بیت کوین، سکه سانگو و جمهوری آفریقای مرکزی

بیت کوین، سکه سانگو و جمهوری آفریقای مرکزی


جمهوری آفریقای مرکزی بیت کوین را پذیرفت و به سرعت توکن خود را به نام Sango Coin ایجاد کرد. پس سکه سانگو از کجا آمده و چرا به آن نیاز است؟

در بهار سال 2022، جمهوری آفریقای مرکزی (CAR) اولین کشور آفریقایی بود که بیت کوین (BTC) را به عنوان ارز قانونی استفاده کرد.

CAR به عنوان دومین کشور در سراسر جهان که بیت کوین را به این روش به رسمیت می شناسد، جای پای السالوادور را دنبال کرد. السالوادور از زمانی که به شهروندانش اجازه خرید روزانه با ارز دیجیتال چشم‌باز را می‌دهد، از افزایش تعداد گردشگری، اقتصاد مقاومتی و میزان مناسب روابط عمومی رایگان برخوردار بوده است.

OAC که اقتصاد بسیار کمتر توسعه یافته ای نسبت به همتای خود در آمریکای مرکزی دارد، می تواند امیدوار باشد که موفقیت السالوادور را تقلید کند. علیرغم ثروت عظیم منابع طبیعی کشور، OAC گرفتار سوء مدیریت اقتصادی، سرمایه گذاری خصوصی و خارجی ناکافی و مشکلات سیستماتیک دولت است.

این کشور یکی از فقیرترین کشورهای فقیرترین قاره جهان است و در پایین ترین رتبه در شاخص توسعه انسانی بانک جهانی قرار دارد. برای بدتر شدن اوضاع، 85% در حالی که اکثر صادرات کشور در خزانه‌های فرانسه نگهداری می‌شود، ارز انتخابی، فرانک سی‌اف‌ای، عمدتاً به سمت توسعه اقتصادی در فرانسه است. در نتیجه، استفاده از یک سیستم پولی خنثی، منبع باز و مقاوم در برابر سانسور مانند بیت کوین نه تنها به نفع کشور است، بلکه آن را آزاد می کند.

رئیس جمهور بیت کوین

مشابه السالوادور، CAR زنده بیت کوین را به “ارز رسمی” تبدیل می کند. طبیعتاً این تصمیم مورد ستایش طرفداران بیت کوین در سراسر جهان قرار گرفت. به علاوه، مشخص شد که رئیس CAR، فاستین-آرچنج توادرا، ریاضیدان و طرفدار شبکه های اجتماعی بیت کوین، تمایل دارد از پذیرش این ارز دیجیتال منحصر به فرد حمایت کند. توییت های طرفدار بیت کوین شبیه به نایب بوکله، رئیس جمهور چشم لیزری السالوادور است.

با این حال، جشن و حمایت از کشور در میان جامعه بیت کوین کوتاه مدت بود، زیرا این کشور پروژه توکن خود را علی رغم بازدیدهای رسمی طرفداران بیت کوین، از جمله Galoy Money، راه اندازی کرد. تنها چند روز پس از اجرایی شدن قانون بیت کوین، این کشور جامعه ارزهای دیجیتال را غافلگیر کرد. اعلام می کند ایجاد یک ارز دیجیتال به نام Sango. جمعیت 5 میلیون نفری نیز از یک “هاب رمزنگاری” در پایتخت، بانگی، بهره مند خواهند شد.

یک انجمن فرانسوی متشکل از فعالان بیت‌کوین در ماه می از CAR بازدید کردند. منبع: توییتر

Cointelegraph با Mamadou Moustapha Ly، تکنسین آفریقای مرکزی مسئول توسعه سکه Sango، در سنگال، غرب آفریقا، ملاقات کرد تا در مورد توسعه این پروژه سوال کند. لی که متخصص پرداخت است، شرکت فین‌تک Kete Cash را نیز اداره می‌کند. Ly در مورد ایجاد چیزی که او آن را “سکه، نه ارز” می نامد، با برچسب Sango روشن کرد. سانگو توکنی است که با برنامه های این کشور برای پذیرش بیت کوین به عنوان ارز قانونی همراه خواهد بود.

Cointelegraph با Ly در سنگال صحبت می کند.

ابتدا، Ly تاکید کرد که قانون بیت کوین به عنوان پول قانونی به وضوح بیان می کند که کشور بیت کوین را اتخاذ خواهد کرد. هیچ اشاره ای به ارزهای دیجیتال دیگر یا حتی Sango Coin نشده است. او تمایز واضحی بین سانگو و بیت کوین قائل شد:

قانون می گوید که ارز دیجیتال به عنوان ابزار قانونی پرداخت بیت کوین است. ما این را به عنوان واحد پول رسمی خود می پذیریم. […] سکه سانگو پروژه ای برای دولت جمهوری آفریقای مرکزی است.

Sango Coin مشوق‌های جذابی را برای سرمایه‌گذاران خارجی ارائه می‌کند، از جمله شهروندی از طریق سرمایه‌گذاری و در نهایت پاسپورت CAR و مزایای حاکمیتی. به یک معنا، خرید سانگو راهی برای خرید اقامت در کشور بدون دست زدن به ارزهای فیات صادر شده توسط دولت است.

یک تلاش بداهه

اما چرا این امر ضروری بود؟ السالوادور توکن جدیدی برای حمایت از تلاش های پذیرش بیت کوین ایجاد نکرده است – پس چرا CAR ایجاد کنیم؟

برای مقایسه استراتژی های پذیرش بیت کوین دو کشور، هر دو کشور بیت کوین را به عنوان ارز قانونی اعلام کردند. از همان لحظه از همدیگر فاصله می گیرند. در السالوادور، خارجی ها در ابتدا می توانستند جلساتی را با سرمایه گذاری 3 بیت کوین خریداری کنند، اما بعداً لغو شد. جلسه الکترونیکی را می توان در ARAÇ دریافت کرد. […] با مسدود کردن وثیقه ثابت SANGO Coin به ارزش 6000 دلار برای یک دوره 3 ساله. علاوه بر این، Ly توضیح داد که سرمایه گذاران خارجی می توانند مستقیماً با استفاده از توکن های رمزنگاری به منابع استراتژیک کشور دسترسی داشته باشند.

این کشور آمریکای مرکزی اوراق قرضه آتشفشانی خود را افزایش داده است تا توسعه سریع السالوادور را بدون دست زدن به بیت کوین نشان دهد. اوراق قرضه آتشفشانی یا بیت کوین از ایجاد «شهر بیت کوین» حمایت می کند و توسط دولت حمایت می شود. در مقابل، Sango یک ارز رمزپایه است که بر روی یک بلاک چین «با قدرت بیت کوین» ساخته شده است.

توکن لونا کلاسیک (LUNC) که اکنون از بین رفته است آخرین باری بود که یک سکه از بیت کوین به عنوان گنجینه خود استفاده کرد. فروپاشی توکن میلیاردها دلار از کل سرمایه بازار کریپتو را از بین برد و اعتماد به این صنعت را خدشه دار کرد. پس چرا توکن ایجاد کنیم؟ چرا یک سیستم برای هک یا حمله توسط عوامل مخرب ایجاد کنیم؟ و چرا با وجود بهترین علاقه انجمن بیت کوین برای هدایت یک مسیر فقط بیت کوین، این کار را انجام می دهد؟

لی توضیح داد که سانگو یک “پروژه دولتی” است. پول حاصل از فروش سانگو کوین برای خرید بیت کوین استفاده می شود که می تواند برای پرداخت هزینه های نیروی کار و سایر هزینه ها و همچنین مواد مورد نیاز برای پروژه های توسعه استفاده شود.

توجه به وضعیت وخیم مالی کشور حائز اهمیت است. در حالی که گزارش ها همچنان نشان می دهد که کارمندان دولت و حقوق دولتی توسط فرانسه مستعمره سابق پرداخت می شود، طبق شاخص آزادی اقتصادی بنیاد هریتیج در سال 2022، این کشور به عنوان اقتصاد “سرکوب شده” شناخته می شود.

در حالی که بیت کوین از پذیرش بیت کوین به عنوان نوشدارویی برای بسیاری از مشکلات امروزی استقبال کرد، در CAR اولویت ها آب تمیز، ایمنی، آموزش و شاید اتصال به اینترنت است. با این انگیزه ها کشور به سرعت نیاز به سرمایه گذاری دارد.

فرانک آفریقا

لی خاطرنشان کرد که تا این مرحله، سطح بالای بدهی خارجی جمهوری آفریقای مرکزی دسترسی به اشکال سنتی تامین مالی را برای این کشور دشوار کرده است. سانگو کوین می تواند این منبع جایگزین تامین مالی باشد. در واقع، می توان نتیجه گرفت که نقدینگی سریع ارائه شده توسط سانگو راهی برای راه اندازی سریع سرمایه گذاری مستقیم خارجی (FDI) بسیار مورد نیاز در کشور است.

مطالب مرتبط: “ما پول خود را دوست نداریم”: داستان CFA و بیت کوین در آفریقا

علاوه بر این، وی اظهار داشت که استفاده از توکن‌های رمزنگاری انعطاف‌پذیری و سرعت بیشتری را در انجام تراکنش‌های مالی فراهم می‌کند و همچنین خطر کلاهبرداری را کاهش می‌دهد. به یک معنا، استفاده از Sango می‌تواند از بوروکراسی و عملکردهای اداری کندی که دولت‌های آفریقای مرکزی به آن معروف هستند جلوگیری کند. همچنین می تواند بدون دست زدن به دلار یا واحد پول محلی اجازه سرمایه گذاری به کشور را بدهد.

هنگامی که از وی پرسیده شد که چرا جمهوری آفریقای مرکزی فقط از بیت کوین یا شبکه فوق سریع لایتنینگ برای این اهداف استفاده نمی کند، لی تکرار کرد که Sango Coin قصد دارد به عنوان یک رمز مرتبط با پروژه دولتی عمل کند: “این یک ارز با هدف عمومی نیست. ”

سانگو می‌تواند ریسک فرار سرمایه را با کنترل بیشتر بر جریان وجوه کاهش دهد. علاوه بر این، بانک جهانی اشاره می کند که کشور نمی تواند سرمایه انسانی خود را بدون تقویت پایدار بسیج درآمد داخلی توسعه دهد. سانگو می‌تواند سریع‌ترین مسیر برای کسب درآمدهای قوی‌تر باشد.

بیت کوین روی زمین

Paco De La India که به “دویدن با بیت کوین” معروف است، اخیراً به مدت دو هفته در CAR به امید خرج بیت کوین و تعامل با مردم بیت کوین سفر کرد. او به کوین تلگراف گفت:

هیچ کسب و کاری وجود نداشت که بیت کوین را بپذیرد. من به راهنمایم راهنمایی در مورد بیت کوین دادم. من هزینه هاست خود را با بیت کوین پرداخت کردم.

پاکو با کنار گذاشتن این موفقیت های جزئی به کوین تلگراف گفت که پذیرش بیت کوین در این زمینه حداقل است. در کشوری که کمتر از یک چهارم کشور به اینترنت دسترسی دارد – یک نیاز اساسی برای استفاده از “پول اینترنتی جادویی” – این امر به سختی تعجب آور است.

در مورد ایجاد Sango Coin، پاکو پیشنهاد کرد که ممکن است نیروهای خارجی در حال بازی باشند. CAR بسیار غنی از منابع است، پس چرا پروژه ای توسط دولت فرانسه درگیر در ایجاد توکن نیست؟ او درخواست کرد. این توکن در واقع درست پس از بازدید دولت از دبی، یکی از مراکز رمزنگاری جهان، ایجاد شد.

لی توضیح داد که تأثیرات خارجی بر تصمیم گیری او تأثیر می گذارد:

ایده Sango Coin از یک شریک خصوصی مستقر در دبی بود که آن را با رئیس جمهور در میان گذاشت.

و معامله ای با سرمایه گذاران خارجی انجام شد، اما هیچ پیشنهادی مبنی بر اینکه قدرت استعماری سابق ممکن است از سکه های سانگو برای کنترل منابع استفاده کند وجود نداشت. این می تواند سریع ترین راه برای افزایش سرمایه باشد و همانطور که Ly پیشنهاد می کند، از آن سرمایه برای خرید بیت کوین و ایجاد زیرساخت های کشور استفاده کنید.

در نهایت، پذیرش بیت کوین و ایجاد سانگو ترفندی برای تزریق سرمایه گذاری مستقیم خارجی بسیار مورد نیاز به کشور و بهبود جایگاه کشور در سطح جهانی به نظر می رسد. با این حال، ایجاد این توکن ممکن است برای جامعه گسترده‌تر بیت‌کوین، احتمالاً با سرمایه‌گذاران خط مقدم علاقه‌مند به مکان‌ها و حوزه‌هایی که برنامه‌های بیت‌کوین خود را اعلام کرده‌اند، جالب باشد.
نویسنده: Joseph Hall

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉