قیمت بیت کوین به 19 هزار دلار افزایش یافت، اما تحلیلگر می گوید پس از آن می توان 17.3 هزار دلار را دوباره آزمایش کرد.

قیمت بیت کوین به 19 هزار دلار افزایش یافت، اما تحلیلگر می گوید پس از آن می توان 17.3 هزار دلار را دوباره آزمایش کرد.


قیمت بیت کوین از ابتدای سال تا کنون نزدیک به 19000 دلار افزایش یافته است زیرا معامله گران حرفه ای از اهرمی برای پیشبرد پمپ استفاده می کنند، اما داده های مشتقات سرنخ هایی را در مورد اینکه چرا قیمت بیت کوین 17300 دلار مجدداً آزمایش کرده است، ارائه می دهد.

قیمت بیت کوین (BTC) طی 13 روز گذشته 15 درصد افزایش یافته است و در این بازه زمانی، شرط های نزولی معامله گران در معاملات آتی بیت کوین بیش از 530 میلیون دلار در مقایسه با گاوها نقد شده است.

بیت کوین پس از رسیدن به 19000 دلار در 12 ژانویه، به بالاترین قیمت خود از زمان فروپاشی صرافی FTX در 8 نوامبر رسید. این حرکت تا حد زیادی با انتظارات مربوط به شاخص قیمت مصرف کننده ایالات متحده (CPI) در ماه دسامبر، که اجماع 6.5 درصدی را در مقایسه با سال گذشته برآورده کرد، حمایت شد. – در طول سال – نشان می دهد که فشار تورمی احتمالاً در ماه ژوئن به 9 درصد رسیده است.

همچنین، در 11 ژانویه، اندی دیتدریک، وکیل FTX گفت که 5 میلیارد دلار پول نقد و ارزهای دیجیتال نقدی بازیابی شده است، که امیدها را برای بازگشت نسبی وجوه مشتری در آینده افزایش داد. دیتدریک در 11 ژانویه در گفتگو با قاضی ورشکستگی ایالات متحده در دلاور اظهار داشت که این شرکت قصد دارد 4.6 میلیارد دلار سرمایه گذاری غیراستراتژیک بفروشد.

بیایید به معیارهای مشتق نگاه کنیم تا ببینیم آیا معامله گران حرفه ای از افزایش بیت کوین به 19000 دلار هیجان زده هستند یا خیر.

با افزایش قیمت بیت کوین به 18300 دلار و بالاتر، استفاده از حاشیه افزایش یافت

بازارهای مارجین بینشی در مورد نحوه قرارگیری معامله‌گران حرفه‌ای ارائه می‌دهند و حاشیه برای برخی از سرمایه‌گذاران مفید است، زیرا به آنها اجازه می‌دهد تا ارزهای رمزنگاری شده را برای سرمایه‌گذاری در موقعیت‌های خود قرض بگیرند.

به عنوان مثال، قرار گرفتن در معرض را می توان با قرض گرفتن استیبل کوین برای خرید بیت کوین افزایش داد. از سوی دیگر، وام‌گیرندگان بیت‌کوین تنها می‌توانند موقعیت‌های کوتاه را در این ارز دیجیتال داشته باشند، زیرا شرط می‌بندند که قیمت آن کاهش می‌یابد. برخلاف قراردادهای آتی، تعادل بین مارجین طولانی و کوتاه همیشه مطابقت ندارد.

نسبت وام دهی مارجین OKX stablecoin/BTC. منبع: OKX

نمودار بالا نشان می دهد که نرخ وام مارجین معامله گران OKX در 11 ژانویه به شدت افزایش یافت و نشان می دهد که معامله گران حرفه ای با افزایش بیت کوین به 18300 دلار، اهرم های طولانی مدت را اضافه می کنند.

مهمتر از آن، اصلاح 2 درصدی بعدی که بیت کوین را به 17920 دلار در 12 ژانویه کاهش داد، نشان دهنده معکوس شدن کامل حاشیه بود، به این معنی که نهنگ ها و سازندگان بازار از بازارهای حاشیه برای کاهش موقعیت های صعودی خود استفاده کردند.

این معیار که در حال حاضر در 21 قرار دارد، از استیبل‌کوین استیبل‌کوین با یک حاشیه بزرگ پشتیبانی می‌کند، که نشان می‌دهد خرس‌ها در مورد باز کردن مارجین شورت بیت‌کوین مطمئن نیستند.

معامله گران آتی افزایش قیمت بیت کوین را نادیده می گیرند

معیار بلند مدت به کوتاه فقط عوامل خارجی را که ممکن است بازارهای حاشیه را تحت تأثیر قرار داده باشد، حذف می کند. علاوه بر این، صرافی داده‌ها را از موقعیت‌های مشتریان در قراردادهای آتی نقطه‌ای، دائمی و سه ماهه جمع‌آوری می‌کند، بنابراین بینش بهتری در مورد نحوه موقعیت معامله‌گران حرفه‌ای ارائه می‌دهد.

ممکن است گاه به گاه تفاوت های روش شناختی بین مبادلات مختلف وجود داشته باشد، بنابراین خوانندگان باید به جای اعداد مطلق مراقب تغییرات باشند.

معامله گران برتر مبادلات بیت کوین نسبت بلند مدت کوتاه. منبع: شیشه سکه

بر اساس اندیکاتور لانگ-شورت، معامله گران حرفه ای موقعیت های خرید اهرمی خود را تغییر ندادند، حتی اگر بیت کوین به بالای مقاومت 18000 دلاری صعود کرد.

به عنوان مثال، نرخ معامله‌گران Binance از 9 تا 12 ژانویه در 1.08 ثابت ماند. در همین حال، معامله گران برتر در Huobi، اهرم طولانی مدت خود را کاهش دادند زیرا این اندیکاتور از 1.09 به 0.91 فعلی رسید. در نهایت، در صرافی ارزهای دیجیتال OKX، اندکی از طولانی به کوتاه افزایش یافت و به نفع لانگ ها بود و از 0.95 در 9 ژانویه به 0.97 فعلی رسید.

معامله‌گرانی که از قراردادهای آتی استفاده می‌کردند، با وجود افزایش قیمت، به اندازه کافی برای اضافه کردن موقعیت‌های صعودی اهرمی اعتماد نداشتند.

مطالب مرتبط: 13 درصد از عرضه بیت کوین به سود باز می گردد زیرا بیت کوین شاهد انباشت “انبوه” است

قیمت بیت کوین می تواند 17300 دلار دوباره آزمایش شود

در حالی که داده‌های حاشیه نشان می‌دهد که از اهرم عظیمی برای بالا بردن بیت کوین به بالای 18000 دلار استفاده شده است، اما نشان می‌دهد که این فقط موقتی است. به احتمال زیاد، این معامله گران حرفه ای حاشیه های بیشتری را سپرده گذاری کردند و در نتیجه اهرم خود را پس از رویداد کاهش دادند. در اصل، این معیار بسیار سالم به نظر می رسد زیرا نشان می دهد که بازارهای حاشیه بیش از حد خرید نیستند.

در مورد موقعیت لانگ-شوت معامله‌گر برتر، فقدان تقاضای اهرمی با استفاده از قراردادهای آتی تا حدودی نگران‌کننده است، اما در عین حال، فضایی برای قدرت خرید بیشتر باقی می‌گذارد.

از منظر مشتقات، حتی اگر بیت کوین 17300 دلار را دوباره آزمایش کند، گاوها نباید نگران باشند زیرا شاخص های مشتقات تقاضای کمی از سوی فروشندگان کوتاه مدت و اهرم بیش از حد خریداران را نشان می دهد.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.


نویسنده: Marcel Pechman

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉