بیت کوین و اتریوم: جامعه بین عرضه محدود و مدل کاهش تورم تقسیم شده است

بیت کوین و اتریوم: جامعه بین عرضه محدود و مدل کاهش تورم تقسیم شده است


طرفداران بیت کوین استدلال می کنند که سیاست پولی اتر حداقل هفت بار تغییر کرده است، در حالی که بیت کوین شاهد تغییرات صفر بوده است.

بیت کوین (BTC) و اتر (ETH)، دو بهترین ارز دیجیتال از نظر ارزش بازار، همیشه با یکدیگر روبرو بوده اند. با شروع سال جدید، اولین بحث در مورد مقایسه عرضه محدود 21 میلیون بیت کوین با عرضه غیرقابل تورم اتریوم و اینکه کدام یک از این دو به عنوان پول قوی تری واجد شرایط هستند، مطرح شد.

یک دسته توییتر متمرکز بر اتریوم، که «کوین فوق‌العاده سخت» نامیده می‌شود، عرضه هر دو کریپتو را مقایسه کرده و پیشنهاد می‌کند که «اگر BTC عرضه محدود جامد باشد، عرضه رو به کاهش همان اولتراسوند اتریوم است».

مقایسه بین این دو چندان با طرفداران بیت کوین مطابقت نداشت، آنها به سرعت اشاره کردند که استحکام از اعتبار سیاست پولی ناشی می شود، نه از یک سیاست همیشه در حال تغییر. دن هلد، مدافع محبوب بیت کوین مشخص شده است نقص استدلال را برطرف کرد و اشاره کرد که استدلال دائماً در حال تغییر اعتبار کمتری دارد. گفت:

“زمان باعث ایجاد اعتماد در افراد می شود، همه چیز به کد مربوط نمی شود. طبق منطق شما، اگر رمزارز دیگری را با کاهش قیمت بیشتر بچرخانیم، “قوی تر” خواهد بود.

یکی دیگر از مدافعان بیت کوین مورد سوال قرار گرفت اعتبار سیاست پولی اتریوم به ما یادآوری می کند که همان سیاست پولی “حداقل 11 بار در طول عمر 7 ساله خود تغییر کرده است.” از سوی دیگر، بیت کوین تا زمانی که eth وجود داشته است، دو بار سیاست پولی خود را تغییر نداده است.

نرخ انتشار پیش‌بینی‌شده تاریخی اتر، منبع: ethhub

اتر با راه‌اندازی پیشنهاد بهبود اتریوم (EIP)-1559 در آگوست 2021 تورم زدایی شد. این ارتقا مکانیزم سوختگی را معرفی کرد که به طور خودکار بخشی از کارمزد تراکنش را می سوزاند و عرضه کلی ETH در گردش را کاهش می دهد.

در پاسخ به ادعای الکس گلادشتاین مبنی بر اینکه «مدیران» می‌توانند خودسرانه سیاست پولی اتریوم را تغییر دهند، آنتونی ساسانو، مربی مستقل اتریوم، ادعا کرد که هر تغییری در شبکه اتریوم توسط هزاران اپراتور نود به رهبری اعضای انجمن تأیید می‌شود.

لئو گلیسیچ، بنیانگذار شبکه Maitri گفتم آن اتریوم در حال حاضر پول جامد است، اما بیت کوین تا سال 2140 به حد مجاز نخواهد رسید.

این استدلال برای بیت‌کوین‌ها مبنی بر اینکه توانایی چندین بار تغییر سیاست پولی یک شبکه باعث می‌شود آن را کمتر قابل اعتماد کند، از پیشینه‌ی خود ناشی می‌شود. بیت کوین در گذشته با مبادلات پولی مشابه و جایگزینی کد اصلی روبرو بوده است. قابل توجه ترین آنها در سال 2017 بود، زمانی که تقاضای فزاینده ای برای افزایش اندازه بلوک بیت کوین برای تطبیق تراکنش های بیشتر در هر بلوک و مقیاس پذیرتر کردن آن وجود داشت.

مربوط: بیت کوین برای اولین بار در 9 ماه گذشته از “ترس” بیرون آمد

اکثریت جامعه بیت کوین با هرگونه تغییر در کد اصلی ساتوشی ناکاموتو مخالف بودند. در نتیجه، اکوسیستم کریپتو در سال ۲۰۱۷ شاهد یک هارد فورک بود که منجر به تشکیل بیت‌کوین کش (BCH)، یک ارز دیجیتال با اندازه بلوک ۸ مگابایت در مقابل ۱ مگابایت بیت‌کوین شد. با این حال، امروز BCH با رشد زنجیره ای بسیار کم در رتبه 26 قرار دارد و در حال حاضر با 97 درصد کمتر از بالاترین رکورد خود معامله می شود.
نویسنده: Prashant Jha

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉