اکوسیستم کاردانو با زنجیره های جانبی سفارشی گسترش خواهد یافت

اکوسیستم کاردانو با زنجیره های جانبی سفارشی گسترش خواهد یافت


این جعبه ابزار به سازندگان زنجیره جانبی اجازه می‌دهد تا مکانیسم‌های اجماع و سایر ویژگی‌های خاص برنامه را انتخاب کنند، در حالی که امنیت زنجیره اصلی را به ارث می‌برند.

Input Output Global (IOG)، تیم پشت اکوسیستم Cardano، یک ابزار نرم افزاری را در اواخر ژانویه 2023 منتشر خواهد کرد که توسعه دهندگان را قادر می سازد زنجیره های جانبی سفارشی ساخته شده را در Cardano با هدف بهبود اکوسیستم مستقر کنند.

این خبر در 12 ژانویه توسط IOHK، یک شرکت مهندسی بلاک چین که توسط چارلز هاسکینسون تأسیس شده و اکنون با نام IOG شناخته می شود، اعلام شد و اسناد فنی رسمی را برای جعبه ابزار جانبی اضافه کرد.

توسعه دهندگان IOG قبلاً از این جعبه ابزار برای ایجاد شبکه آزمایشی عمومی با ماشین مجازی اتریوم (EVM) به عنوان “اثبات مفهوم” استفاده کرده اند و پس از تکمیل ممیزی، هر کسی می تواند برنامه های غیرمتمرکز را مستقر کند، قراردادهای هوشمند ایجاد کند، و توکن ها را بین زنجیره های آزمایشی مختلف جابجا کنید.

این جعبه ابزار همچنین به سازندگان زنجیره‌های جانبی این امکان را می‌دهد تا مکانیسم‌های اجماع خود را علاوه بر سایر ویژگی‌های خاص برنامه انتخاب کنند.

نمودار نحوه انتقال ارزش و داده بین زنجیره اصلی Cardano و زنجیره جانبی سفارشی. منبع: Cardano.org.

سایدچین یک بلاک چین مستقل است که در مجاورت بلاک چین اصلی اجرا می شود که اغلب به آن شبکه اصلی می گویند. زنجیره های جانبی اغلب سعی می کنند مقیاس پذیری را به شبکه اصلی اضافه کنند که تمرکززدایی و امنیت را در اولویت قرار می دهد.

IOG امیدوار است که توسعه زنجیره جانبی “راه را برای پذیرش انبوه” در اکوسیستم کاردانو هموار کند و “امیدوار است شاهد ظهور خانواده ای از زنجیره های جانبی کاردانو و زنجیره های شریک” در آینده نزدیک باشیم.

یکی از “زنجیره های مشترک” که هاسکینسون دوست دارد در کاردانو ببیند، سولانا است، که اخیراً در تماسی از من هر چیزی در 10 دسامبر گفت که کاردانو می تواند از سرعت شبکه سولانا استفاده کند، در حالی که سولانا می تواند از زیرساخت ها و امنیت کاردانو استفاده کند.

جامعه کاردانو پمپاژ شد

این خبر طرفداران Cardano را خوشحال کرده است و یکی از اعضای جامعه امیدوار است که Cardano افزایش قیمتی مشابه آنچه در اتریوم 2020-2021 در زمانی که بسیاری از زنجیره های جانبی لایه 2 و توکن های کاربردی منتشر می شود را تجربه کند.

یکی دیگر از اعضای پایگاه هواداران Cardano توزیع جعبه ابزار را یک “حرکت بزرگ” توصیف کرد و “استفاده از Sidechains برای Cardano” را در ماه های آینده گسترش خواهد داد:

با این حال، IOG اشاره کرد که این جعبه ابزار به عنوان یک “راه حل کامل” عمل نخواهد کرد.

برخی از زمینه‌های شناخته شده‌ای هستند که نیاز به بهبود دارند، مانند تجربه پل، مکانیسم پاداش DPT و مدل امنیتی. همه این حوزه‌ها با جامعه کار می‌کنند، زیرا ما با دقت و پیوسته برای بازخورد، افکار و مشاوره همکاری می‌کنیم.»

طبق نقشه راه، علاوه بر پیشرفت های زنجیره جانبی، این پروتکل به زودی سبک های دفتر کل موازی را به عنوان بخشی از “فاز Basho” برای بهبود قابلیت همکاری در اکوسیستم کاردانو معرفی خواهد کرد.

مربوط: کاردانو استیبل کوین الگوریتمی جدیدی را در سال 2023 راه اندازی می کند

این اولین راه حل زنجیره جانبی نیست که IOG در Cardano ادغام کرده است، زیرا در ژوئیه 2022 یک زنجیره جانبی سازگار با EVM اولیه را برای شروع فرآیند توسعه زنجیره جانبی ایجاد کرده است.

Cardano همچنین در سپتامبر 2022 به‌روزرسانی Vasil، هارد فورک پرچم‌دار خود را انجام داد، که گفته می‌شود استقرار قراردادهای هوشمند را کارآمدتر کرده و برنامه‌های غیرمتمرکز را قادر می‌سازد با هزینه‌های کمتر اجرا شوند.

قیمت توکن کاردانو ADA در حال حاضر 0.3297 دلار است که نسبت به هفته گذشته 19.11 درصد افزایش یافته است.
نویسنده: Brayden Lindrea

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉