پلت فرم زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین که توسط IBM و Maersk نگهداری می شود

پلت فرم زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین که توسط IBM و Maersk نگهداری می شود


در حالی که پلتفرم TradeLens در سه ماهه اول سال 2023 به طور رسمی آفلاین خواهد شد، مرسک گفت که تلاش های خود برای دیجیتالی کردن صنعت زنجیره تامین را رها نکرده است.

شرکت فناوری ایالات متحده IBM و شرکت لجستیک دانمارکی Maersk تصمیم گرفتند پلتفرم زنجیره تامین مبتنی بر بلاک چین TradeLens را متوقف کنند و دلیل اصلی این تصمیم را فقدان “همکاری صنعت جهانی” ذکر کردند.

در 29 نوامبر، مرسک اعلام کرد که اقدامات فوری برای توقف عملیات روی پلت فرم انجام می دهد، که باید تا سه ماهه اول 2023 به طور کامل اعمال شود:

تیم TradeLens برای پس گرفتن پیشنهادات و توقف پلتفرم اقدام می کند. […] در این فرآیند، همه طرف‌های درگیر تضمین می‌کنند که از مشتریان بدون ایجاد وقفه در کسب‌وکارشان مراقبت می‌شود.»

در حالی که راه حل حمل و نقل مبتنی بر بلاک چین توسط این دو شرکت در آگوست 2018 برای کمک به شرکت کنندگان در صنعت برای اتخاذ شیوه های کارآمدتر زنجیره تامین بین المللی معرفی شد، مرسک خاطرنشان کرد که این پلت فرم به سطح “قابلیت تجاری” برای حفظ عملیات نرسیده است:

روتم هرشکو، رئیس پلتفرم‌های تجاری مرسک، گفت: «اگرچه ما با موفقیت یک پلتفرم قابل دوام را توسعه داده‌ایم، نیاز به همکاری کامل صنعت جهانی برآورده نشده است. به طور مستقل به فعالیت و چشم انداز مالی خود ادامه دهید.

مرسک گفت که این شرکت به تلاش های خود برای دیجیتالی کردن زنجیره تامین و افزایش نوآوری در صنعت از طریق راه حل های جایگزین برای دستیابی به نتایج مورد نظر از طریق TradeLens ادامه خواهد داد.

TradeLens با نظارت و پردازش داده‌های حیاتی زنجیره تأمین هر محموله در زمان واقعی، قبل از ثبت یک رکورد توزیع‌شده و تغییرناپذیر از رویدادها در زنجیره برای دسترسی و تأیید همه شرکت‌کنندگان مرتبط عمل می‌کرد.

مربوط: چگونه از فناوری بلاک چین در مدیریت زنجیره تامین استفاده می شود؟

اگرچه TradeLens به ارتفاعاتی که IBM و Marersk در ابتدا تصور می کردند نرسید، اما این دو شرکت موفق شدند بیش از 150 شرکت را در زنجیره بلوکی متمرکز بر زنجیره تامین، که شامل تعدادی اپراتور بندر، شرکت های حمل و نقل و ارائه دهندگان تدارکات است، ادغام کنند.

در میان این شرکت‌ها، دو تا از بزرگ‌ترین کشتی‌های حمل کانتینر جهان، CMA CGM و شرکت کشتی‌رانی مدیترانه بودند که در اکتبر 2020 در این سیستم ادغام شدند.

منسوخ شدن TradeLens همراه با داده‌های IBM است که ادعا می‌کند این پلتفرم حدود 20 درصد در هزینه‌های مستندسازی کاربران صرفه‌جویی کرده و زمان مورد نیاز برای ارسال کالا را تا 40 درصد کاهش داده است.

طبق گفته Statista، فناوری بلاک چین به دلیل ماهیت عمدتاً تغییرناپذیر، رکوردهای داده را آسان تر، شفاف تر و ایمن تر می کند.

با وجود این، برخی کاستی‌ها وجود دارد که همچنان پذیرش بلاک چین را در دنیای زنجیره تامین به تأخیر می‌اندازد، همانطور که با پذیرش تاخیری TradeLens مشهود است، از جمله هزینه‌های بالای تراکنش، نگرانی‌های حفظ حریم خصوصی، مسائل مقیاس‌پذیری و عدم همکاری صنعت.


نویسنده: Brayden Lindrea

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉