کاردانو از قطعی 50 درصدی گره های تولید کننده انتقال و بلوک جان سالم به در برد

کاردانو از قطعی 50 درصدی گره های تولید کننده انتقال و بلوک جان سالم به در برد


ظاهراً یک ناهنجاری باعث شد حدود نیمی از گره‌های کاردانو در آخر هفته قطع و دوباره راه‌اندازی شوند و علت اصلی هنوز در حال بررسی است.

اپراتورهای استخر اشتراکی کاردانو (SPO) و کاربران گزارش می دهند که حداقل نیمی از گره های شبکه برای مدت کوتاهی در آخر هفته آفلاین هستند.

بر اساس پستی که در 22 ژانویه در SPO تلگرام برای Input Output Global، مهندسی فین‌تک و تحقیقات پشت بلاک چین کاردانو به اشتراک گذاشته شد، یک ناهنجاری باعث شد 50 درصد از گره‌های کاردانو قطع و راه‌اندازی مجدد شوند.

همانطور که این پست قطع ناگهانی را توصیف می کند، “به نظر می رسد که این امر توسط یک ناهنجاری موقت در گره ایجاد شده است که باعث دو واکنش شد، برخی از آنها از یک همتا جدا شدند، برخی دیگر یک استثنا ایجاد کردند و دوباره راه اندازی شدند.”

با وجود یک اختلال لحظه ای، شبکه Cardano بدون دخالت خارجی بهبود یافت. همانطور که در این پست توضیح داده شد، “اینگونه مسائل موقت” در طراحی گره و اجماع در نظر گرفته شد و “سیستم ها دقیقاً همانطور که انتظار می رفت رفتار کردند.”

در طول ناهنجاری رخ داده بین بلوک‌های 8300569 و 8300570، گزارش شد که تولید بلوک ادامه یافت اما چند دقیقه کاهش یافت و “تأثیر کم است، مشابه تاخیرهایی که در طول عملیات عادی رخ می‌دهد.”

“بیشتر گره ها به طور خودکار بسته به SPO انتخاب شده بازیابی شدند.”

در زمان نگارش این مقاله، علت اصلی این ناهنجاری و قطع و راه‌اندازی مجدد گره‌های ناشی از آن هنوز در دست بررسی است.

در بیانیه رسمی آمده است: «ما در حال حاضر در حال بررسی علت اصلی این رفتار غیرعادی هستیم و علاوه بر رویه‌های نظارتی منظم، در حال اجرای اقدامات بیشتر برای قطع درخت هستیم.

مربوط: کاردانو استیبل کوین الگوریتمی جدیدی را در سال 2023 راه اندازی می کند

تام استوکس، یکی از بنیانگذاران Node Shark و Cardano SPO، در پستی در 22 ژانویه گزارش داد که بیش از نیمی از گره های لیست شده تحت تأثیر قرار گرفته اند.

او همچنین نموداری را به اشتراک گذاشت که نشان می‌دهد همگام‌سازی شبکه از 100 درصد به بیش از 40 درصد برای بیش از 300 گره گزارش کاهش یافته است.

طبق نمودار استوکس، همگام سازی شبکه پس از افت به حدود 87 درصد بازگشت، اما بلافاصله به 100 درصد قبلی بازنگشت.

یک DPT دیگر گزارش شده است او در پستی در 22 ژانویه گفت: مسائلی مشابه استوک، اما “برخی از DPT ها هیچ تاثیری ندیده اند.”

آنها گفتند: “بقیه انتقالات داشتند و BP ها راه اندازی مجدد شدند. SPOها، توسعه دهندگان و IOG در اتم دیباگ دیسکورد هستند. هنوز علت اصلی وجود ندارد.”
نویسنده: Stephen Katte

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉