برزیل می تواند به لطف حرکت CBDC در سال 2024، موقعیت رهبر اقتصادی خود را تثبیت کند


برزیل در حال آماده شدن برای راه‌اندازی ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) در سال 2024 است که می‌تواند به جایگاه این کشور به عنوان یک رهبر اقتصادی در آمریکای جنوبی کمک کند.

تا سال 2022، بیش از 30 میلیون شهروند برزیلی هیچ حساب بانکی، کارت اعتباری یا نقدی ندارند. اینجا چه اشکالی دارد؟

برای نزدیک به یک دهه، برزیل قوانینی را با هدف تغییر وضعیت تصویب کرده است. با این حال، نتایج کمتر از انتظارات بود. برای درک بهتر چرایی، اجازه دهید یک قدم به عقب برگردیم و از منظر تاریخی به آن نگاه کنیم.

بخش بانکداری برزیل به دلیل نوسانات اقتصاد کلان، فناوری منسوخ شده بانک و نظارت دقیق، از لحاظ تاریخی همواره بسیار متمرکز بوده است. روزی روزگاری، رگولاتور برای ساختن سیستم مالی محلی و مقابله با مقیاس به چند “سطل” قابل اعتماد نیاز داشت. تمرکز جنبه اجتناب ناپذیر این استراتژی بود.

اما در چند سال گذشته، تعادل شروع به تغییر کرده است زیرا تنظیم‌کننده‌ها رقابت را از طریق قوانین جدید مطابق با روندهای فناوری، کنترل‌های هوشمندتر و محیط اقتصادی کلان بهتر تشویق می‌کنند. این فرآیند، همراه با پدیده “نرم افزار دنیا را می خورد”، کمک زیادی به ایجاد یک محیط حاصلخیز برای رونق فین تک کرد.

مربوط: 5 دلیل که سال 2023 سال سختی برای بازارهای جهانی خواهد بود

در سال 2020، بانک مرکزی برزیل PIX را راه‌اندازی کرد، یک زیرساخت پرداخت فوری که 24/7 کار می‌کند و در پذیرش غیرعادی است. امروزه PIX بیش از 122 میلیون کاربر فعال یا 57 درصد از جمعیت برزیل دارد. به لطف این نوآوری، 40٪ از کاربران اولین انتقال سیمی خود را انجام دادند. این نشان دهنده پتانسیل عظیم فناوری برای گنجاندن مالی است. با توجه به موفقیت محض آن، جای تعجب نیست که PIX به سرعت به معیاری برای بسیاری از کشورها تبدیل شده است و توسط بانک تسویه بین المللی تحسین شده است.

برنامه Open Finance گام مهم دیگری در پیشبرد دستور کار گنجاندن مالی و رقابت بود زیرا امکان تبادل داده های مشتریان را بین مؤسسات مالی فراهم می کرد و امکان ارائه محصولات سفارشی تر به مشتریان را فراهم می کرد. این برنامه در سال 2021 راه اندازی شد و در حال حاضر بیش از 800 موسسه مالی و بیش از 9.6 میلیون مشتری دارد که اشتراک گذاری اطلاعات را تایید کرده اند.

در راستای تلاش‌های خود برای تقویت نوآوری، یکی از موضوعاتی که بانک مرکزی برزیل قبلاً تأیید کرده است، مربوط به انقلاب ایجاد شده توسط ارزهای دیجیتال و بلاک چین است، زیرا نشان‌دهنده مرز بعدی است که می‌تواند قفل دسترسی به محصولات مالی را برای بخش بزرگ‌تری از جمعیت باز کند. . رمزگذاری ارز برزیل – واقعیت دیجیتال. استدلال های حمایتی برای این ابتکار از تجزیه و تحلیل هزینه ناشی می شود. به عنوان مثال، هزینه های پرداخت خرده فروشی در ایالات متحده تخمین زده می شود که تقریباً 0.5٪ تا 0.9٪ از تولید ناخالص داخلی را نشان می دهد – مقداری که بسته به راه حل زنجیره ای می تواند تقریباً به صفر کاهش یابد.

از تقاضا برای ایجاد یک ارز دیجیتال روی زنجیره که صدور آن توسط یک آژانس نظارتی تضمین می شود، بانک های مرکزی در بسیاری از کشورها شروع به طراحی ارزهای دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) کرده اند. این مفهوم در تلاشی برای آزادسازی پتانسیل فناوری بلاک چین در زمینه ای که توسط سیاست های پولی هر کشور تنظیم می شود، طراحی شد و می توان از آن برای اعتبار، KYC/AML، توکن سازی دارایی های دیجیتال و فیزیکی، پول قابل برنامه ریزی و غیره استفاده کرد. . انتظار می رود CBDC برزیل در سال 2024 به طور کامل اجرا شود. PIX و Open Finance دلیلی برای خوش بین بودن به این پیش بینی به ما می دهند.

کشورهایی مانند بریتانیا، چین و ایالات متحده برنامه های خاص خود را در مورد راه حل های مالی دارند. چین دارای یک سیستم پرداخت بسیار چابک از طریق کیف پول های دیجیتال است که ماهانه توسط نزدیک به یک میلیارد چینی استفاده می شود. علاوه بر سیستم پرداخت فوری، بریتانیا همچنین دارای یک سیستم مالی باز است که از سال 2018 به عنوان معیاری برای برخی از کشورهای دیگر از جمله برزیل عمل کرده است.

مربوط: بیت کوین در سال 2023 افزایش خواهد یافت – اما مراقب باشید چه آرزویی دارید

اما هیچ یک از این نوآوری‌ها الگوی گنجاندن مالی در این کشورها را مانند آمریکای لاتین پیدا نمی‌کند. مجموع شهروندان آمریکای لاتین دارای حساب بانکی در سال 2021، 73.7 درصد بود، در مقایسه با 88.7 درصد در چین، 95.0 درصد در ایالات متحده آمریکا و 99.8 درصد در بریتانیا. این ارقام نزدیک به 200 میلیون نفر در منطقه را نشان می دهد که میلیون ها نفر از محصولات مالی سنتی استفاده نمی کنند. با این حال، هیچ کشور دیگری در آمریکای لاتین به اندازه برزیل در دستور کار مقررات مترقی به جلو حرکت نکرده است.

یک جمعیت بدون بانک را با تنظیم‌کننده‌های برزیلی که به ایجاد راه‌حل‌های مالی پیشرفته اختصاص داده‌اند، ترکیب کنید، و زمینی حاصلخیز برای این نوآوری‌ها خواهید داشت که نه تنها چابکی و قابلیت ردیابی بیشتر را تضمین می‌کنند، بلکه اولین و عالی‌ترین هدف خود را نیز محقق خواهند کرد: افراد بیشتر و کسب‌وکارهای کوچک مالی. در سیستم

رناتو والنته او شریک عمومی Iporanga Ventures است. او قبلاً به عنوان بنیانگذار Ocapi، یک استارت آپ فناوری تبلیغاتی که در سال 2015 فروخته شد، خدمت می کرد. آپ هایی از جمله گوپی، تراووز و میمون. قبل از آن در IBM کار می کرد. او دارای تخصص مدیریت جهانی از IESE (بارسلون) و لیسانس مدیریت بازرگانی از UC Berkeley با سرمایه گذاری خطرپذیر و FAAP است.
لئوناردو تکسیرا او شریک عمومی Iporanga Ventures است و از سال 2013 به عنوان سرمایه گذار در بیش از 50 شرکت فناوری خدمت کرده است. او قبلا برای گروه Macquarie و Barclays PLC در سائوپائولو، لندن و نیویورک کار می کرد. او دارای مدرک کارشناسی مهندسی تولید از Poli-USP و MBA در رشته مالی از Insper است.

این مقاله فقط برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و در نظر گرفته نشده است و نباید به عنوان مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری تلقی شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا صرفاً متعلق به نویسنده است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Renato Valente, Leonardo Teixeira

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید