قیمت بیت کوین ضررهای FTX را لغو می کند - 5 نکته که باید در مورد بیت کوین در این هفته بدانید

قیمت بیت کوین ضررهای FTX را لغو می کند – 5 نکته که باید در مورد بیت کوین در این هفته بدانید


شبح FTX صنعت کریپتو را فراگرفته است، اما بیت کوین در تلاش است تا با ادامه افزایش قیمت بیت کوین از آن پیشی بگیرد.

بیت کوین (BTC) هفته جدیدی را در بالاترین حد خود در سال 2023 آغاز می کند، اما پس از افزایش شدید قیمت ها، واگرایی ها همچنان باقی می ماند.

ژانویه که به عنوان پادزهر کاهش آهسته سال گذشته بود، نوسانی را که گاوهای بیت کوین به آن امیدوار بودند، فراهم کرد – اما آیا آنها می توانند آن را حفظ کنند؟

این سوال کلیدی برای فعالان بازار است که وارد هفته سوم ماه می شوند.

نظرات در مورد قدرت اساسی بیت کوین تقسیم شده است. در حالی که برخی به طور مستقیم بر این باورند که راهپیمایی به بالاترین سطح دو ماهه یک “اعتراض مکنده” است، برخی دیگر امیدوارند روزهای خوب حداقل در حال حاضر ادامه یابد.

فراتر از پویایی بازار، هیچ کمبودی در کاتالیزورهای بالقوه وجود ندارد که منتظرند تا خود را در احساسات نشان دهند.

سودهای نهادی می تواند نوسانات جدیدی را در این هفته به بازارهای سهام وارد کند، زیرا داده های اقتصادی ایالات متحده همچنان به دست می آید.

کوین تلگراف نگاهی به پنج محرک بالقوه قیمت بیت کوین می اندازد، زیرا همه نگاه ها بر سطوح پشتیبانی جدید و سرنوشت بازار نزولی بیت کوین متمرکز شده اند.

تحلیلگران موافق هستند که قیمت بیت کوین به تجمیع بستگی دارد

بیت کوین پس از عبور از برخی سطوح مقاومت کلیدی در هفته گذشته با شک و تردیدهای فزاینده ای مواجه شده است.

همانطور که کوین تلگراف گزارش داد، اجماع در درازمدت نزولی باقی می ماند و تعداد کمی معتقدند که شتاب فعلی فراتر از افزایش بازار نزولی خواهد بود.

با توجه به هشدارهایی مبنی بر کاهش قیمت 12000 دلاری جدید، بیت کوین به دقت مورد بررسی قرار می گیرد تا نشانه های نزولی داشته باشد. اما تاکنون این اتفاق نیفتاده است.

طبق داده‌های Cointelegraph Markets Pro و TradingView، بسته شدن هفتگی در همان سطح قبل از سقوط FTX بود، با BTC/USD که هنوز در زمان نگارش این مقاله بالای 20000 دلار بود و یک شبه به بالاترین سطح محلی جدید 21411 دلار رسید.

نوسانات با حرکات منظم چند صد دلاری در بازه های زمانی ساعتی ادامه یافت. یک جهش زیر 21000 دلار در زمان نوشتن مشخصات به عنوان یک “شکار نقدینگی” توسط مفسر Tedtalksmacro.

تجزیه و تحلیل سطوح برای حفظ عقب نشینی گسترده تر، منابع تجزیه و تحلیل زنجیره ای Material Indicators میانگین متحرک 21 هفته ای (MA) را روی 18600 دلار تعیین کرده است.

“یک دیوار پیشنهادی 11 میلیون دلاری دیگر برای دفاع از اجلاس بیت کوین 2017 ساخته شده است.” اشاره شد در کنار یک جدول اضافی از دفتر سفارش Binance.

“برگزاری بالاتر از این سطح نمادین است و احتمال طولانی شدن رالی را افزایش می دهد، اما برگزاری MA 21 هفته ای IMO برای یک رالی پایدار حیاتی است. TradFi روز دوشنبه برای روز MLK بسته است. نوسانات ادامه دارد.”

نمودار کندل استیک ۱ روزه BTC/USD (Bitstamp) با MA ۲۱ هفته ای. منبع: TradingView

پست قبلی اضافی که فعالیت نهنگ در واقع به تحریک بازار در مبادلات کمک می کند.

در همین حال، حساب معاملاتی Stockmoney Lizards برگشت زیان FTX را ردیابی می کند به نام شما برای “برخی (جانور) تحکیم” در سطوح فعلی.

Michaël van de Poppe، بنیانگذار و مدیر عامل شرکت تجاری Eight، گفتم بیت کوین ممکن است در واقع در نتیجه تغییرات در قدرت ضعیف دلار آمریکا تثبیت شود.

شاخص دلار آمریکا (DXY) در روز پس از رسیدن به 107.77 به پایین‌ترین سطح خود از اوایل ژوئن 2022 تاکنون ادامه می‌دهد.

نمودار شمعی 1 روزه شاخص دلار آمریکا (DXY). منبع: TradingView

تمرکز روی سود به عنوان کاتالیزور سهام تغییر می کند

این هفته از نظر داده های کلان شروعی پرنوسان خواهد داشت و داده های تورم قیمت تولید کننده (PPI) در 18 ژانویه منتشر می شود.

در حالی که این اتفاق در میان گفتگوهای مختلف مقامات فدرال رزرو رخ خواهد داد، سهام احتمالاً تحت تأثیر پدیده دیگری در قالب گزارش سود شرکت ها در طول هفته قرار خواهد گرفت.

همانطور که استراتژیست های بانک آمریکا در یادداشتی در هفته گذشته اشاره کردند، S&P 500 به ویژه نسبت به سودها حساس بوده است، که در واقع حتی از انتشار داده های کلاسیک مانند شاخص قیمت مصرف کننده (CPI) پیشی گرفته است.

به نقل از رسانه ها، از جمله CNBC، آنها نوشتند: “ما این را به عنوان یک تغییر روایی در بازار از فدرال رزرو و تورم به درآمد می بینیم: واکنش ها به درآمدها در حال افزایش است، در حالی که پاسخ ها به داده های تورم و جلسات FOMC در حال کاهش است.”

استراتژیست ها به نشست آتی کمیته بازار آزاد فدرال فدرال (FOMC) اشاره کردند که در مورد افزایش نرخ بهره در اول فوریه تصمیم گیری خواهد کرد.

با توجه به ابزار FedWatch گروه CME، انتظار می‌رود که این میزان در حال حاضر کمترین میزان از اوایل سال 2022 باشد و احساسات از افزایش 0.25 درصدی حمایت می‌کنند.

نمودار احتمالی نرخ هدف فدرال رزرو منبع: CME Group

Ram Ahluwalia، مدیر عامل مشاور سرمایه گذاری دارایی دیجیتال Lumida Wealth Management می گوید: «هرچه صندوق های فدرال رزرو کمتر باشد، نقدینگی بیشتری در سیستم وجود دارد. پژوهش هفته گذشته

نمودار همراه آن چیزی را که Ahluwalia پیشنهاد می‌کند نشان می‌دهد که همبستگی مفیدی بین نرخ‌های پایین‌تر وجوه فدرال رزرو و نقدینگی بیت‌کوین است.

او ادامه داد و به سخنان لری سامرز، اقتصاددان ارشد اشاره کرد که در ماه ژانویه در رسانه های اصلی ظاهر شد.

لری بیانیه‌ای داد و گفت که مبارزه فدرال رزرو با تورم «خیلی، بسیار نزدیک‌تر به پایان است». او گفت: «این یک «سورپرایز مثبت» برای به خطر انداختن دارایی ها است و از کمپ محوری فدرال رزرو حمایت می کند.

“BTC از فرضیه QE استفاده می کند: یکی از میزهای بزرگ ماکرو گوش داد و مدت زیادی به بیت کوین رفت.”

نمودار نرخ بیت کوین و صندوق های فدرال رزرو منبع: Ram Ahluwalia/ توییتر

روند بردهای GBTC ادامه دارد

از نظر بازیابی بهره سازمانی، نمودار دیگری که تمام زیان های FTX را ردیابی می کند، Grayscale Bitcoin Trust (GBTC)، بزرگترین وسیله سرمایه گذاری نهادی بیت کوین است.

داده‌های Coinglass نشان می‌دهد که سهام GBTC با تخفیف 36.26 درصدی نسبت به ارزش خالص دارایی (NAV) تا 13 ژانویه، آخرین داده‌های موجود، معامله می‌شوند.

این تخفیف مثبت که قبلاً به عنوان “حق بیمه GBTC” شناخته می شد، از اواخر دسامبر روند بالاتری داشت و اکنون بالاتر از هر نقطه دیگری از زمان سقوط FTX است.

بزرگ‌ترین آمار آن درست قبل از آن بود، زمانی که به 48.62 درصد رسید، زیرا شرکت مادر گروه ارز دیجیتال (DCG) به عنوان بخشی از مشکلات FTX خود، آسیب‌های Grayscale را متحمل شد.

این بحث اغلب در خشم عمومی موج می زند، اما GBTC دلگرم کننده ترین نتایج خود را در چند ماه اخیر ارائه کرده است.

در همین حال، در پشت صحنه، Grayscale به مبارزه با تنظیم کننده های ایالات متحده به دلیل امتناع آنها از تبدیل GBTC به یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بر اساس قیمت نقدی بیت کوین ادامه می دهد.

به طور جامع به روز رسانی توییتر در 13 ژانویه، کریگ سالم، مدیر ارشد حقوقی Grayscale چندین بار به “تعهد” شرکت برای برنده شدن در پرونده و راه اندازی اولین ETF بیت کوین در ایالات متحده اشاره کرد.

او خلاصه کرد: «برای تکرار، تبدیل GBTC به ETF بیت کوین نقطه ای بهترین راه بلندمدت برای BTC برای ردیابی ارزش آن است.

پرونده ما به سرعت در حال پیشرفت است، ما عقل سلیم قوی و استدلال های حقوقی قانع کننده ای داریم و ما خوشبین هستیم که دادگاه به نفع ما رای خواهد داد.

نمودار BTC/USD با حق بیمه و دارایی GBTC. منبع: شیشه سکه

سختی به بالاترین حد خود رسیده است

اگر بازیابی قیمت بیت کوین برای هیجان زده کردن گاوها کافی نبود، بنیادهای شبکه داستان دلگرم کننده مشابهی را بیان می کنند.

تقریباً مطابق با بسته شدن هفتگی، دشواری استخراج شبکه بیش از 10 درصد افزایش یافت که بزرگترین افزایش خود را از اکتبر گذشته به ثبت رساند.

مروری بر اصول شبکه بیت کوین (اسکرین شات). منبع: BTC.com

این حرکت پیامدهای آشکاری برای ماینرهای بیت کوین دارد و نشان می دهد که اکوسیستم در حال حاضر از قیمت های بالاتر سود می برد.

همانطور که کوین تلگراف گزارش داد، استخراج کنندگان در هفته های اخیر سرعت فروش ذخایر بیت کوین را کاهش داده اند، در حالی که افزایش دشواری نشان دهنده رقابت برای بازگشت یارانه های بلوکی به صنعت است.

اما هفته گذشته، موجودی ماینرها در واکنش به افزایش سریع قیمت بیت کوین کاهش یافت. بر اساس داده‌های شرکت تجزیه و تحلیل زنجیره‌ای Glassnode، آنها تا 16 ژانویه در 1,823,097 BTC باقی مانده‌اند و به پایین‌ترین حد یک ماهه رسیده‌اند.

نمودار تعادل بیت کوین استخراج کننده بیت کوین. منبع: Glassnode

با وجود این، مشکل اکنون پاسخ های FTX را پاک کرده و در این فرآیند به بالاترین حد خود رسیده است.

گلاسنود افزود: بیت کوین در حال آزمایش مجدد میانگین هزینه تخمینی تولید برای ماینرها است. اشاره شد در هفته گذشته، بیشتر دستاوردها قبل از آن اتفاق افتاد.

او افزود که افزایش بیش از این سطح، تسکین بسیار مورد نیاز در درآمد معدنچیان را فراهم می کند.

نمودار همراه، «مدل رگرسیون دشواری» اختصاصی او را نشان می‌دهد، که او آن را به‌عنوان «هزینه تولید فراگیر تخمینی برای بیت‌کوین» توصیف می‌کند.

نمودار مدل رگرسیون دشواری بیت کوین. منبع: Glassnode

زمانی که نهنگ ها بزرگ خرید می کنند، احساسات از “ترس” ناشی می شود

بر کسی پوشیده نیست که دارندگان بیت کوین به طور متوسط ​​در این ماه تسکین بسیار ضروری را تجربه می کنند، اما آیا این یک حالت اشتیاق کنترل نشده است؟

مطالب مرتبط: 5 آلتکوین که در صورت ادامه افزایش قیمت بیت کوین ممکن است منفجر شوند

بر اساس معیار باستانی شاخص ترس و طمع کریپتو، ممکن است زمانی که صحبت از تغییرات خلق و خوی ناشی از قدرت قیمت بیت کوین می شود، «خیلی زیاد، خیلی زود» باشد.

در 15 ژانویه، شاخص به بالاترین سطح خود از آوریل گذشته رسید و اگرچه هنوز “حریص” نشده است، اما این حرکت تغییر بزرگی را نسبت به چند هفته پیش نشان می دهد.

شاخص ترس و طمع رمزنگاری (نمایش). منبع: Alternative.me

همانطور که کوین تلگراف گزارش داد، بازار کریپتو بیشتر سال 2022 را در پایین ترین محدوده «ترس شدید» سپری کرده است، چیزی که FTX کمکی نکرده است.

اکنون، بیش از 50/100 رتبه بندی شده است و کمی به هفته جدید کاهش می یابد تا در منطقه “خنثی” بماند.

برای Santiment، شرکت تحقیقاتی که در اندازه‌گیری جو پیرامون بازارهای کریپتو تخصص دارد، یک عامل کلیدی بر قدرت جدید بیت‌کوین تأثیر می‌گذارد.

پاسخ دهید نوشت در یک پست توییتری در آخر هفته، قطعاً در فعالیت نهنگ ها نهفته است.

در طی ده روز منتهی به 15 ژانویه، نهنگ‌های بزرگ و کوچک موقعیت خود را افزایش دادند و یک واکنش زنجیره‌ای عرضه و تقاضا را در این فرآیند برانگیختند. در این مدت آنها در مجموع 209700 بیت کوین خریدند.

Santiment این داده ها را به عنوان “توضیح قطعی برای چرایی افزایش قیمت ارزهای دیجیتال” توصیف کرد.

نمودار توضیحی انباشت بیت کوین منبع: Santiment/ توییتر

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: William Suberg

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉