Bitcoin DeFi ecosystem explained

اکوسیستم Bitcoin DeFi توضیح داد


DeFi در بیت کوین با ارتقاء Taproot امکان پذیر شد. نحوه عملکرد بیت کوین دی فای در مقایسه با بلاک چین اتریوم را بیابید.

آینده بیت کوین دی فای چیست؟

اثربخشی پلتفرم‌ها و پروتکل‌های بیت‌کوین دی‌فای با ثبات و امنیت بلندمدت، سطح نوآوری و مشوق‌های ارائه‌شده به سرمایه‌گذاران تعیین می‌شود.

با راه‌حل‌های مقیاس‌پذیری بیت‌کوین مانند Rootstock، Stack، Liquid Network و موارد دیگر، واضح است که DeFi به شبکه بیت‌کوین سرازیر می‌شود. با این حال، DeFi روی بیت کوین نسبت به بلاک چین اتریوم و سایر پلتفرم های قرارداد هوشمند کمتر قابل دستیابی است.

با این حال، اگر توسعه‌دهندگان می‌خواهند بلاک چین بیت‌کوین را برای توسعه DApps یا منت NFT انتخاب کنند، باید بر خلاف بلاک چین اتریوم به راه‌حل‌های لایه ۱ یا لایه ۲ تکیه کنند. به عنوان مثال، شبکه های آزمایشی اتریوم مانند Ropsten را می توان برای ساخت DApps استفاده کرد. در مقابل، پلتفرم‌های Bitcoin DeFi به پل‌هایی مانند RenBrdige برای اتصال به شبکه بیت‌کوین برای توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز نیاز دارند.

همچنین، NFTها در بیت کوین هنوز در مراحل اولیه خود هستند. با این حال، با توجه به اینکه بیت کوین پایه و اساس ارزهای رمزنگاری شده را پایه گذاری کرد، به نظر می رسد که توسعه دهندگان برای توسعه ابزارها و پلتفرم های مالی جدید به شبکه بیت کوین هجوم آورند.

بنابراین، DeFi روی بیت‌کوین باید میزبان برنامه‌های مالی غیرمتمرکز نوآورانه باشد که در سایر بلاک چین‌ها یافت نمی‌شوند، پایگاه کاربر قابل‌توجهی داشته باشد و مزیت قابل‌توجهی نسبت به راه‌حل‌های DeFi موجود ارائه دهد.

کدام پروژه های DeFi بخشی از اکوسیستم بیت کوین هستند؟

علاوه بر wBTC، Stacks و Rootstock، BadgerDAO، RenVM و Liquid Network از موارد استفاده مختلفی از Bitcoin DeFi پشتیبانی می کنند.

BadgerDAO

یک سازمان غیرمتمرکز خودمختار (DAO) به نام BadgerDAO امکان استفاده از BTC را به عنوان وثیقه در DApp های مختلف فراهم می کند. BadgerDAO از توکن مبتنی بر اتریوم BADGER برای حاکمیت پروتکل و توزیع انگیزه استفاده می کند.

کاربران می توانند دارایی های مصنوعی بیت کوین خود را با استفاده از Sett Vaults، اولین محصولی که Badger ارائه می دهد، کسب درآمد کنند. کاربران می‌توانند بیت‌کوین‌های توکن‌شده خود را در SETT‌ها، که استخرهای توکن هستند، قفل کنند و به قراردادهای هوشمند اجازه دهند تا دارایی‌های خود را مدیریت کنند تا بازدهی در قالب bToken ایجاد کنند.

دومین محصول Badger، به نام Digg، نرم افزاری است که یک ارز دیجیتال عرضه انعطاف پذیر به نام توکن DIGG را کنترل می کند که با قیمت BTC به دلار آمریکا مرتبط است. مانند هر توکن دیگری، DIGG را می توان در SETT ها سرمایه گذاری کرد و در پروتکل های DeFi برای ایجاد بازده برای دارندگان آنها استفاده کرد.

RenVM

پروتکل غیرمتمرکز اتریوم Ren توکن هایی را ایجاد می کند که ارزش دارایی های غیر اتریوم مانند بیت کوین را ردیابی می کند و نقدینگی را برای پروژه های روی بلاک چین های مختلف فراهم می کند. با این حال، دارندگان بیت‌کوین می‌توانند از Ren (که برای پرداخت گره‌ها لازم است) برای دسترسی به آرایه محصولات DeFi اتریوم بدون فروش بیت کوین خود یا انتقال دارایی‌های خود در زنجیره‌های بلوکی استفاده کنند.

ماشین مجازی Ren وجوه اصلی را در فضای ذخیره‌سازی نگه می‌دارد، توکن‌های یک بلاک چین را می‌پذیرد و از طریق RenBridge توکن‌های جدیدی را برای تبادل دارایی‌ها بین بلاک‌چین‌ها تولید می‌کند. به عنوان مثال، یک کاربر می تواند بیت کوین را به RenVM ارسال کند، که renBTC را صادر می کند، توکن جدیدی در اتریوم که منعکس کننده بیت کوین اصلی است، به این معنی که وقتی کاربر بخواهد بیت کوین خود را پس بگیرد، تراکنش می تواند معکوس شود.

شبکه مایع

Liquid Network یک راه حل بیت کوین سطح 2 و یک شبکه اجماع متقابل است که صدور خصوصی و سریع دارایی های دیجیتال مانند توکن های امنیتی، استیبل کوین ها و سایر ابزارهای مالی را در بالای بلاک چین بیت کوین امکان پذیر می کند.

نسخه پیچیده بیت کوین، LBTC به عنوان یک توکن بومی در زنجیره جانبی Liquid عمل می کند. کاربران بیت کوین را به آدرس شبکه لایتنینگ (فرآیندی به نام peg-in) در شبکه بیت کوین ارسال می کنند تا از شبکه مایع استفاده کنند. مقدار مشابهی از LBTC در شبکه Liquid چاپ می شود و پس از دریافت 102 تایید تراکنش به آدرس کاربر تحویل داده می شود.

علاوه بر این، زمانی که دو تأییدیه جداگانه دریافت می‌شود، می‌توان با ارسال LBTC برای یکی از اعضای شبکه لایتنینگ، یک Peg-out برای برداشت BTC آغاز کرد تا بیت‌کوین اصلی را به آدرسی غیرقابل بازیابی بنویسد که امکان ارسال آن به آدرس شبکه بیت‌کوین کاربر را فراهم می‌کند.

Bitcoin DeFi چگونه کار می کند؟

توکن‌های بسته‌بندی‌شده مانند بیت‌کوین پیچیده، بلاک‌چین‌های لایه ۱ مانند Stacks، و زنجیره‌های جانبی مانند Rootstock، DeFi را در بیت‌کوین فعال می‌کنند.

زبان اسکریپت مورد استفاده بیت کوین که اسکریپت نام دارد، تورینگ کامل نیست، به این معنی که در عملیات های منطقی مختلف مانند حلقه ها فاقد است. در نتیجه، شبکه بیت کوین با وجود ارتقاء Taproot از قابلیت برنامه ریزی محدود پشتیبانی می کند. این بدان معناست که پلتفرم‌های بیت‌کوین دی‌فای برای میزبانی قراردادهای هوشمند خود به راه‌حل‌های مقیاس‌بندی لایه ۲ و زنجیره‌های جانبی متکی هستند.

DeFi در بیت کوین از طریق توکن های همراه مانند بیت کوین پیچیده (wBTC)، بلاک چین های لایه 1 مانند Stacks و زنجیره های جانبی مانند Rootstock امکان پذیر است. به عنوان مثال، wBTC، یک توکن اتریوم که در ژانویه 2019 معرفی شد، توسط بیت کوین (BTC) یک به یک پشتیبانی می شود، به این معنی که یک wBTC همیشه معادل 1 BTC است. کاربران می توانند با استفاده از توکن wBTC با چندین DApp های اتریوم تعامل داشته باشند.

یک بلاک چین لایه 1 مستقل به نام Stacks صدها میلیارد دلار سرمایه را در بیت کوین در دسترس قرار می دهد و به دارندگان بیت کوین راه های جدیدی برای استفاده و کسب سود از ارزهای دیجیتال ارائه می دهد. از مکانیزم اجماع اثبات تراکنش استفاده می کند که با استفاده از بلاک چین اثبات کار بیت کوین از بلاک چین محافظت می کند.

محصولات DeFi مانند Stackswap DEX از بلاک چین Stacks استفاده می کنند تا به کاربران امکان خرید و فروش NFT، قرض گرفتن استیبل کوین های الگوریتمی و شروع و مبادله توکن ها در شبکه بیت کوین را بدهد. علاوه بر این، از آنجایی که استک ها و بیت کوین به هم مرتبط هستند، NFT های ایجاد شده در Stacks در بلاک چین بیت کوین قرار دارند و توسط آن نگهداری می شوند.

قراردادهای هوشمند کامل تورینگ در بلاک چین بیت کوین توسط Rootstock که به موازات بلاک چین اجرا می شود امکان پذیر شده است. وقتی BTC به Rootstock ارسال می‌شود، به RBTC تبدیل می‌شود که یک بیت‌کوین مبتنی بر قرارداد هوشمند است. بر اساس ارتباطات دو طرفه، این پروتکل به عنوان پلی عمل می کند که هر دو زنجیره را به هم متصل می کند. به عنوان مثال، Sovryn، یکی از اولین برنامه های مالی بدون مجوز، از فناوری RSK برای اتصال به شبکه لایتنینگ، اتریوم، بیت کوین و زنجیره هوشمند BNB استفاده می کند.

Bitcoin DeFi چیست؟

ارتقای بیت کوین Taproot پتانسیل ایجاد DApp در بلاک چین بیت کوین را باز کرد، حرکت DeFi را در شبکه بیت کوین تسریع کرد و دوام طولانی مدت بلاک چین را بهبود بخشید.

امور مالی غیرمتمرکز (DeFi) از سال 2020 موفقیت چشمگیری داشته است و تقریباً تمام این رشد توسط اتریوم هدایت می شود. اتریوم راه را برای خدمات و ابزارهای مالی جدید از جمله صرافی های غیرمتمرکز (DEX)، پلتفرم های وام دهی خودکار و توکن های غیرمتمرکز (NFT) هموار کرد.

برعکس، توسعه برنامه‌های غیرمتمرکز مبتنی بر قراردادهای هوشمند (DApps) در بلاک چین بیت‌کوین تا زمان ارتقای Taproot امکان‌پذیر نبود که درهای DeFi را برای اولین ارز دیجیتال جهان باز کرد. در این زمینه، Bitcoin DeFi به توسعه برنامه های غیرمتمرکز مبتکرانه در شبکه بیت کوین اشاره دارد که پیش از این به دلیل مسئله مقیاس پذیری تراکنش امکان پذیر نبود.

تراکنش‌های بیت‌کوین به دلیل این واقعیت که هر امضای دیجیتالی باید در برابر یک کلید عمومی قبل از اجرای ارتقاء ریشه‌ای تأیید می‌شد، نسبتاً کند بود. به لطف Taproot، این شبکه اکنون می تواند چندین امضای دیجیتال را گروه بندی کرده و همه آنها را به طور همزمان تأیید کند. در نتیجه، فضای کمتری برای هر بلوک مورد نیاز است و به بلاک چین بیت کوین اجازه می دهد از توسعه برنامه های DeFi پشتیبانی کند.


نویسنده: Jagjit Singh

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉