Bitcoin price is up, but BTC mining stocks could remain vulnerable throughout 2023

قیمت بیت کوین افزایش می یابد، اما سهام استخراج بیت کوین ممکن است تا سال 2023 آسیب پذیر باقی بماند


ماینرهای بیت کوین بیش از یک سال است که تحت فشار بوده اند، و حتی با وجود معامله قیمت بیت کوین در 24000 دلار، سهام استخراج بیت کوین ممکن است همچنان در طول سال 2023 با چالش هایی روبرو شود.

سهام استخراج بیت کوین اغلب از قیمت بیت کوین پیروی می کند زیرا مستقیماً بر درآمد شرکت تأثیر می گذارد. این سهام در سه ماهه آخر سال 2022 به ویژه در ماه دسامبر کاهش شدیدی را تجربه کردند. رکود پس از فروپاشی FTX با تشکیل پرونده ورشکستگی Core Scientific، بزرگترین شرکت استخراج بیت کوین مستقر در ایالات متحده، تشدید شد.

در طول این مدت، سایر سهام ماینینگ، مانند Marathon Digital Holdings (MARA) در نمودار زیر، همبستگی ضعیفی با قیمت بیت کوین نشان دادند که نشان می دهد کاهش ماه دسامبر احتمالاً بیش از حد بوده است.

نمودار قیمت MARA/USD با شاخص ضریب همبستگی MARA-BTC. منبع: TradingView

روند نزولی در اوایل سال 2023 معکوس شد زیرا اکثر سهام معدنی سودهای چشمگیری را ثبت کردند. شاخص سهام معدن هشرات، که میانگین قیمت شرکت‌های معدنی و سخت‌افزاری را که به صورت عمومی معامله می‌شوند را دنبال می‌کند، از ابتدای سال 62.5 درصد افزایش یافته است. افزایش مثبت قیمت همچنین رابطه قوی بین قیمت بیت کوین و سهام استخراج را احیا کرد.

با این حال، صنعت معدن همچنان تحت فشار است زیرا سطوح سود پایین برای دوره های زمانی طولانی انتظار می رود. از سه ماهه دوم 2022، شرکت های معدنی عملیات فروش بیت کوین را از ذخایر، فروش بیت کوین تازه ضرب شده، جمع آوری بدهی و انتشار سهام جدید تامین مالی کرده اند. مگر اینکه قیمت بیت کوین بالای 25000 دلار تثبیت شود، این صنعت احتمالاً شاهد چندین تلاش برای تصاحب یا فروش بیشتر خزانه برای پرداخت بدهی خود خواهد بود.

برخی از شرکت های معدنی با ضرر کار می کنند

در حال حاضر، نسبت قیمت به درآمد (PE) بزرگترین شرکت های معدنی منفی است، که نشان می دهد آنها با زیان خالص کار می کنند و قیمت سهام آنها را در برابر کاهش شدید آسیب پذیر می کند.

Riot Blockchain، Bitfarms Ltd، Hive Blockchain Technologies، Cleanspark Inc، Marathon Digital Holdings و Hut 8 Mining بزرگترین شرکت‌های استخراج بیت‌کوین هستند که بیش از ۱ درصد از سهم هش‌ریت جهانی را در اختیار دارند. سهم کل 15 شرکت بزرگ معدنی سهامی عام حدود 19 درصد است.

سهم بازار شرکت های استخراج بیت کوین با هاشرت. منبع: TheMinerMag

به ویژه قابل ذکر است که اکثر شرکت های فعال در صنعت دارای نسبت PE 0 به 2 هستند، به استثنای Marathon، Hive و Hut 8. این هشدارها را ایجاد می کند که ممکن است این شرکت ها در ارزش فعلی خود بیش از حد ارزش گذاری شوند.

نسبت قیمت به درآمد بهترین شرکت های معدنی منبع: CompaniesMarketCap.com

موقعیت زیان خالص دلیلی برای رد سهام نیست زیرا بازارها عموماً آینده نگر هستند. اگر بیت کوین یک دوره صعودی بلندمدت داشته باشد، سهام ماینینگ گزینه های واضحی هستند. با این حال، این شرکت‌ها باید در بازار خرس جان سالم به در ببرند، قبل از اینکه دوره صعودی بعدی به ثمر برسد.

سهامداران به دلیل بدهی بد و رقیق شدن متحمل ضرر شدند

شرکت های دارای بدهی یا بیش از حد بدهی که باید تعهدات بهره خود را انجام دهند، به ویژه در معرض ورشکستگی و آسیب پذیری قرار دارند.

ماراتن، گرینیج و استرانگولد بیش از 200000 دلار به ازای هر واحد استخراج بیت کوین بدهی دارند، در حالی که بدهی ماراتن به 1.1 میلیون دلار به ازای هر واحد استخراج بیت کوین می رسد. Marathon وام های خود را با بیت کوین در خزانه خود تضمین کرده است. و این شرکت در حال حاضر 10055 بیت کوین به ارزش حدود 235 میلیون دلار دارد.

در پایان اکتبر 2022، ماراتون وام 100 میلیون دلاری گرفت که در صورت کاهش قیمت بیت کوین به زیر ارزش آستانه اعتبار، خطر انحلال آن وجود دارد. به عنوان مثال، اگر آستانه وام 150 درصد باشد، اگر قیمت بیت کوین به زیر 15000 دلار کاهش یابد، شرکت باید مقداری از بیت کوین خود را بفروشد تا وام ها را ببندد.

بدهی به ازای هر بیت کوین تولید شده توسط شرکت های معدن. منبع: TheMinerMag

در این زمینه، مایه دلگرمی است که Hive، Hut8 و Riot عمدتاً بدون بدهی هستند و عمدتاً بر اساس سهام اداره می شوند. این امر فشار بر بدهی‌ها برای پرداخت نرخ‌های بهره را کاهش می‌دهد و با جذب بخشی از سهم بازار باقی‌مانده از عملیات استخراج معادن ورشکسته، انعطاف‌پذیری در جمع‌آوری وجوه یا گسترش آن فراهم می‌کند.

با این حال، راه دیگری برای جمع آوری پول وجود دارد. ماینرها می توانند به جای جمع آوری بدهی، سهام خود را کاهش دهند. شرکت ها در ازای سهام اضافی، از سرمایه گذاران بازار عمومی سرمایه گذاری می کنند. این باعث کاهش نسبت مالکیت سهامداران می شود. ماینینگ Hut 8 و Riot 40 درصد از سهام خود را تا سه ماهه دوم سال 2022 کاهش داده بودند. هات 8 حدود 15 درصد از سهام خود را در سه ماهه سوم همان سال دوباره رقیق کرده بود.

رقیق شدن سهام شرکت های معدنی سهامی عام تا سه ماهه دوم 2022. منبع: شاخص هشرات

نیاز به جمع آوری وجوه، این شرکت های بدهکار را در معرض خطرات انحلال قرار داد، در حالی که کاهش بیش از حد به طور قابل توجهی ارزش دارایی های سرمایه گذار را کاهش داد.

مرتبط: استخراج کنندگان بیت کوین ممکن است بدترین روزهای خود را پشت سر بگذارند، اما چند مانع کلیدی باقی مانده است

اختیارات شرکت معدن بر دارایی های خزانه

در حالی که شرکت های استخراج با سودآوری دست و پنجه نرم می کنند، بیت کوین مصمم است سطوح خزانه خود را حفظ کند. ماراتون علیرغم زیان هایی که از سه ماهه دوم سال 2022 متحمل شده است، توانسته سطح دارایی خزانه خود را حفظ کند.

دارایی بیت کوین Treasure ماراتون. منبع: BitcoinTreasuries!Net

در عین حال، ماینینگ Hut 8 سیاست تهاجمی تری را برای فروش بیت کوین استخراج شده دنبال می کند. این امر منجر به افزایش شدید دارایی های نگهداری شده از اواسط سال 2022 شده است.

8Hut Treasure از جولای 2021 افزایش یافته است. منبع: BitcoinTreasuries!Net

در حالی که سایرین مانند Riot و Hive به استفاده از خزانه BTC برای پوشش هزینه های عملیاتی و توسعه متوسل شده اند. دارایی های هایو از 4032 بیت کوین به 2348 بیت کوین از سه ماهه سوم سال 2022 کاهش قابل توجهی داشته است. Hive برای بقا به گسترش ناوگان ماینرهای خود و کاهش هزینه ها متکی است.

بدیهی است که شرکت های استخراج بیت کوین به دلیل رقیق شدن بیش از حد، در برابر قیمت بیت کوین، انحلال بدهی و ضرر سهامداران آسیب پذیر هستند. به گفته تحلیلگر زنجیره ای و بنیانگذار Crypto Quant کی یونگ جودر سال 2023، کسب‌وکارها تمام شرکت‌های معدنی را با این شانس که آنها را با تخفیف خریداری کنند، در اختیار خواهند گرفت.

در حالی که تاثیر زیادی بر قیمت بیت کوین نخواهد داشت، سهام ماینینگ همچنان با خطر زیان قابل توجهی روبرو هستند.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: Nivesh Rustgi

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉