افزایش بیت کوین بابانوئل بعید است، داده های روی زنجیره و مشتقات

افزایش بیت کوین بابانوئل بعید است، داده های روی زنجیره و مشتقات


داده ها نشان می دهد که افزایش بیت کوین به 18300 دلار تنها صعود بابانوئل است که بیت کوین قبل از پایان سال شاهد آن خواهد بود.

با شروع سردترین روزهای زمستان کریپتو، علاقه سفته‌بازی سرمایه‌گذاران در بازار کریپتو به سطوح قبل از سال 2021 کاهش یافته است و شانس یک اقدام قیمت جهت‌دار قابل توجه را تضعیف می‌کند. با این حال، احتمال صعود بازار نزولی مشابه روند صعودی جولای تا آگوست 2022 وجود دارد.

بازار وارد یک وضعیت بلاتکلیفی می شود

رونق FTX بر بیش از 5 میلیون کاربر در سراسر جهان تأثیر منفی گذاشت و بر تعداد زیادی از شرکت های رمزنگاری که در معرض آن بودند تأثیر منفی گذاشت. صنعت در حال حاضر در حالت بازیابی است و کامبرلند، یک کارگزار بازار ارزهای دیجیتال مستقر در ایالات متحده، این روایت را در توییت اخیر خود تکرار کرد. شرکت ثبت شده است ده‌ها شرکت کریپتو یا به شدت محدود شده‌اند یا ورشکسته شده‌اند و آینده صنعت مثل همیشه مبهم است.»

داده ها نشان می دهد که ایجاد یک حرکت صعودی پایدار دشوار خواهد بود زیرا بازار به رژیم کم نقدینگی و نوسانات بازگردانده می شود.

شرکت تجزیه و تحلیل رمزنگاری Glassnode گزارش می دهد که حجم معاملات آتی “افسرده کننده” برای بیت کوین و اتریوم به سطح قبل از 2021 باز می گردد، زمانی که قیمت بیت کوین برای اولین بار از 20000 دلار فراتر رفت.

حجم معاملات آتی بیت کوین (نارنجی) و اتریوم (آبی). منبع: Glassnode

حجم بهره باز معاملات آتی بیت کوین و اتریوم تا اواسط سال 2022 پس از فروپاشی Luna-UST به میزان قابل توجهی کاهش یافت. شاخص نسبت اهرمی BTC و ETH که نسبت بین حجم بهره باز را اندازه گیری می کند، در حال حاضر به 2.5% و 3.1% کاهش یافته است.

حجم معاملات نقطه ای بیت کوین در صرافی های کریپتو نیز به میزان قابل توجهی به سمت پایین ترین سطح سال 2020 کاهش یافته است. داده های Blockchain.com نشان می دهد که میانگین متحرک ۷ روزه حجم معاملات مبادلات به ۶۷ میلیون دلار کاهش یافته است، در حالی که نزدیک به اوج بازار صعودی ۲۰۲۱، ۱.۴ میلیارد دلار بود.

حجم معاملات نقدی ارز بیت کوین. منبع: Blockchain.com

به دلیل نقدینگی پایین و ابری از عدم اطمینان در بازار، احتمال زیادی وجود دارد که بازار نزولی به پایان رسیده باشد. نوسانات واقعی بیت کوین نیز به پایین ترین حد در دو سال گذشته یعنی 22% (1 هفته) و 28% (2 هفته) کاهش یافت.

با نگاهی به آینده، نوسانات ممکن است با کاهش بیشتر یا کاهش روند کاهشی قیمت، خاموش بماند. با این حال، هنوز فرصتی برای صعود کوتاه مدت بازار نزولی وجود دارد.

پمپ قیمت بیت کوین و افت در بازی؟

لرزش ناشی از FTX در ماه نوامبر مشابه رونق LUNA-UST بود که در ماه ژوئن مشاهده شد، و این رویدادها اغلب باعث فروش وحشتناک می شوند و دارایی را برای شکارچیانی که به دنبال خرید هستند جذاب می کند.

در نتیجه، رالی کوتاه مدت گاو نر، که می تواند برای چند روز یا چند هفته ادامه یابد. این دقیقا همان چیزی است که از جولای تا آگوست زمانی که قیمت بیت کوین به 25000 دلار افزایش یافت، اتفاق افتاد. بر اساس سطوح لرزان و نشانه‌های خرید نهادی در ماه نوامبر، بیت‌کوین می‌تواند یک افزایش مشابه در بازار نزولی را تجربه کند.

معیار سود و زیان تحقق یافته دارندگان بلندمدت به پایین ترین حد تاریخ سقوط کرد که به شرایط احتمالی فروش بیش از حد اشاره کرد. دارنده بلندمدت متوجه شد که ضرر تنها در پایین‌ترین حد در سال‌های 2015 و 2018 به سطوح قابل مقایسه رسیده است.

سود و زیان با توجه به باند نوبت. منبع: Glassnode

علاوه بر این، بازار آتی در حال حاضر عطف به ماسبق است، به این معنی که موقعیت های فروش بازتر از موقعیت های خرید هستند. در طول تاریخ بیت‌کوین، شرایط مشابه فقط برای دوره‌های کوتاه دوام داشته است که منجر به پمپاژ کوتاه‌مدت برای فشرده کردن سفارش‌های کوتاه‌مدت شده است.

سوآپ های بازار آتی بیت کوین و مبادلات 3 ماهه. منبع: Glassnode

روند انباشت در بین موسسات و نهنگ ها که در بیشتر سال جاری منفی بود، در اواسط نوامبر مثبت شد. افزایش در دستان این گروه‌های سرمایه‌گذار، باد مخالفی را برای رشد نزولی در سه ماهه سوم سال جاری ایجاد کرد.

CoinShares گزارش می دهد که وسایل نقلیه سرمایه گذاری نهادی بیت کوین پس از رونق 17 میلیون دلاری FTX که هفته گذشته اضافه شد، مجموعا 108 میلیون دلار جریان داشته است. قابل ذکر است که جریان ورودی به طور قابل توجهی کمتر از هفته های 25 و 35 سال جاری است که منجر به افزایش به 25000 دلار شده است.

معیارهای هفتگی جریان دارایی از محصولات سرمایه گذاری BTC نهادی. منبع: سکه سهام

داده‌های زنجیره‌ای Glassnode همچنین انباشت مثبتی را در میان نهنگ‌های بیت‌کوین نشان می‌دهد که به عنوان آدرس‌هایی که بیش از یا برابر با ۱۰۰ BTC (به ارزش حدود ۱.۷ میلیون دلار با قیمت‌های فعلی) دارند، تعریف می‌شوند.

در حالی که دارایی های این نهنگ ها از پایین ترین سطح سالانه مشابه در ماه های جولای-آگوست افزایش یافته است، قیمت BTC هنوز این افزایش مثبت را منعکس نکرده است.

حفظ آدرس های BTC بیشتر یا مساوی 100 BTC. منبع: Glassnode

از نظر فنی، سطوح حمایت و مقاومت معاملات قبلی بین 18700 تا 22000 دلار می‌تواند صدرهای محلی رالی فعلی را تشکیل دهد. برعکس، اگر بیت کوین حمایتی بالاتر از 22000 دلار ایجاد کند، افزایش بازار نزولی با روند صعودی مداوم منطقی تر خواهد بود.

نمودار 1 روزه BTC/USD. منبع: TradingView

با این حال، به دلیل نقدینگی کم و ابری از عدم قطعیت که با افزایش قیمت ها انگیزه فروش را ایجاد می کند، شانس افزایش قیمت بالای 22000 دلار بسیار اندک است. با این حال، تخفیف یک افزایش کوتاه مدت بازار نزولی می تواند فروشندگان دیرهنگام را جریمه کند.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.
نویسنده: Nivesh Rustgi

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉