گاوهای بیت کوین صعودی باقی می مانند، اما موانع ماکرو و رمزنگاری خاص بیت کوین را به زیر 30000 دلار نشان می دهند.


همه چیز برای افزایش قیمت بیت کوین به 30000 دلار آماده است، اما عدم اطمینان اقتصادی و فشارهای نظارتی فزاینده به سطح مقاومت کلیدی قدرت می بخشد.

در 23 مارس، قیمت بیت کوین (BTC) پس از یک اصلاح مختصر زیر 27000 دلار، حمایت 28000 دلاری را به دست آورد. این حرکت از نزدیک به دنبال بخش مالی سنتی، به ویژه شاخص فناوری سنگین نزدک بود که با عبور بیت کوین از آستانه 28000 دلار، 2.1 درصد افزایش یافت.

در 22 مارس، فدرال رزرو نرخ بهره را 0.25 درصد افزایش داد اما اشاره کرد که به حداکثر خود برای سال 2023 نزدیک می شود. شرایط اعتباری سخت تر، بنابراین سیاست پولی انعطاف پذیر باقی می ماند.

در ابتدا دلگرم کننده به نظر می رسد که بانک مرکزی تمایل کمتری به افزایش قیمت تمام شده پول دارد. با این حال، اقتصادهای جهانی نشانه هایی از استرس را نشان می دهند. به عنوان مثال، اعتماد مصرف کننده در منطقه یورو در ماه مارس 19.2 درصد کاهش یافت و پنج ماه متوالی افزایش را معکوس کرد و پیش بینی های بهبود اقتصاددانان را به چالش کشید.

رکود همچنان بر سود شرکت ها فشار می آورد و منجر به اخراج می شود. به عنوان مثال، در 23 مارس، شرکت خدمات حرفه ای Accenture گفت که قرارداد 19000 کارگر را طی 18 ماه آینده فسخ خواهد کرد. در واقع، که به مردم کمک می کند شغل پیدا کنند، 2200 کارگر یا 15 درصد از کارکنان خود را در 22 مارس اخراج کردند.

هرچه همبستگی با بازارهای سنتی قوی تر باشد، احتمال خروج آن کمتر است. در نتیجه، با توجه به بازارهای آتی و حاشیه، افزایش قیمت بیت کوین اعتماد زیادی به معامله گران حرفه ای ایجاد نکرد.

گاوها و خرس ها تقاضای متعادلی را در بازارهای حاشیه ای نشان می دهند

معاملات مارجین به سرمایه گذاران اجازه می دهد تا ارزهای رمزنگاری شده را قرض کنند تا از موقعیت های معاملاتی خود استفاده کنند و به طور بالقوه بازده خود را افزایش دهند. به عنوان مثال، بیت کوین را می توان با قرض گرفتن تتر (USDT) خریداری کرد و در نتیجه ریسک کریپتو را افزایش داد. از سوی دیگر، قرض گرفتن بیت کوین را فقط می توان برای شرط بندی روی کاهش قیمت استفاده کرد.

برخلاف قراردادهای آتی، تعادل بین مارجین طولانی و کوتاه لزوما مطابقت ندارد. نسبت وام دهی بالا نشان دهنده این است که بازار در حال افزایش است، در حالی که نسبت پایین وام نشان می دهد که بازار در روند نزولی قرار دارد.

نرخ وام حاشیه USDT/BTC OKX. منبع: OKX

در 15 مارس، اندیکاتور لانگ شورت بازارهای حاشیه در صرافی OKX به 60 رسید، اما در 17 مارس به 22 کاهش یافت. این نشان می دهد که در جریان تجمع از اهرم بی پروا استفاده نشده است. از نظر تاریخی، سطوح بالای 40 نشان دهنده تقاضای بسیار نوسانی است که از خریدهای بلند مدت حمایت می کند.

با توجه به هزینه بالای وام گرفتن USD (یا استیبل کوین) برای افشای بیت کوین، که در حال حاضر 19 و 15 درصد است، این شاخص به وضعیت پایدار اشاره می کند.

داده های بلندمدت به کوتاه نشان می دهد که تقاضا برای اهرم بلندمدت در حال کاهش است

نسبت خالص بلند مدت معامله گران برتر تنها عوامل خارجی را که ممکن است بر بازارهای حاشیه تأثیر گذاشته باشد را حذف می کند. با تجمیع موقعیت ها در قراردادهای آتی لحظه ای، دائمی و سه ماهه، تحلیلگران می توانند بهتر درک کنند که معامله گران حرفه ای صعودی یا نزولی هستند.

ممکن است گهگاهی تفاوت‌های روش‌شناختی بین پست‌های مختلف وجود داشته باشد، بنابراین بینندگان باید به جای اعداد مطلق، مراقب تغییرات باشند.

مطالب مرتبط: تحلیلگر توضیح می دهد که بیت کوین احتمالاً در پی بحران بانکی از تمام دارایی های رمزنگاری پیشی خواهد گرفت.

نسبت بلند مدت معامله گران برتر بورس. منبع: شیشه سکه

از 18 مارس تا 22 مارس، نسبت طولانی مدت معامله گران برتر در OKX به 1.09 رسید، اما در 23 مارس روند معکوس کرد. این شاخص در حال حاضر روی 0.76 قرار دارد که پایین ترین سطح در یازده روز گذشته است. در همین حال، در بورس Huobi، نسبت بلند مدت معامله‌گران برتر از 18 مارس در حدود 1.0 ثابت مانده است.

در نهایت، نهنگ‌های بایننس از 17 مارس به طور پیوسته اهرم خود را کاهش داده‌اند. به طور دقیق تر، این نرخ از 1.36 در 23 مارس به 1.09 کاهش یافت و آن را به پایین ترین سطح یازده روزه تبدیل کرد.

در حالی که بیت کوین از 16 مارس 13 درصد افزایش یافته است، بازارهای حاشیه و آتی نشان می دهد که نهنگ ها و سازندگان بازار آماده نیستند. این ممکن است در ابتدا نزولی به نظر برسد، اما اگر سطح حمایت 28000 دلاری حفظ شود، معامله‌گران حرفه‌ای احتمالاً باید موقعیت‌های خرید را اضافه کنند، که باعث تسریع بیشتر حرکت صعودی می‌شود.

مشتقات بیت کوین در نهایت هیچ نشانه ای از استرس نشان نمی دهند. عدم وجود اهرم بیش از حد در موقعیت های خرید مثبت است و خرس ها جرات اضافه کردن پوزیشن های فروش را نداشتند. با این حال، خطرات رکود اقتصادی و افزایش عدم اطمینان نظارتی، مانند اعلامیه SEC علیه صرافی Coinbase توسط Wells در 22 مارس، احتمالاً قیمت بیت کوین را برای مدتی زیر 30000 دلار نگه می دارد.

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.

این مقاله حاوی توصیه یا توصیه سرمایه گذاری نیست. هر حرکت سرمایه گذاری و معاملاتی مستلزم ریسک است و خوانندگان باید هنگام تصمیم گیری تحقیقات خود را انجام دهند.


نویسنده: Marcel Pechman

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *