مقررات ارز دیجیتال کانادا: ETF بیت کوین، مجوزهای محدود و دلارهای دیجیتال

مقررات ارز دیجیتال کانادا: ETF بیت کوین، مجوزهای محدود و دلارهای دیجیتال


اولین و آخرین تلاش بزرگ برای ترویج یک چارچوب جامع رمزنگاری در نوامبر در مجلس عوام به خاک سپرده شد.

در ماه اکتبر، Coinsquare مستقر در تورنتو اولین تجارت ارز دیجیتال بود که ثبت نمایندگی را از سازمان تنظیم مقررات صنعت سرمایه گذاری کانادا (IIROC) دریافت کرد. این به معنای زیادی است، زیرا سرمایه گذاران Coinsquare باید به طور منظم وضعیت مالی صرافی را گزارش کنند، در حالی که وجوه آنها از تضمین صندوق حمایت از سرمایه گذاری کانادا در صورت ورشکستگی برخوردار است.

این خبر ما را به یاد ویژگی های مقررات کریپتو کانادا می اندازد. در حالی که این کشور هنوز روند نسبتاً سختی برای صدور مجوز ارائه دهندگان دارایی های مجازی دارد، اما در آزمایش های خود با صندوق های قابل معامله در مبادلات رمزنگاری (ETF)، سرمایه گذاری های صندوق بازنشستگی و تلاش های ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) از ایالات متحده همسایه پیشی گرفته است.

دوره فروشندگان محدود

Coinsquare، طولانی‌ترین پلت‌فرم معاملاتی دارایی‌های رمزنگاری شده در کانادا، از وضعیت حقوقی جدید خود بهره می‌برد زیرا هیچ یک از رقبای آن در حال حاضر پایه قانونی مشابهی ندارند. در زمان انتشار، همه بازیکنان محلی دیگر باید وضعیت “فروشنده محدود” را داشته باشند، که نشان می دهد آنها پیشنهادات ثبت نام خود را ارسال کرده اند و اکنون منتظر تصمیم IROC هستند.

دایرکتوری پلتفرم های معاملاتی دارایی های رمزنگاری شده در سال 2021 توسط IROC و مدیران اوراق بهادار کانادا (CSA) معرفی شد. کسب و کارهای رمزنگاری که با توکن های اوراق بهادار یا قراردادهای رمزنگاری سروکار دارند را ملزم می کند که به عنوان «معامله گران سرمایه گذاری» یا «بازارهای تنظیم شده» ثبت نام کنند.

به تمام شرکت‌های محلی یک دوره انتقالی دو ساله داده می‌شود که طی آن باید فرآیند ثبت را آغاز کنند و در برخی موارد، ثبت‌نام موقت «فروشنده محدود» را دریافت کنند.

فهرست “فروشندگان محدود” که به آنها یک دوره معافیت دو ساله داده می شود تا در طول فرآیند ثبت نام در حال انجام فعالیت کنند، بسیار کوتاه است و شامل شرکت های محلی مانند Coinberry، BitBuy، Netcoins، Virgo CX و غیره است. این شرکت‌ها هنوز هم حق دارند که خرید، فروش و نگهداری دارایی‌های رمزنگاری شده را تسهیل کنند، اما رویه‌های انطباق سخت‌گیرانه لازم برای ادامه فعالیت‌های خود را پس از سال ۲۰۲۳ دارند. به عنوان مثال، Coinsquare ملزم به اخذ بیمه نامه با تایید بود. از دست دادن دارایی های رمزنگاری و تامین مالی یک حساب تراست در یک بانک کانادایی.

دادستان ها به دقت دنبال هر گونه تخلف هستند. در ژوئن 2022، کمیسیون اوراق بهادار انتاریو (OSC) جریمه‌های مالی را برای بایت و کوکوین به اتهام نقض قوانین اوراق بهادار و راه‌اندازی پلت‌فرم‌های معاملاتی دارایی‌های رمزنگاری‌شده ثبت نشده اعمال کرد. دستوراتی دریافت کرد که کوکوین را از شرکت در بازارهای سرمایه ایالت منع کرد و بیش از 1.6 میلیون دلار صرافی را جریمه کرد.

سرزمین آزمایش ها

در همان زمان، مواردی از فرزندخواندگی در کانادا وجود دارد که به طور ریشه ای به ایالات متحده آمده است. برای مثال، با وجود ده‌ها ETF کریپتو برای سرمایه‌گذاری در کشور، Grayscale باید برای حق راه‌اندازی اولین ETF خود، با کمیسیون بورس و اوراق بهادار ایالات متحده (SEC) مبارزه دادگاهی کند.

اولین ETF بیت کوین (BTC) جهان برای سرمایه گذاران فردی توسط OSC برای سرمایه گذاری هدفمند در سال 2021 تایید شد. ETF هدف بیت کوین در واقع حدود 23434 بیت کوین انباشته می شود که نشانه کلیدی بازار نزولی است. در ماه می 2022 حدود 41620 بیت کوین داشت. خروج گسترده از ETF بیت کوین هدف در ژوئن رخ داد، زمانی که تقریباً 24510 بیت کوین، یا حدود 51 درصد از دارایی های تحت مدیریت آن، توسط سرمایه گذاران در یک هفته برداشت شد.

اخیراً: فروپاشی FTX می تواند استانداردهای حاکمیت صنعت کریپتو را برای همیشه تغییر دهد

پیشرفت دیگری در پذیرش کریپتو در کانادا زمانی رخ داد که بزرگترین صندوق های بازنشستگی این کشور شروع به سرمایه گذاری در دارایی های دیجیتال کردند. در سال 2021، Caisse depot et Placement du Québec، یکی از بزرگترین صندوق های بازنشستگی در استان فرانسوی زبان کبک، 150 میلیون دلار در شبکه سلسیوس سرمایه گذاری کرد.

در همان ماه، برنامه بازنشستگی معلمان انتاریو سرمایه گذاری 95 میلیون دلاری خود را در FTX اعلام کرد. متأسفانه، این اخبار قدیمی نشده است زیرا هر دو شرکت از آن زمان سقوط کرده اند و هر دو صندوق بازنشستگی مجبور به حذف سرمایه گذاری های خود شده اند. شاید در این منظر، هشدار وزارت کار ایالات متحده به کارفرمایان برای استفاده از صندوق های بازنشستگی حاوی بیت کوین یا سایر ارزهای دیجیتال اکنون یک اقدام محتاطانه به نظر می رسد.

کانادا به دلیل آب و هوای سرد، تامین برق ارزان و مقررات روشنایی یکی از مقاصد پیشرو در استخراج ارز دیجیتال است. در می 2022، 6.5 درصد از نرخ هش BTC جهانی را به خود اختصاص داد. با این حال، در پاییز امسال، شرکتی که برق را در هیدرو-کبک، در استان کبک کانادا مدیریت می‌کند، از دولت خواست تا این شرکت را از تعهد خود برای تامین انرژی ماینرهای رمزنگاری استان رها کند. با پیشرفت منطق، انتظار می‌رود تقاضای برق در کبک به حدی افزایش یابد که تامین انرژی کریپتو بر تامین‌کننده انرژی فشار وارد کند.

توسعه CBDC جهت دیگری است که در آن کانادا سریعتر از همسایه خود در جنوب حرکت می کند. در مارس 2022، بانک کانادا با همکاری موسسه فناوری ماساچوست یک پروژه تحقیقاتی 12 ماهه را با تمرکز بر طراحی دلار دیجیتال کانادا راه اندازی کرد.

در ماه اکتبر، بانک کانادا یک مقاله تحقیقاتی منتشر کرد که چندین کهن الگوی CBDC را برای سازماندهی “طراحی های احتمالی CBDC” توصیه کرد. در حالی که «هیچ تصمیمی در مورد معرفی CBDC در کانادا در ماه مارس اتخاذ نشد»، اصلاحیه بودجه اخیر این کشور شامل بخش کوچکی درباره «مقابله با دیجیتالی شدن پول» است. در این بیانیه، دولت گفت که رایزنی‌ها با سهامداران در مورد ارزهای دیجیتال، استیبل کوین‌ها و CBDCها از 3 نوامبر آغاز خواهد شد، اما هنوز مشخص نیست که دقیقاً کدام سهامداران درگیر خواهند شد.

تقسیم حزبی

بحثی که می تواند به چارچوب قانونی رسمی کانادا برای رمزارزها تبدیل شود – لایحه C-249 – یک شکاف حزبی شدید در مورد این موضوع را نشان داد. لایحه ای برای “تشویق رشد بخش دارایی های رمزنگاری شده” در فوریه 2022 توسط یکی از اعضای حزب محافظه کار و وزیر سابق میشل گارنر به مجلس عوام ارائه شد. سه سال پس از تصویب این لایحه، قانونگذار توصیه کرد که وزیر دارایی کانادا با کارشناسان صنعت مشورت کند تا چارچوبی نظارتی با هدف تقویت نوآوری در محیط ارزهای دیجیتال ایجاد کند.

علیرغم حمایت صریح جامعه رمزنگاری محلی، این لایحه در میان سایر قانونگذاران مورد تایید قرار نگرفت. اعضای سایر احزاب سیاسی، از جمله حزب حاکم لیبرال، در قرائت دوم، از 21 تا 23 نوامبر، هم این پیشنهاد و هم حزب محافظه کار را به ترویج «سیستم پول سیاه» و شرکت هرمی و ورشکستگی بازنشستگان متهم کردند. در نتیجه، C-249 اکنون به طور رسمی دفن شده است.

در حالی که میشل گارنر این لایحه را ارائه کرد، پیر پویلیور، رهبر حزب محافظه کار، بیشتر گرما را دریافت کرد. پویلیور، وزیر سابق اشتغال و توسعه اجتماعی، از آزادی مالی بیشتر از طریق توکن ها، قراردادهای هوشمند و امور مالی غیرمتمرکز حمایت می کند. اوایل امسال، او از مردم کانادا خواست تا به او به عنوان رهبر خود رای دهند تا “کانادا را به پایتخت بلاک چین تبدیل کند.”

انتخابات عمومی بعدی در کانادا برای سال 2025 برنامه ریزی شده است، و با توجه به شکست C-249 و وضعیت کلی بازار، بعید است که Poilievre و محافظه کاران تا آن زمان از حمایت گسترده پارلمان از تلاش های خود در زمینه رمزنگاری برخوردار شوند. در حال حاضر، حزب محافظه کار تنها 16 کرسی از 105 کرسی سنا و 119 کرسی از 338 کرسی مجلس عوام را در اختیار دارد.

بعد چی

جولیا بارانوفسکایا، مدیر ارشد انطباق و عضو تیم موسس NDAX مستقر در کلگری، به کوین تلگراف گفت که از منظر پلتفرم معاملاتی، چالش‌های خاصی وجود دارد که صنعت در تلاش برای حل آن است.

اکثر ذینفعان صنعت می خواهند “دستورالعمل های واضح و رویکرد مبتنی بر ریسک” را ببینند. در حال حاضر، اکثر مقامات نظارتی کانادا، قوانین و مقررات موجود صنعت مالی را که برای صنعت مالی سنتی طراحی و اجرا شده اند، اعمال کرده اند.

با این حال، بارانوفسکایا تأکید کرد که در سال‌های اخیر، تنظیم‌کننده‌ها در گفتگوی نزدیک‌تر با صنعت کریپتو بوده‌اند. کمیسیون اوراق بهادار یک سندباکس ایجاد کرده و پلتفرم‌های معاملاتی دارایی‌های رمزنگاری و انواع نوآورانه کسب‌وکارهایی را که ابزارهای مالی جایگزین را برای مشارکت ارائه می‌دهند، تشویق کرده است. IROC همچنین گفتگو با شرکت کنندگان در صنعت را برای درک بهتر مدل های کسب و کار آنها و شناسایی نحوه اعمال چارچوب فعلی برای آنها هدایت می کند.

اخیرا: ماینرهای بیت کوین به دنبال نرم افزاری هستند که به تثبیت شبکه تگزاس کمک می کند

با این حال، چالش‌های چارچوب نظارتی پراکنده و فقدان مقررات ویژه دارایی‌های رمزنگاری شده هنوز اینجا هستند. اکثر مقررات فعلی مبتنی بر محصول هستند، اما با توجه به فضای کریپتو در حال تحول، رویکرد مبتنی بر محصول “همیشه چند قدم عقب تر خواهد بود.” به قول بارانوفسکایا:

“درک فناوری پشت دارایی های رمزنگاری و محصولات De-Fi بسیار مهم است و یک رژیم نظارتی انعطاف پذیر و در عین حال قوی ایجاد می کند که می تواند با فضای دارایی های دیجیتال در حال تغییر سازگار شود.”


نویسنده: David Attlee

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉