آیا بیت‌کوین می‌تواند از یک رویداد پرطرفدار کارینگتون جان سالم به در ببرد؟ – مجله کوین تلگراف


در یک طوفان خورشیدی بزرگ که به زیرساخت‌های اقتصاد مدرن آسیب زیادی وارد می‌کند، تنها تکه‌های باقی مانده از بلاک چین ممکن است باشد.. جیسون پاتس

رویداد کارینگتون چه بود؟

در جلسه انجمن سلطنتی نجوم در نوامبر 1859، ریچارد کریستوفر کارینگتون، ستاره شناس بریتانیایی، به هیئت علمی معتبر گزارش داد که تصویری قبل از ظهر روز پنج شنبه، 1 سپتامبر، در حالی که من مشاهدات معمول خود را از شکل و موقعیت لکه های خورشیدی انجام می دادم، ظاهر شد. . این شاهدی بود که به اعتقاد من بسیار نادر است.

این پدیده باعث ایجاد شفق های درخشان در سرتاسر جهان شد، برخی تا جنوب کوبا. چنین ناظران روشنی می توانستند در شب با چراغ روشن روزنامه بخوانند.

مدل رویداد Carrington از ناسا
مدل رویداد Carrington. منبع: ناسا

این شدیدترین طوفان ژئومغناطیسی ثبت شده در تاریخ بود که احتمالاً نتیجه یک پرتاب جرم تاجی از خورشید در برخورد با مگنتوسفر زمین و طوفانی با پیامدهای هشداردهنده برای صنعت ارزهای دیجیتال در صورت تکرار امروز بود. چنین طوفان شدیدی می‌تواند بر اکثر سیستم‌های الکتریکی مورد استفاده امروز تأثیر بگذارد: ماهواره‌ها، ارائه‌دهندگان خدمات اینترنتی، منابع تغذیه، و انواع ارتباطات.

اختلالات ژئومغناطیسی به حدی قوی بود که اپراتورهای تلگراف در ایالات متحده گزارش داده اند که جرقه هایی از تجهیزات آنها منعکس شده و در برخی موارد حتی آتش گرفته است. سیستم های تلگراف در اروپا و آمریکای شمالی شکست خوردند.

نمای نزدیک از خط الراس در حال انفجار با زمین در مقیاس تقریبی تصویر متصل شده است
نمای نزدیک از یک خط الراس در حال انفجار با زمین در مقیاس تقریبی تصویر اضافه شده است. فیلمبرداری در 1 ژوئیه 2002. منبع: ESA و NASA-SOHO

وقایع مشابه در سراسر قرن بیستم رخ داد. در سال 1921، یک طوفان خورشیدی بزرگ در شهر نیویورک و اطراف آن در ایالات متحده مشاهده شد. قطع برق، سیگنالینگ و سوئیچینگ سیستم ریلی مسافربری را غیرفعال کرد، فیوزها را منفجر کرد و دکل سیگنال ترمینال گرند سنترال را به آتش کشید. سیم های تلگراف ترک خورد و ارتباط قطع شد.

و در سال 1989، طوفان برق بخش بزرگی از کبک، کانادا را قطع کرد. دانشمندان بر این باورند که رویدادی حتی بزرگتر از رویداد Carrington در سال 774 رخ داده است که رویداد Miyake نام دارد.

همانطور که دیوید والاس، استاد دانشگاه ایالتی می سی سی پی در Astronomy.com می نویسد، پیامدهای احتمالی می تواند فاجعه بار باشد:

فقط زمان زیادی است که زمین به طوفان ژئومغناطیسی دیگری برخورد کند. طوفانی به بزرگی رویداد کارینگتون می‌تواند سیستم‌های برق و ارتباطات در سرتاسر جهان را با هفته‌ها قطعی خراب کند. اگر طوفان به اندازه رویداد Miyake باشد، عواقب آن برای جهان فاجعه بار خواهد بود و قطعی های احتمالی می تواند ماه ها یا حتی بیشتر طول بکشد.

چه اتفاقی برای بیت کوین پس از یک انفجار خورشیدی می افتد؟

از کامپیوترهای شخصی در خانه گرفته تا اینترنت و تولد ارزهای دیجیتال، یک انقلاب اقتصادی و فناوری در آغاز قرن بیست و یکم رخ داد که بر اساس یک شبکه جهانی کاملاً به هم پیوسته از سیستم‌های ارتباطی است.

در این سیستم‌ها، ارائه‌دهندگان پرداخت سنتی، مانند شرکت‌های کارت اعتباری، بانک‌ها، یا شرکت‌های حواله، بلوک‌های پرداختی از نهادهای قابل اعتماد و مرتبط را تشکیل می‌دهند که تراکنش‌های پرداخت الکترونیکی را پردازش و نهایی می‌کنند.

کارشناسان خدمات وب آمازون گزارش دادند که بخش اعظم آن هنوز در سیستم‌های بانکداری قدیمی ذخیره می‌شود که اولین بار در اوایل نیمه دوم قرن بیستم ساخته شد. در حالی که برخی از بانک‌ها تلاش کرده‌اند ارتقا دهند، اکثریت قریب به اتفاق آن‌ها بر روی پردازنده اصلی آزمایش‌شده و واقعی که تا به امروز به آن اعتماد داشتند، باقی مانده‌اند.

رندر هنرمند از CME
رندر هنرمند از جهش جرم تاج. منبع: NASA/CXC/INAF/Argiroffi, C. et al. ویسینگر

در مقابل، ساتوشی ناکاموتو به جای تکیه بر یک سیستم عمودی ذخیره شده بر روی یک سرور یا مرکز داده تک موجودیت، هدف خود را ایجاد یک سیستم پرداخت غیرمتمرکز و توزیع شده در سراسر شبکه ای از رایانه ها یا گره ها بود. وقتی صحبت از دفتر کل شبکه بیت‌کوین می‌شود، هیچ نقطه‌ای از شکست وجود ندارد، ویژگی که بسیاری را بر آن داشت تا شبکه را قوی‌تر و انعطاف‌پذیرتر از سایر سیستم‌های پرداخت توصیف کنند.

بنابراین کدام یک در یک رویداد Carrington بهتر است؟ یا هر دوی آنها زنده نمی ماندند؟

لکه های خورشیدی و سوال طلایی

سیستم پرداخت سنتی دارای افزونگی‌ها و تدابیر امنیتی خاصی است تا اطمینان حاصل شود که شبکه‌ها و گره‌های آن در برابر هکرها، آب‌وهوا، قطع برق، نوسانات برق و سایر رویدادهای خارجی محافظت می‌شوند. فورس ماژور

اما یک طوفان خورشیدی در سطح رویداد Carrington یک سناریوی شدید را در مقیاسی بسیار بزرگتر ارائه می دهد و کارشناسان اثرات آن را علیرغم سال ها مطالعه مداوم هنوز می توانند حدس بزنند.

ویلیام مورتاگ، هماهنگ‌کننده برنامه مرکز پیش‌بینی هوای فضایی سازمان ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده، به مجله گفت: ما دائماً خورشید را تماشا می‌کردیم. رویداد دیگری رخ خواهد داد، فقط این موضوع است که چه زمانی و چقدر شدید خواهد بود.

همچنین بخوانید
امکانات

پروژه های بلاک چین که انرژی های تجدیدپذیر را به واقعیت تبدیل می کند

امکانات

راهنمای خودی برای OG های رمزنگاری واقعی: قسمت 1

وقتی صحبت از پدیده های مغناطیسی خورشیدی به میان می آید، دانشمندان SWPC به دنبال لکه های خورشیدی بزرگ هستند که برخی از آنها بزرگتر از زمین هستند، زیرا میدان های مغناطیسی دوقطبی خورشید (فکر می کنیم قطب شمال و جنوب) در پایان چرخه 11 ساله خورشیدی شکل می گیرند. . آن را کاملا بچرخانید

مرتق خاطرنشان می کند که لکه های خورشیدی همیشه رخ می دهند، اما عمدتاً زمانی مشاهده می شوند که خورشید به حداکثر خورشیدی خود نزدیک می شود، که اوج چرخه 11 ساله فعالیت خورشیدی است. حداکثر بعدی قرار است بین سال های 2024 و 2025 رخ دهد.

مرتق می گوید: «ما از نزدیک او را زیر نظر داشتیم که ناگهان انفجار رخ داد. هنگامی که این انفجار رخ می دهد، انتشارات مختلفی دریافت می کنیم. ما انتشارات الکترومغناطیسی، سرعت بارهای نور را دریافت می کنیم.

ما آن را اینجا روی زمین احساس می کنیم و چند ساعت بعد ذرات پرانرژی ناشی از این انفجار بر برخی فناوری ها تأثیر می گذارد. بنابراین، اکنون ما در مورد ذرات زیر اتمی صحبت می کردیم. پروتون‌ها و الکترون‌ها در حال جریان هستند و این بر سایر تجهیزات مختلف مانند ماهواره‌ها، مانند فضانوردان ما در فضا، هواپیماهایی که بر فراز منطقه قطبی پرواز می‌کنند، تأثیر می‌گذارد. همه آنها می توانند تحت تأثیر این ذرات انرژی قرار گیرند.

یک میلیارد تن گاز پلاسما که به دنبال این پیش‌بینی‌های سرعت نور از خورشید و میدان‌های مغناطیسی ناشی از منبع شعله‌ور می‌آیند، به‌عنوان پرتاب جرم تاجی یا CME شناخته می‌شوند. خورشید در واقع آهنربا را به فضا پرتاب می کند.

CME با یک میزبان مغناطیسی با میدان های مغناطیسی متولد می شود، بنابراین اکنون من دو آهنربا دارم، او می گوید. وقتی درست کنار هم قرار میگیرن [] جریان‌های شدید دقیقاً در اینجا روی زمین تشکیل می‌شوند و بسته به رسانایی زمین در زیر ما به سمت زمین جاری می‌شوند و سپس ممکن است به تجهیزاتی مانند شبکه برق آسیب بزنند.

بنابراین اگر رویدادی در کلاس کارینگتون داشته باشیم، ممکن است چقدر طوفان تشعشعی بزرگی را تجربه کنیم؟ این واقعاً سؤال طلایی اینجاست، اینطور نیست؟

از نمونه‌های یخ گرفته تا حلقه‌های درخت، دانشمندان برای درک پیامدهای چنین رویدادی به شاخص‌های مختلفی نگاه کردند و برخی رویدادها را شناسایی کردند که به آنها کمک کرد تا بفهمند چقدر بزرگ و چقدر بزرگ هستند.

NOAA در حال حاضر با ابتکار محک زدن آب و هوای فضا که توسط کاخ سفید راه اندازی شده است برای درک بهتر پیامدهای این رویدادهای آب و هوایی فضایی درگیر است.

شفق شمالی
شفق شمالی توسط ذرات باردار الکتریکی خورشید ایجاد می شود. منبع: Pexels

آیا یک شراره خورشیدی می تواند بیت کوین را نابود کند؟

ما می دانیم که پیامدهای مهمی برای اقتصاد و سیستم های ارتباطی وابسته به فناوری ما خواهد داشت. هر چیزی که به شبکه برق ترکیبی و اینترنت جهانی متصل باشد به ویژه آسیب پذیر خواهد بود.

بنابراین، چگونه ارز دیجیتال شارژ می شود؟ جیسون پاتس، استاد موسسه فناوری سلطنتی ملبورن و یکی از مدیران مرکز نوآوری بلاک چین، به مجله گفت که طوفان خورشیدی در سطح رویداد Carrington قطعاً بر هر چیزی که برای ظرفیت‌های اداری خود به زیرساخت‌های الکترونیکی متکی باشد، از جمله جریان اصلی مالی، تأثیر خواهد گذاشت. و کریپتو

اما تفاوت این است که زیرساخت‌های اقتصادی کریپتو یا بلاک چین توزیع شده است.

این همان دلیل محکم بودن اینترنت است. در دهه 1960 به عنوان یک سیستم ارتباطی شبکه ای برای مقاومت در برابر حمله هسته ای که بسیاری از رله های ارتباطی را حذف کرد، طراحی شد. با این حال، یک پیام می تواند منتقل شود، به شرطی که افزونگی کافی در مسیرهای شبکه وجود داشته باشد.

به گفته پاتس، هزاران گره بیت کوین توزیع شده به شبکه فرصتی برای زنده ماندن از یک رویداد فاجعه بار می دهد، زیرا حمله ای که نتواند همه آنها را از بین ببرد، تقریباً به طور قطع شکست خواهد خورد. اگر تنها یکی زنده بماند، کل سیستم را می توان از آن دانه بازسازی کرد.

مسدود کردن ماهواره استریم
ماهواره Blockstreams بلاک چین بیت کوین را به زمین بازمی گرداند. منبع: blockstream

اگر اینترنت قطع شود چه اتفاقی برای بیت کوین می افتد؟

پروژه هایی وجود دارند که بدون نیاز به دسترسی به اینترنت، اتصال به بلاک چین بیت کوین را فراهم می کنند و سطح دیگری از افزونگی را فراهم می کنند.

فرناندو نیکولی، مدیر بازاریابی و ارتباطات Blockstream به کوین تلگراف گفت که ماموریت Blockstream پخش شبکه بیت کوین در سراسر جهان از طریق ماهواره های 27/4365 است.

از کاربران در برابر قطع شدن شبکه محافظت می کند. ما شروع به ضبط نقاط خاصی از جهان کردیم که به دلایلی اتصال اینترنتی قابل اعتمادی نداشتند، خواه مناطق بسیار روستایی با زیرساخت های ضعیف، یا مکانی تحت کنترل دولت یا نوعی نهاد. او می گوید که اینترنت شاید معتبرتر از آنچه در غرب به آن عادت کرده ایم، باشد.

Blockstream از پنج ماهواره استفاده می کند که به طور مداوم آنها را به روز می کند تا بلاک چین بیت کوین را به کاربران ارائه دهد. دانلود بلاک چین از یکی از ماهواره ها سخت تر از نصب جعبه تلویزیون ماهواره ای نیست.

نیکولی می‌گوید: «یک ظرف معمولی تهیه کنید که معمولاً برای تماشای کانال‌های تلویزیونی استفاده می‌کنید و فقط باید بتوانید آن را به بهترین ماهواره نشان دهید و می‌توانید با یک لپ‌تاپ بسیار ارزان به آنجا متصل شوید».

پس از اینکه کاربر بلاک چین را دانلود کرد، می‌تواند شروع به تأیید تراکنش‌های خود در لپ‌تاپ متصل به ماهواره کند. نیکولی اضافه می‌کند که اگر به دلایلی اینترنت قطع باشد یا وصل نشود، ماهواره یک پشتیبان واقعاً خوب است.

پاتس بیان می‌کند که تمرکززدایی واقعی یک شبکه بلاک چین مهم است، زیرا وجود گره‌ها در چهار نیمکره جهان، امنیت و ایمنی را از طریق افزونگی فراهم می‌کند، و نتیجه‌گیری می‌کند:

شاید در مریخ هم چیز خوبی باشد. بلاک چین ها سریع و کارآمد نیستند، اما قوی هستند. در یک طوفان خورشیدی بزرگ که به زیرساخت‌های اقتصاد مدرن آسیب زیادی وارد می‌کند، تکه‌های بلاک چین ممکن است تنها تکه‌های بازمانده‌ای باشند که بازسازی می‌شوند.

سوال بزرگ: آیا اگر جهان در آتش باشد واقعاً به بیت کوین نیاز خواهید داشت؟

ماهیت غیرمتمرکز و ماژولار بیت کوین بهترین فرصت را برای تغییر موقعیت و بداهه سازی بر اساس اتصال فعلی پس از یک رویداد ژئومغناطیسی مهم می دهد.

با این حال، اگر یک رویداد در سطح کارینگتون، تمام تلفن ها و رایانه ها را در کل نیمکره غیرفعال کند و شبکه های برق را غیرفعال کند، جامعه ممکن است به دوران پیش از صنعتی شدن بازگردد.

سپس سوال بزرگ این می شود: حتی اگر دفتر کل بیت کوین زنده بماند، چه کسی زمانی برای استفاده از آن در تلاش برای بازسازی جامعه خواهد داشت؟

همچنین بخوانید
امکانات

هنرمند بریتانیایی دیمین هرست از NFT برای محو کردن خطوط بین هنر و پول استفاده می کند

امکانات

پول خود را پس بگیرید: دنیای عجیب دعوای کریپتو


نویسنده: Aaron Wood

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید