بوترین در تاثیر zk-EVM بر عدم تمرکز و امنیت اهمیت دارد


Vitalik Buterin اثرات افزودن zk-EVMs در سطح پروتکل را ارزیابی کرد و گفت که این می تواند روند اعتبار سنجی در لایه پایه را سرعت بخشد.

ویتالیک بوترین، یکی از بنیانگذاران اتریوم، می‌خواهد ماشین‌های مجازی اتریوم (zk-EVMs) با دانش صفر را ببیند که بر روی اولین لایه اتریوم ساخته شده‌اند تا فرآیند تأیید در بلاک چین زیربنایی را سرعت بخشد.

بوترین در پستی در 31 مارس توضیح داد که امکان ادغام zk-EVM در لایه پایه بدون به خطر انداختن تمرکززدایی و امنیت وجود دارد. این فناوری ماشین‌های مجازی اتریوم را قادر می‌سازد تا قراردادهای هوشمند را با اثبات‌های ZK روی بلاک چین اجرا کنند.

بوترین توضیح داد که اتریوم با “فلسفه چند مشتری” برای فعال کردن تمرکززدایی در سطح پروتکل توسعه یافته است. با ادغام Zk-EVM در لایه 1 اتریوم، این نوع سوم مشتری خواهد بود.

هنگامی که این اتفاق می‌افتد، zk-EVM‌ها عملاً به یک کلاینت شخص ثالث اتریوم تبدیل می‌شوند و کلاینت‌های اجرایی و کلاینت‌های اجماع به اندازه امروز برای امنیت شبکه مهم هستند.»

دو مشتری دیگر مشتریان «مصالحه» و «اعدام» هستند. مشتری اجماع برای اطمینان از اینکه گره ها در شبکه به توافق می رسند، اثبات خطر را اعمال می کند. Execution به تراکنش های جدید منتشر شده در شبکه در حین اجرای آنها در EVM استاندارد گوش می دهد و یک کپی از آخرین وضعیت بلاک چین نگه می دارد.

بوترین در حالی که از ایده اعتبار سنجی zk-EVM در لایه پایه اتریوم حمایت می کرد، ابتدا مزایا و معایب برخورد با لایه 1 را به عنوان “اتاق مبادله” در نظر گرفت و تقریباً تمام فعالیت ها را به لایه 2 سوق داد.

او گفت که بسیاری از برنامه های مبتنی بر ردیف 1 “از نظر اقتصادی مقرون به صرفه می شوند” و اگر هزینه های گاز بیش از حد بالا برود، وجوه کوچک به ارزش چند صد دلار یا کمتر می تواند “فشرده شود”.

بوترین توضیح داد که zk-EVM ها باید “باز” ​​باشند زیرا کلاینت های مختلف هر کدام پیاده سازی های متفاوتی از zk-EVM دارند و هر کلاینت قبل از پذیرفتن یک بلوک به عنوان معتبر منتظر اثبات سازگار با پیاده سازی آنها است.

او این رویکرد را ترجیح می‌دهد زیرا پارادایم «چند مشتری» را رها نمی‌کند و زیرساخت zk-EVM باز اجازه توسعه کلاینت‌های جدیدی را می‌دهد که اتریوم را بیشتر در لایه پایه متمرکز می‌کنند.

مرتبط با: ConsenSys zkEVM روی شبکه آزمایشی عمومی تنظیم شده است تا تسویه حساب های ایمن در اتریوم را فعال کند

بوترین گفت zkEVMs می‌تواند راه‌حلی برای The Verge باشد که بخشی از نقشه راه اتریوم با هدف تسهیل تأیید در لایه پایه است.

بوترین اذعان کرد که زیرساخت zk-EVM می تواند باعث ناکارآمدی داده ها و مشکلات تاخیر شود، اما گفت که غلبه بر این چالش ها “خیلی سخت” نخواهد بود.

بوترین توضیح داد که اگر اکوسیستم zk-EVM پیاده‌سازی شود، اجرای یک گره کامل در اتریوم آسان‌تر می‌شود:

بلوک‌های اتریوم از امروز کوچک‌تر خواهند بود، هر کسی می‌تواند یک گره اعتبارسنجی کامل را روی لپ‌تاپ، حتی تلفن یا افزونه مرورگر خود اجرا کند، و همه اینها در عین حفظ مزایای فلسفه چند مشتری اتریوم.

پلتفرم مقیاس‌پذیری لایه ۲ اتریوم Polygon پیشرفت چشمگیری با zk-EVM داشته است، که اخیراً zkEVM خود را در ۲۷ مارس به شبکه اصلی Polygon منبع باز کرده است و نویدبخش هزینه‌های تراکنش کمتر و افزایش توان عملیاتی استقرار قراردادهای هوشمند است.

StarkWare، ConsenSys، Scroll، zkSync و Immutable نیز از راه حل های مقیاس بندی zkEVM مشابه استفاده می کنند.

مجله: حمله zkEVM ها! 10x لحظه از Crypto
نویسنده: Brayden Lindrea

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید