بیت کوین برای اولین بار از سال 2018 نسبت به سهام و طلا عملکرد ضعیفی دارد


زیان سالانه بیت کوین مشابه سهام های پرمخاطب مانند تسلا و متا است و سرمایه گذاران بیت کوین در سال 2022 70 درصد ضرر کرده اند.

طلا و سهام در سال 2022 عملکرد ضعیفی داشتند، اما سال به خصوص برای سرمایه گذاران بیت کوین (BTC) سخت بوده است.

بدترین سال از سال 2018 برای بیت کوین

به نظر می رسد قیمت بیت کوین در پایان سال 2022، بدترین سال از زمان سقوط کریپتو در سال 2018، نزدیک به 70 درصد کاهش یابد.

بازده ماهانه بیت کوین منبع: Coinglass.com

عملکرد افسرده بیت کوین را می توان با عواملی مانند افزایش نرخ بهره فدرال رزرو برای کاهش فشارهای تورمی فزاینده و به دنبال آن فروپاشی چندین شرکت ارز دیجیتال از جمله Terra، Celsius Network، Three Arrow Capital، FTX و غیره توضیح داد.

برخی از شرکت‌ها در معرض کسب‌وکارهای منقرض شده بودند و معمولاً توکن‌های محلی خود را نگه می‌داشتند. به عنوان مثال، Galaxy Digital، یک شرکت سرمایه گذاری متمرکز بر رمزارز که توسط مایک نووگراتز تأسیس شده است، ضرر 555 میلیون دلاری را در ماه آگوست به دلیل داشتن دارایی محلی LUNA توسط Terra تأیید کرد.

روی دکمه “جمع آوری” در زیر تصویر در بالای صفحه کلیک کنید یا این لینک را دنبال کنید.

سهام متا و تسلا منعکس کننده بیت کوین در سال 2022 است

کاتالیزورهای فوق باعث شدند بیت کوین تا به امروز 65 درصد کاهش یابد (YTD).

نمودار قیمت روزانه BTC/USD. منبع: TradingView

در همین حال، شاخص S&P 500 آمریکا نزدیک به 20 درصد سقوط کرد و به 3813 واحد در دسامبر رسید. این شاخص را در بزرگترین کاهش سال تقویمی خود از زمان بحران اقتصادی 2008 قرار می دهد. حمام خون برای Nasdaq Composite با افت 35 درصدی بدتر شد.

بازندگان برجسته شامل تسلا و متا هستند که سهام آنها به ترتیب نزدیک به 72.75 و 65 درصد سقوط کرد و همچنین آمازون که نزدیک به 50 درصد YTD سقوط کرد. به نظر می رسد که سهام فناوری و بیت کوین در سال 2022 ضررهای مشابهی را متحمل شدند.

عملکرد قیمت BTC/USD در مقابل IXIC، TSLA، META YTD. منبع: TradingView

درست مانند بیت کوین، افزایش نرخ های فدرال رزرو مهم ترین عامل پشت عملکرد ضعیف بازار سهام ایالات متحده است. اما زمان نشان خواهد داد که آیا یک سیاست پولی سفت تر منجر به رکود در سال 2023 خواهد شد یا خیر.

این عدم قطعیت سرمایه را برای ایمنی به سمت دلار آمریکا سوق داده است و شاخص دلار آمریکا (DXY)، فشارسنج برای اندازه گیری سلامت دلار در برابر ارزهای اصلی خارجی، نزدیک به 8.5 درصد نسبت به YTD افزایش یافت.

نمودار قیمت روزانه DXY. منبع: TradingView

طلا چندان “پناهگاه امن” نیست

طلای نقطه ای 0.14 درصد افزایش یافت و به حدود 1800 دلار در هر اونس رسید و عملکرد بهتری نسبت به بیت کوین و بازار سهام ایالات متحده داشت.

نمودار قیمت روزانه XAUUSD. منبع: TradingView

با این حال، سال شاهد انحراف طلا از ویژگی‌های «پناهگاه امن» خود در مواجهه با تقویت دلار و افزایش بازده اوراق قرضه آمریکا بود.

به عنوان مثال، فلز گرانبها نسبت به اوج ۲۰۷۰ دلاری خود در سال ۲۰۲۲، ۲۲ درصد کاهش یافت، اما با از دست دادن شتاب روند صعودی دلار در نیمه دوم سال ۲۰۲۲، برخی ضررها جبران شد.

بیت کوین از مارس 2020 همچنان در حال افزایش است

بیت کوین پس از سقوط به زیر 4000 دلار در مارس 2020، 1650 درصد افزایش یافت که با حمایت سیاست تسهیل کمی فدرال رزرو انجام شد. حتی از 28 دسامبر، سرمایه گذارانی که بیت کوین را در مارس 2020 خریداری کرده اند، 332 درصد سود دارند.

نمودار قیمت هفتگی BTC/USD. منبع: TradingView

در مقایسه، رشد بازار سهام و طلا در دوران شیوع بیماری کم بود.

به عنوان مثال، شاخص نزدک کامپوزیت پس از سقوط به 6631 واحد در مارس 2020 به 143 درصد افزایش یافت. از این رو، سرمایه گذارانی که ممکن است در طول دوره کاهش سهام نزدک ریسک کرده باشند، بالاتر از حداکثر سود کاغذی 56 درصدی در دسامبر قرار دارند. 28.

نمودار قیمت هفتگی IXIC. منبع: TradingView

همین امر در مورد طلا نیز صدق می‌کند، که در طول همه‌گیری تنها 43 درصد افزایش یافت و از پایین‌ترین سطح 1450 دلاری مارس 2020، 26.50 درصد افزایش یافت.

نمودار قیمت هفتگی XAUUSD. منبع: TradingView

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Yashu Gola

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید