ارزش بازار بیت کوین در سال 2023 60 درصد افزایش یافت زیرا بانک های برتر وال استریت 100 میلیارد دلار از دست دادند

ارزش بازار بیت کوین در سال 2023 60 درصد افزایش یافت زیرا بانک های برتر وال استریت 100 میلیارد دلار از دست دادند


بیت کوین ده سال پس از مصادف شدن بحران بانکی قبرس با رونق قیمت بیت کوین از سهام جدا شد و رشد کرد.

ارزش بازار بیت کوین (BTC) 194 میلیارد دلار دیگر در سال 2023 اضافه کرد. رشد 66 درصدی آن از سال تا به امروز (YTD) تا حد زیادی از سهام اصلی بانک های وال استریت پیشی گرفته است، به خصوص با افزایش ترس از بحران بانکی جهانی.

نمودار عملکرد روزانه ارزش بازار بیت کوین. منبع: TradingView

بیت کوین همچنین برای اولین بار در یک سال از سهام ایالات متحده خارج شد و قیمت آن در برابر افزایش 2.5 درصدی S&P 500 در سال 2023 و کاهش 15 درصدی نزدک، نزدیک به 65 درصد افزایش یافت.

عملکرد SPX و NDAQ YTD در برابر BTC/USD. منبع: TradingView

بانک های وال استریت در سال 2023 100 میلیارد دلار ضرر کردند

شش بانک بزرگ ایالات متحده – JPMorgan Chase (JPM)، Bank of America (BAC)، Citigroup (C)، Wells Fargo (WFC)، Morgan Stanley (MS) و Goldman Sachs (GS) – نزدیک به 100 میلیارد دلار از دست داده اند. بازار، با توجه به CompaniesMarketCap. ارزش گذاری از ابتدای سال بر اساس داده های جمع آوری شده توسط com.

سهام بانک آمریکا بدترین عملکرد را در میان فعالان بانکداری وال استریت دارد و از نظر ارزشی نزدیک به 17 درصد کاهش یافته است. پس از آن گلدمن ساکس با کاهش تقریباً 12 درصدی YTD، پس از آن ولز فارگو (9.75- درصد)، جی پی مورگان چیس (کمتر از 6.5 درصد)، سیتی (سیتی) قرار گرفتند.<%3,5) ve Morgan Stanley (>1٪ در حال تماشا هستند.

عملکرد YTD بانک های وال استریت. منبع: TradingView

ارزش بانک های ایالات متحده در بحبوحه سقوط بانکداری منطقه ای ایالات متحده به شدت کاهش یافت. این شامل اعلامیه هفته گذشته است که سیلورگیت، یک بانک متمرکز بر رمزنگاری، درهای خود را می بندد و به دنبال آن رگولاتوری بانک Signature و بانک سیلیکون ولی را تصاحب می کند.

مطالب مرتبط: اخبار فوری: گروه مالی SVB برای ورشکستگی فصل 11 پرونده

این بحران با فروپاشی نزدیک بانک First Republic که در آخرین لحظه با تزریق 30 میلیارد دلاری توسط Wells Fargo، JP Morgan Chase، Bank of America، Citigroup و دیگران نجات یافت، تشدید شد.

قبرس و یونان دژاوو؟

افزایش بیت کوین در مواجهه با بحران فزاینده بانکی ایالات متحده، مشابه واکنش بیت کوین در دوران سقوط بانکی در قبرس و یونان است.

قیمت BTC در بحبوحه بحران مالی قبرس در سال 2013، به دلیل قرار گرفتن بانک‌های قبرس در معرض شرکت‌های منطقه‌ای املاک و مستغلات، تا 5000 افزایش یافت.

عملکرد BTC/USD در طول بحران بانکی قبرس. منبع: TradingView

وضعیت به قدری وخیم بود که مقامات قبرس در مارس 2013 همه بانک ها را بستند تا از فرار بانکی جلوگیری کنند.

زمانی که یونان در سال 2015 با بحران مشابهی مواجه شد و کنترل سرمایه را بر شهروندان اعمال کرد تا از بانکداری جلوگیری کنند، قیمت بیت کوین در این دوره 150 درصد افزایش یافت.

عملکرد BTC/USD در طول بحران بانکی یونان. منبع: TradingView

ایلان سولوت، رئیس دارایی‌های دیجیتال در کارگزار لندنی Marex، گفت: ترس از ثبات سیستم بانکی و کاهش نرخ‌های بهره واقعی، محیط خوبی را برای بهبود بیت کوین ایجاد می‌کند و افزود که ارزهای دیجیتال در حال مشاهده هستند. برخی از سرمایه گذاران را به عنوان پوششی در برابر ریسک های سیستمی می بیند.”

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Yashu Gola

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉