تجزیه و تحلیل بلاک چین نمی تواند طرح های غیرقانونی در سطح FTX را مسدود کند

تجزیه و تحلیل بلاک چین نمی تواند طرح های غیرقانونی در سطح FTX را مسدود کند


ردیاب بلاک‌چین Whale Alert سعی کرد بررسی‌های موجودی گذشته FTX را اسکن کند تا ببیند آیا امکان تشخیص زودتر سقوط وجود دارد یا خیر.

شفافیت داده ها تمرکز صنعت کریپتو بوده است، اما شکست FTX نشان داده است که مبادلات متمرکز (CEX) به اندازه کافی شفاف نیستند. تاکنون، ظاهراً شرکت‌های تجزیه‌وتحلیل کریپتو در نظارت بر تراکنش‌ها برای جلوگیری از خرابی‌هایی مانند FTX شکست خورده‌اند.

تمام تراکنش‌های بیت‌کوین (BTC) به صورت عمومی در این زنجیره در دسترس هستند، که امکان ردیابی چنین تراکنش‌هایی را هنگام ارسال رمزارز از یک آدرس به آدرس دیگر فراهم می‌کند. با این حال، در مورد تعامل با یک صرافی متمرکز ارز دیجیتال، این مورد صادق نیست.

کوین تلگراف با مدیران شرکت های اطلاعاتی بلاک چین از جمله Chainalysis، Nansen و Whale Alert صحبت کرد تا درباره ردیابی تراکنش های غیرقانونی CEX در زنجیره اطلاعات بیشتری کسب کند.

با توجه به Chainalysis، یک پلت فرم بزرگ داده بلاک چین که با بسیاری از دولت ها در سراسر جهان همکاری می کند، در حال حاضر هیچ ابزار ردیابی زنجیره ای وجود ندارد که بتواند وجوه را از طریق CEX ردیابی کند.

سخنگوی Chainalysis به کوین تلگراف گفت: «Chainalysis – یا هر ابزار تحلیل بلاک چین دیگری – نمی‌تواند وجوه را از طریق یک سرویس متمرکز ردیابی کند، زیرا این سرویس‌ها ذاتاً وجوه سپرده‌شده توسط کاربران را ذخیره و مدیریت می‌کنند، ردیابی بیشتر را نادرست می‌سازد.»

نماینده Chainalysis گفت: «حتی اگر بتوانید آن را از طریق یک صرافی متمرکز ردیابی کنید، تجزیه و تحلیل زنجیره ای به تنهایی نمی تواند قصد کلاهبرداری در پشت تراکنش ها را آشکار کند. این سخنگو تاکید کرد که ترازنامه فاش شده آلامدا اولین موردی بود که نشان داد مشکلی پیش آمده است.

به گفته اندرو تورمن، تحلیلگر نانسن، در حالی که تجزیه و تحلیل بلاک چین می تواند سپرده ها را در CEX ها ردیابی کند، هیچ شانسی برای دسترسی به بدهی ها ندارد. «FTX در حالی که هنوز بیش از یک میلیارد دارایی دیجیتال مختلف وجود دارد، برداشت را متوقف کرده است. اکنون می دانیم که آنها بدهی بسیار بیشتری دارند.»

تورمن همچنین استدلال کرد که یک مدل اثبات ذخیره (PoR) که به طور فزاینده ای محبوب است برای CEX ها برای اثبات شفافیت “تنها یک معیار است، اما یک معیار خوب.”

علیرغم تجزیه و تحلیل بلاک چین، که تاکنون فرصت های محدودی برای ردیابی تراکنش های غیرقانونی انجام شده توسط CEX ها داشته است، برخی از سرویس های نظارتی در تلاش هستند تا ثابت کنند که صنعت روزی فرصت دارد از مسائلی مانند سقوط FTX جلوگیری کند.

فرانک ون ورت، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل Whale Alert در ماه نوامبر به کوین تلگراف گفت: “ما در حال حاضر در حال بررسی تراز تاریخی آدرس های FTX شناخته شده خود (سپرده و سایر آدرس های مرتبط) هستیم تا مشخص کنیم که آیا می توان این موضوع را زودتر تشخیص داد.”

Whale Alert از آن زمان مجبور شد پروژه را رها کند زیرا پلتفرم به سادگی منابع کافی برای اجرای صحیح نزدیک به دو سال اسکن داده را نداشت. مدیر عامل شرکت گفت: «این به قدرت محاسباتی زیادی نیاز دارد که ما نداریم.

Weert همچنین خاطرنشان کرد که “نظارت بر صرافی ها امکان پذیر است”، اما پلتفرم هایی مانند Coinbase و FTX از کیف پول های داغ استفاده نمی کنند و نظارت بر سکه های ورودی را کمی پیچیده تر می کند. وی افزود که مبادلات “بسیار تمایلی به همکاری ندارند” و بسیاری از اظهارنظر در مورد یافته های Whale Alert به دلایل “امنیتی” خودداری کردند.

مربوط: مدیر عامل Blockchain.com: تجزیه و تحلیل بلاک چین چه کاری می تواند انجام دهد و چه کاری نمی تواند برای یافتن وجوه گمشده FTX انجام دهد

مدیر عامل Whale Alert تاکید کرد که کل صنعت کریپتو مسئول سقوط FTX است و گفت:

تا به حال، تمرکز صنعت بر سود بوده است تا زیرساخت مناسب. تنها راه خلاصی از سردرگمی، به دست آوردن مجدد اعتماد عمومی بر اساس شفافیت مناسب است که از ممیزی درخت مرکل حاصل نمی شود.

به گفته برخی از مدیران صنعت، پلتفرم های تجزیه و تحلیل بلاک چین در وهله اول علاقه ای به دستگیری بازیکنان غیرقانونی در زنجیره ندارند.

اولاً، تجزیه و تحلیل بلاک چین واقعاً کاری انجام نمی دهد، و دوم، آنها بر تقلب در سطح مبادله و تراکنش های مشکوک تمرکز نمی کنند. سامسون موو، مدافع بیت کوین به کوین تلگراف گفت، مشتریان آنها صرافی ها هستند و شما دستی را که به شما غذا می دهد گاز نمی گیرید.


نویسنده: Helen Partz

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉