داده‌های فنی و زنجیره‌ای بیت‌کوین نشان می‌دهد که قیمت بیت‌کوین در حال پایین‌تر شدن است.

داده‌های فنی و زنجیره‌ای بیت‌کوین نشان می‌دهد که قیمت بیت‌کوین در حال پایین‌تر شدن است.


شباهت عجیب بیت کوین به دو چرخه اخیر بازار، احتمال به پایان رسیدن را افزایش می دهد، اما تأیید کامل به داده های زنجیره ای بستگی دارد.

قیمت بیت کوین (BTC) یک چرخه چهار ساله با روندهای صعودی و نزولی متوالی در فواصل زمانی تا حدودی قابل اندازه گیری را دنبال کرده است. نگاهی دقیق تر به عملکرد بلندمدت قیمت بیت کوین نشان می دهد که بالا و پایین چرخه های قبلی تقریباً شبیه به هم هستند. جالبتر اینکه چرخه 2020 تا 2021 نشانه هایی از پیروی از همان الگو را نشان می دهد.

هورن هریس، تحلیلگر بازار مستقل، خلق كردن زمان بین پایین به بالا و بالا به پایین از سال 2015 یکسان است، به ترتیب 152 هفته و 52 هفته.

حتی در سال 2013، بازار نزولی 58 هفته به طول انجامید که تنها شش هفته با دو چرخه دیگر فاصله داشت.

نمودار قیمت بیت کوین با جدول زمانی چرخه های گذشته. منبع: توییتر

شباهت دیگر با شکل گیری پایین اخیر، شباهت بین روند صعودی فعلی بیت کوین و صعود در سال 2019 است، جایی که کاتالیزور اصلی احساسات منفی گسترده سرمایه گذاران بود. قیمت بیت کوین حدود 350 درصد از زیر 3125 دلار افزایش یافته است و به زیر این سطح نزول نکرده است که نشان دهنده پایان چرخه قبلی است.

چهار سال بعد، شرایط تغییر کرده است، اما دلیل افزایش 30 درصدی اخیر قیمت بیت کوین این بود که بازار همچنان انتظار قیمت های پایین تری را به دلیل باد مخالف اقتصاد کلان داشت. فقدان احساسات مثبت و انباشت موقعیت های فروش در بازار آتی ممکن است به خریداران اجازه دهد تا یک تجمع ناباوری برای تعقیب نقدینگی های کوتاه مدت برگزار کنند و FOMO را در میان سرمایه گذارانی که در حاشیه نشسته اند تحریک کنند.

با این حال، همه شرایط یکسان نیست. پیش از این، نهنگ های بیت کوین که بیش از 1000 بیت کوین در اختیار داشتند، با شروع به پایین آمدن قیمت بیت کوین، ولگردی کردند. با این حال، عدم شرکت این خریداران در رالی نهایی، نگرانی هایی را در مورد پایداری آن ایجاد می کند.

اگر تاریخ تکرار شود، پایین ترین قیمت بیت کوین در نوامبر 2022 یعنی 15500 دلار، پایان چرخه فعلی را نشان خواهد داد. این همچنین به این معنی است که یک چرخه صعودی جدید آغاز شده است و این دارایی می تواند در اکتبر 2025 یک رکورد جدید را ثبت کند.

تعداد آدرس هایی که بیش از 1000 بیت کوین دارند. منبع: Glassnode

جالب است که ببینیم آیا خریداران نهنگ به تئوری فدرال رزرو که در نتیجه فرار جروم پاول در برابر تورم به فرود نرم موفقیت آمیز و نه رکود اقتصادی دست یافته است، می پردازند یا خیر. داده های اقتصادی دسامبر در مورد تورم قیمت مصرف کننده و ارقام اشتغال نشانه های اولیه بهبود کلان را نشان داد. چند شاخص دیگر روی زنجیره می تواند به تأیید اینکه آیا این روند صعودی واقعی است یا خیر کمک می کند.

نشانه های بازگشت صعودی کوتاه مدت ظاهر می شود

بیت کوین برای مدتی طولانی در سطوح خرید مقرون به صرفه در بازه های زمانی طولانی معامله می شود. با این حال، در کوتاه مدت، به دلیل فشار فروش معدنچیان، باد مخالف اقتصاد کلان و ترس از سرایت FTX، خطر سقوط قیمت ها به پایین ترین سطح جدید بالا بود. رالی اخیر نشانه هایی از حرکت سیگنال های زنجیره ای به سمت منطقه صعودی را نشان می دهد.

متریک قیمت واقعی بیت کوین نشان دهنده میانگین قیمتی است که خریداران سکه ها را در زنجیره جابجا می کنند. قیمت آن در هشت سال گذشته تنها سه بار به زیر قیمت واقعی کاهش یافته است. همچنین، شکست بالاتر از این سطح، پایان روند نزولی در هر یک را نشان می‌دهد.

در حال حاضر، قیمت واقعی بیت کوین ۱۹۷۱۵ دلار است. اگر قیمت بالاتر از این سطح بماند، خریدارانی را که در حاشیه نشسته‌اند تشویق می‌کند تا به رالی بپیوندند.

قیمت واقعی (زرد) و قیمت بازار (مشکی) بیت کوین در زنجیره. منبع: Glassnode

این اندیکاتور برای شناسایی روندهای صعودی و نزولی استفاده می شود. زمانی که قیمت در یک روند صعودی قرار دارد، معامله‌گران به موقعیت‌های برنده خود در طی عقب‌نشینی‌های مشخص شده اضافه می‌کنند، زمانی که ارزش اندیکاتور SOPR بالاتر از یک بماند. برعکس در یک خرس اتفاق می افتد. خرس ها با فروش به رالی ها بر بازار تسلط دارند. بنابراین، عبور از متریک بالای پیوت یک سیگنال معکوس روند قوی است.

تا کنون، میانگین معاملات 7 روزه همچنان در حال کاهش است، اما قیمت بسیار نزدیک به روند صعودی است. طبق آزمایش مجدد اخیر محور SOPR، پس از بسته شدن موفقیت آمیز هفتگی بالای 21200 دلار، یک برگشت صعودی رخ خواهد داد.

یکی دیگر از شاخص‌های کوتاه‌مدت روی زنجیره قابل اعتماد، نسبت سود بر خروجی هزینه (SOPR) است. سودآوری تراکنش‌های بیت‌کوین را بر اساس قیمت توکن‌ها هنگام افزودن و برداشت از آدرس‌های خاص اندازه‌گیری می‌کند.

SOPR تنظیم شده ورودی. منبع: Glassnode

تحول مهم دیگری وجود داشت که بر استخراج کنندگان بیت کوین، یکی از مهمترین فروشندگان سال 2022 فشار وارد کرد، زیرا قیمت بازار کمتر از هزینه تولید بیت کوین بود. با این حال، روزهایی که معدنچیان تسلیم شدند احتمالاً به پایان رسیده است.

اندیکاتور Hash Ribbon که توسط تحلیلگر زنجیره ای چارلز ادواردز توسعه یافته است. چشمک زد یک سیگنال خرید مبنی بر پایان روند کاهش نرخ هش با افزایش قیمت ها از هزینه های تولید شرکت های بزرگ و متوسط.

مگر اینکه قیمت بیت کوین در آینده نزدیک به کمتر از 20000 دلار کاهش یابد، بازار می تواند انتظار داشته باشد که استخراج کنندگان بیت کوین را به جای فروش کل آن برای پوشش هزینه های عملیاتی خود، شروع به انباشت بیت کوین کنند.

شباهت های فاحش بین چرخه های قبلی بیت کوین و بهبود مستمر از فروش ماینرها باید به خریداران کمک کند تا سطح حمایت صعودی بلندمدت را ایجاد کنند.

با این حال، عدم خرید نهنگ و بازگشت قیمت از سطح محوری SOPR در حدود 21200 دلار، هشدارهای متعددی را ایجاد می کند که ممکن است فروشندگان دوباره شروع به تسلط کنند. سطح پشتیبانی زنجیره ای برای خریداران در حدود قیمت واقعی 19715 دلار است.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.
نویسنده: Nivesh Rustgi

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉