افتد.

با این حال، آنها تمام تراکنش‌های خروجی انجام شده توسط هر صرافی را ظرف یک ساعت پس از واریز شدن کیف پول جمع‌آوری سرمایه به آن تحلیل کردند. آنها دریافتند که بسیاری از تراکنش های انجام شده دقیقاً به اندازه سپرده ها بوده است. به عنوان مثال، کیف پول جمع‌آوری سرمایه 220000 دلار Tether (USDT) را به Gate.io واریز می‌کند. سپس، 40 دقیقه بعد، صرافی دقیقاً 220000 دلار USDT را به یک کیف پول دیگر ارسال می کند. در نهایت، بیشتر این وجوه به کیف پول هدف ختم می‌شد و چیزی که Xerberus آن را به عنوان شواهد محکمی می‌بیند مبنی بر اینکه همان کاربر تراکنش‌ها را انجام داده است، ارائه می‌کند.

پیترز و دتویلر هشدار دادند که این فرآیند به طور قطعی ثابت نمی کند که تراکنش ها توسط Motovu یا یکی از اعضای تیم آردانا انجام شده است. “این یک UTXO نیست [unspent transaction output] ردیابی یا رد دفتر. این یک مسیر کامل بلاک چین نیست. […] اما دوره‌های زمانی و مقادیر به هم مرتبط هستند.» به گفته آنها، در مجموع 4 میلیون دلار از طریق این روش ها به کیف پول هدف ارسال شده است که مجموع وجوه ارسالی را به 7.2 میلیون دلار می رساند.

مقداری از اعتبارات باقی ماند و بخشی برای توسعه هزینه شد

تحقیقات انجام شده توسط تیم Xerberus نشان می دهد که تقریباً 1.82 میلیون دلار از بودجه آردانا برای هزینه های توسعه مرتبط با پروژه از جمله حقوق اعضای تیم هزینه شده است. آنها با فردی که به آنها «پیمانکار اصلی پروژه» می گفتند، تماس گرفتند و آدرس کیف پول خود را به آردانا داد. این آدرس پرداخت‌هایی را به مبلغ 1.82 میلیون دلار نشان می‌دهد که تقریباً 20 درصد از وجوه جمع‌آوری‌شده است.

آنها همچنین ادعا می کنند که USDC به ارزش تقریبی 1.4 میلیون دلار گم نشده است و هنوز در کیف پولی که آن را حساب “Treasure Chest” می نامند در اختیار پروژه باقی مانده است. اولین تراکنش این حساب، انتقال ورودی 0.3 ETH بود که از Target Wallet به آن ارسال شد که در آن زمان ارزش آن 562.29 دلار بود.

مرتبط با: قربانیان چند زنجیره ای با ظهور شواهد جدید به دنبال پاسخی برای سوء استفاده 1.5 میلیارد دلاری هستند

نزدیک به 4 میلیون دلار در معاملات بد از دست رفت

بر اساس گزارش Xerberus در مورد آردانا در تاریخ 6 سپتامبر، تقریباً 4 میلیون دلار از موجودی رمز ارز Target Wallet به دلیل تراکنش های بد از بین رفت. صاحب کیف پول بیشتر وجوه را به دو حساب Safe (Gnosis Safe سابق) چند امضایی منتقل کرد. این وجوه برای معامله در DEXs PancakeSwap، Uniswap، SushiSwap و GMX استفاده شد که منجر به زیان تقریباً کامل شد. کیف پول هدف نیز معاملات زیان ده خود را داشت.

داده های بلاک چین نشان می دهد که کیف پول هدف بیش از 1000 تراکنش انجام داده است که بیشتر آنها تعامل با قراردادهای DEX بوده است.

تراکنش های موجود در حسابی که توسط Xerberus به عنوان “کیف پول هدف” تعریف شده است. منبع: Etherscan.

انحلال و تعطیلی آردانا

Xerberus ادعا می کند که رفتار زنجیره ای تیم Ardana در مارس 2022 شروع به تغییر کرد، زمانی که تیم شروع به ریختن دارایی های کیف پول خود در DEX کرد. آنها اقدام به فروش تمام دارایی های باقی مانده تا نوامبر 2022 کردند. در این مرحله پروژه رسما اعلام کرد که بسته خواهد شد. وجوه حاصل از این فروش ها همچنان در کیف پول خزانه باقی می ماند.

این شرکت می‌گوید یک سیستم هشدار اولیه ایجاد کرده است که می‌تواند به سرمایه‌گذاران در صورت انجام رفتار مخاطره‌آمیز که می‌تواند به بسته شدن منجر شود، هشدار دهد. Xerberus آن را «رده‌بندی ریسک بومی بلاک چین بر اساس ریاضیات قابل تأیید» می‌نامد و می‌گوید تحقیقاتی مانند مطالعه Ardana برای «تنظیم دقیق» مدل ریسک آن استفاده می‌شود، که انتظار دارد بازارهای رمزنگاری را تغییر دهد و آنها را جایگزینی امن برای بازارهای سنتی کند. ” بازارهای مالی.”

کوین تلگراف سعی کرد از طریق لینکدین با آردانا موتوو تماس بگیرد، به این امید که طرف داستان را دریافت کند. در دو هفته قبل از انتشار هیچ پاسخی دریافت نشد.

بسیاری از سرمایه گذاران آردانا به اکوسیستم کاردانو معتقد بودند. آن‌ها انتظار داشتند که آردانا پروژه‌ای باشد که در نهایت به کاردانو توجهی که آن‌ها احساس می‌کردند سزاوار آن است، جلب کند. در عوض، بیش از 10 میلیون دلار سرمایه از جامعه کاردانو خارج شد و در نهایت تقریباً چیزی برای نشان دادن آن باقی نگذاشت.

داستان آردانا یادآور خطرات سرمایه‌گذاری در استارت‌آپ‌های Web3 بدون محصول کارآمد است. اگرچه این پروژه ها می توانند به سودهای کلان منجر شوند، اما می توانند منجر به زیان های ویرانگر نیز شوند. هنگام بررسی اینکه آیا سرمایه گذاری در چنین پروژه هایی انجام می شود، سرمایه گذاران ممکن است بخواهند رفتار زنجیره ای پروژه را بررسی کنند.

Zhiyuan Sun سردبیر Cointelegraph در این داستان مشارکت داشت.

مرتبط با: بلاتکلیفی بایننس در فریز کردن کیف پول ها جنجال را در این هدیه 11 میلیون دلاری برانگیخت.
نویسنده: Tom Blackstone

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید