بدترین روزهای ماینرهای بیت کوین ممکن است گذشته باشد، اما چند مانع کلیدی باقی مانده است

بدترین روزهای ماینرهای بیت کوین ممکن است گذشته باشد، اما چند مانع کلیدی باقی مانده است


تعداد انگشت شماری از معیارهای بهبود یافته نشان می دهد که حاشیه سود استخراج کنندگان بیت کوین به آرامی در حال افزایش است، اما حوزه های کلیدی صنعت تحت فشار هستند.

صنعت ماینینگ بیت کوین در مقایسه با قیمت نزولی و پیامدهای آشفته صرافی ها و شرکت های وام دهنده نسبتاً پایدار است.

هش ریت شبکه تا پایان سال 2022، عمدتاً به دلیل کولاک بی‌سابقه در ایالات متحده، اندکی کاهش یافت و از آن زمان به شدت افزایش یافته و از اوج قبلی خود که بیش از 270 EH/s بود، عبور کرده است. مشاهده هش ریت بسیار بالاتر از پایین ترین سطح تابستان 2022 پس از سقوط FTX بسیار دلگرم کننده بود.

میانگین نرخ هش ۷ روزه بیت کوین. منبع: Glassnode

با این حال، علیرغم استحکام اخیر در اقدامات مختلف، صنعت معدن با چالش‌های زیادی مواجه است که احتمالاً رشد آن را محدود می‌کند. موانع شامل سودآوری کم، تهدیدی از سوی ماشین‌های کارآمد عصر جدید و نصف شدن بیت کوین در آینده است که پاداش بلوک را به نصف کاهش می‌دهد.

استخراج بیت کوین همچنان یک صنعت پر استرس است

در حالی که هش شبکه بیت کوین در حال بهبود است، ماینرها به دلیل سودآوری پایین همچنان تحت استرس زیادی هستند. درآمد استخراج کنندگان بیت کوین از اوج خود به یک سوم ارزش خود کاهش یافته است. قبل از کاهش قیمت در ماه مه 2022، استخراج کنندگان بیش از 0.22 دلار در روز به ازای هر TH/s درآمد داشتند، این رقم اکنون به 0.07 دلار کاهش یافته است.

درصد ماینرهای کوچک مقیاس با قیمت های سربه سر بالای 25000 دلار از 80 درصد در سال 2019 به 2 درصد در سال 2022 کاهش یافت. این یک نشانه مثبت از پایان تسلیم ماینر است.

پایداری ماینرهای سایز متوسط ​​با قیمت های سرسام آور بین 20000 تا 25000 دلار به کارایی سرمایه شرکت کنندگان بستگی دارد. چالش پیش روی آنها زنده ماندن تا زمانی که روند صعودی شروع شود، به امید بهره مندی از روند صعودی بعدی است.

کاهش قابل توجه قیمت ماشین آلات سایز متوسط ​​نشان از کاهش تقاضا دارد. به گفته CoinShares، کاهش قیمت ماشین‌ها به سازمان‌های سرمایه‌دار اجازه می‌دهد تا با خرید سخت‌افزار با قیمت ارزان، «هزینه‌های مخارج سرمایه‌ای خود را در هر TH/s کاهش دهند و تولید را بدون متحمل شدن هزینه‌های نقدی اضافی افزایش دهند». با این حال، این به ضرر ماینرهای موجود خواهد بود که احتمالاً رشد صنعت را به طور کلی محدود خواهد کرد.

میانگین قیمت دستگاه های استخراج بیت کوین ASIC. منبع: شاخص هشرات

علاوه بر این، در حالی که بانک‌های مرکزی جهانی نرخ بهره استقراض را افزایش می‌دهند، شرکت‌هایی که شرایط مالی ضعیفی دارند، نمی‌توانند با افزایش بدهی‌های خود از کاهش رشد سود ببرند.

شرکت تحقیقاتی مستقل The Bitcoin Mining Block Post به نتیجه مشابهی در مورد رشد صنعت در سال 2023 رسیده است. تحلیلگران آن پیش‌بینی می‌کنند که هزینه استخراج‌کنندگان مانند سال 2020 “به سمت و سویی و به تدریج به سمت بالا حرکت خواهد کرد”.

فشار ASIC های توانمندتر و نصف شدن BTC آینده

صنعت کنونی استخراج بیت کوین نیز با چالش های مهمی مواجه است که ناشی از ورود ماشین های جدید و کارآمد و کاهش جوایز پس از نصف شدن در سال 2024 است.

از ژوئن 2021، ماینرهای کارآمد بیشتری وارد شده اند که بیش از 100 TH/sec در هر ژول ارائه می دهند. این روند در سه ماهه دوم سال 2022 با راه اندازی تجهیزات سخت افزاری جدید با کارایی بیش از دو برابر ماینرهای موجود در آن زمان شتاب گرفت. قیمت سربه سر برخی از این ماینرها زیر 15000 دلار است.

ماینرها تاریخ هایی را با مقادیر توان راه اندازی می کنند. منبع: شاخص هشرات

افزایش راندمان احتمالاً در چند سال آینده به دلیل محدودیت‌های اندازه تراشه‌های ریزپردازنده صاف خواهد شد. S19 XP، کارآمدترین ماینر بیت مین، دارای تراشه 5 نانومتری است. پایین آمدن از این اندازه به طور قابل توجهی هزینه و خطر نقص ساخت را افزایش می دهد.

با این حال، با افزایش تعداد چنین تجهیزاتی، دشواری استخراج برای بازیکنان موجود افزایش می یابد و به تدریج آنها را از بازار خارج می کند. بنابراین، تنها ماینرهای رقابتی که می توانند با موفقیت عملیات خود را گسترش داده و حفظ کنند، از این مرحله جان سالم به در خواهند برد.

علاوه بر این، ماینرها باید برای هاوینگ مارس 2024 نیز آماده شوند. تحقیقات CoinShares اشاره کرد که، با توجه به اینکه چگونه نصف شدن به طور مستقیم بر ماینرها تأثیر می گذارد، “یک استراتژی بالقوه برای شرکت های استخراج ممکن است تمرکز بر هزینه های عملیاتی بالاتر از هزینه های نقدی (از جمله سربار، بدهی، میزبانی و غیره) باشد.”

آیا ماینرها در سال 2023 سود خواهند داشت؟

داده های بالا نشان می دهد که بدترین روزهای تسلیم ماینر ممکن است به پایان رسیده باشد. با این حال، صنعت همچنان تحت فشار قابل توجهی قرار دارد و انباشت بیت کوین چالش برانگیز است.

ماینرها همچنان فروشندگان پیشرو در بازار هستند. به روز رسانی در 19 ژانویه از Coinbase Enterprise نقل قول ماینرهای کریپتو در مورد فروش کمی تهاجمی تر می شوند.

معیار عرضه تک‌هاپ استخراج‌کنندگان بیت‌کوین از مجموع دارایی‌های آدرس‌هایی که توکن‌ها را از استخرهای استخراج دریافت می‌کنند، محاسبه می‌شود. این اندیکاتور از ابتدای سال 2023 افزایش اندکی در موجودی ماینرها داشته است. با این حال، مقدار کل هنوز پایین‌تر از پایین‌ترین حد در سال 2019 است، که به مشکلات بازیابی سریع در شرایط اشاره می‌کند، مگر اینکه قیمت به نفع ماینرها باشد.

منبع استخراج بیت کوین تک تب. منبع Coinmetrics

این واقعیت که ماینرها با امید چندانی به بهبود در کوتاه مدت به فروش خود ادامه می دهند، می تواند امید کسانی را که در سال 2023 انتظار یک دوره سهموی دارند را از بین ببرد. اما خبر خوب این است که بدترین روزهای تسلیم ممکن است به پایان برسد. در حالی که ماینرها آهسته و پیوسته هستند، می توانند به رشد خود ادامه دهند، دوباره شروع به انباشتگی کنند و به برگزاری رالی صعودی بعدی کمک کنند.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.




نویسنده: Nivesh Rustgi

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉