خیر، خروج بیت کوین از صرافی ها ذاتاً یک پیشرفت مثبت برای ارزهای دیجیتال نیست


سرمایه گذاران می گویند رکورد بالای BTC در صرافی ها یک سیگنال صعودی است، اما داده ها چیز دیگری را نشان می دهد.

تحلیلگران رمزنگاری در X (پلتفرم رسانه اجتماعی که قبلاً توییتر نامیده می شد) و مصاحبه های یوتیوب مملو از گفتگوها در مورد روند خروج بیت کوین از صرافی های متمرکز هستند.

در 29 آگوست، مقدار بیت کوین (BTC) نگهداری شده در صرافی ها کاهش یافت و به پایین ترین حد خود از ژانویه 2018 رسید. اگرچه عوامل مختلفی زمینه ساز این حرکت است، کارشناسانی که داده های بلاک چین را تجزیه و تحلیل می کنند، به طور کلی این تغییر را به عنوان یک شاخص مثبت تفسیر می کنند. سرمایه‌گذاران اکنون این سوال را مطرح می‌کنند که چه چیزی باعث شده بیت کوین به بالای 31000 دلار نرسد، زیرا این اقدام قیمتی با دیدگاه بازار سهام مبنی بر اینکه سکه‌های کمتر به معنای صعودی بودن قیمت BTC است، مطابقت ندارد.

چشم انداز نزولی بیت کوین که در صرافی های متمرکز نگهداری می شود، از این تصور ناشی می شود که معامله گرانی که پول خود را برداشت می کنند، نشانه روند صعودی است. این اغلب با یک استراتژی برای نگه داشتن دارایی در دراز مدت تحت قیمومت خود همراه است.

اگرچه این مفروضات فاقد شواهد قطعی هستند، اما تداوم آنها احتمالاً به دلیل اولویت های تاریخی است. با این حال، صرف نظر از فراوانی چنین وقایعی، هنوز ایجاد رابطه علّی بین این رویدادها و یک علت خاص دشوار است. فروش در صرافی ها ممکن است مستلزم سپرده گذاری اولیه ارز فیات باشد، اما عکس آن همیشه صادق نیست.

داده‌ها نمی‌توانند همبستگی بین عملکرد زنجیره‌ای و قیمت بیت‌کوین را نشان دهند

داده‌های حاصل از تراکنش‌های بلاک چین نشان می‌دهد که از اواسط ماه می، میزان سپرده‌های بیت‌کوین در صرافی‌ها کاهش یافته است. به طور همزمان، مسیر قیمت بیت کوین هیچ نشانه قابل توجهی از روند صعودی ارائه نمی دهد، به جز رالی کوتاه در اواسط ژوئن، که مصادف با درخواست BlackRock برای یک صندوق قابل معامله در بورس (ETF) بود.

تغییر موقعیت خالص مبادلات بیت کوین در بیت کوین. منبع: Glassnode

شایان ذکر است که دوره با افزایش 30 درصدی از 21 اسفند تا 28 اسفند بر خلاف پیش‌بینی تحلیل‌های زنجیره‌ای شاهد افزایش سپرده‌ها در صرافی‌ها بود. علی‌رغم این تناقض، نمونه‌هایی از تأثیرگذارانی که به نقاط ضعف این اسطوره‌های پایدار پرداخته‌اند، کم هستند. این را می توان به سادگی پیوند سپرده در صرافی ها به روند افزایشی فروش نسبت داد.

البته، همه اندیکاتورها مستعد خطاهای گاه به گاه هستند و اتکای صرف به تحلیل زنجیره ای برای شناسایی روندهای بازار، عاقلانه نیست. با این حال، این ایده که پول برداشت شده از صرافی ها عمدتاً برای انتقال به سردخانه تخصیص داده می شود، پایه و اساس خوبی ندارد و تا حد زیادی یک گزاره فرضی باقی می ماند. به عنوان مثال، 3 دلیل ممکن برای توضیح کاهش سپرده ها در صرافی ها وجود دارد که ارتباطی با کاهش قصد فروش کوتاه مدت ندارد.

دارندگان بیت کوین به یک راه حل نگهداری قابل اعتماد روی آوردند

مهمترین توضیحی که چرا خروج بیت کوین (BTC) از صرافی ها نشان دهنده کاهش فشار فروش کوتاه مدت نیست، افزایش اتکا به راه حل های نگهداری است. این بدان معنی است که این سکه ها ممکن است در گذشته به دست آمده باشند و مالک اخیراً با حمل آنها احساس راحتی کرده است. متولیان معتبری مانند پرایم تراست سرمایه‌گذارانی را که به دلیل کمبود سرمایه مشتری به دنبال حمایت از ورشکستگی فصل 11 در دلاور هستند، گیج کرده‌اند. علاوه بر این، در ماه ژوئن به ارزش 35 میلیون دلار دارایی رمزنگاری شده از کاربران کیف پول اتمی به سرقت رفت. عدم اعتماد به راه حل های نگهداری ممکن است رویکرد محتاطانه سرمایه گذاران را قبل از شروع به خروج از مبادلات روشن کند.

سرمایه گذاران اعتماد خود را به مبادلات متمرکز از دست دادند

در 5 ژوئن، SEC شکایتی علیه Binance به اتهام ارائه اوراق بهادار ثبت نشده تنظیم کرد. تنها یک روز پس از شکایت بایننس، کمیسیون به دلایل مشابه، تمرکز خود را به Coinbase معطوف کرد و ادعا کرد که آلتکوین های پیشرو ارائه شده توسط صرافی معیارهای اوراق بهادار را دارند. پیچیده تر، گزارش Semaphore در 2 آگوست نشان داد که مقامات وزارت دادگستری ایالات متحده ابراز نگرانی کرده اند که یک کیفرخواست بایننس باعث حرکتی در صرافی شده است، مشابه رویدادهای پیرامون FTX در نوامبر 2022. این اقدامات نظارتی ممکن است بر تصمیم کاربران برای ماندن در صرافی تأثیر گذاشته باشد. وجوه سپرده شده را بدون توجه به قصد فروش از صرافی ها حذف می کند، بنابراین برداشت ها را مستقل از نوسانات قیمت می کند.

کاهش علاقه خریداران ممکن است روند را تثبیت کند

حتی با فرض اینکه اکثر بیت‌کوین‌هایی که از صرافی‌ها خارج می‌شوند، واقعاً به کیف پول‌های سرد می‌روند، به این معنی که دارندگان احتمال کمتری برای فروش کوتاه دارند، سمت تقاضای معادله نیز با چالش‌های خاص خود مواجه شده است. به عنوان مثال، جستجوی “خرید بیت کوین” در Google Trends برای فراتر رفتن از 50٪ از بالاترین سطح دو سال گذشته تلاش کرد.

Google Trend عبارت «Buy Bitcoin» را در سراسر جهان جستجو می کند. منبع: گوگل

به طور مشابه، حجم معاملات نقدی بیت کوین در ماه آگوست به طور متوسط ​​حدود 7 میلیارد دلار در روز بود. این کمتر از نیمی از فعالیت تجاری مشاهده شده بین ژانویه و مارس را نشان می دهد.

بیت کوین حجم روزانه تنظیم شده، USD. منبع: مساری / کایکو

در نتیجه، داده‌ها کاهش علاقه خریداران را نشان می‌دهد که نشان‌دهنده عدم حرکت صعودی بیت‌کوین است. این روند موازی به موازات کاهش تعداد سکه های سپرده شده در صرافی ها است. در نتیجه، اگرچه سپرده‌های ارزی بیت‌کوین به سطوحی که آخرین بار در سال 2018 مشاهده شده بود کاهش یافته است، تأثیر آن بر تعادل عرضه و تقاضا به دلیل فعالیت ضعیف تجاری که غالب است، ناچیز است.

در نتیجه، در حالی که تحلیل متریک روی زنجیره ممکن است از ایده مالکیت سکه‌ها توسط دارندگان بلندمدت پشتیبانی اساسی کند، این دیدگاه پشتیبانی کافی برای پویایی قیمت ارائه نمی‌کند، زیرا این حرکت ممکن است منعکس‌کننده بی‌میلی گسترده‌تر برای تجارت فعال دارایی باشد. . .

این مقاله برای اهداف اطلاعاتی عمومی است و نباید مشاوره حقوقی یا سرمایه گذاری در نظر گرفته شود. دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسنده است و ممکن است منعکس‌کننده یا نماینده دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نباشد.


نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید