بیت کوین و پروتکل های استیکینگ مایع منجر به احیای ارزهای دیجیتال در سه ماهه اول 2023 شد


در سه ماهه اول سال 2023، بیت کوین پس از افزایش 72 درصدی سرمایه بازار، عملکرد بهتری از دارایی های سنتی داشت.

اکوسیستم ارزهای دیجیتال با افزایش ارزش بازار بیت کوین (BTC) و پروتکل های مالی غیرمتمرکز (DeFi) در سه ماهه اول سال 2023، شروع پر جنب و جوشی داشت.

اینها نکات کلیدی از اولین گزارش سه ماهه صنعت کریپتو است که توسط CoinGecko در 18 آوریل منتشر شد. بیت کوین با 72.4 درصد افزایش به عنوان دارایی با عملکرد برتر در سه ماهه اول 2023 ظاهر شد و از شاخص NASDAQ و طلا با 15.7 درصد عبور کرد. و به ترتیب 8.4 درصد افزایش یافت.

این گزارش تاکید می‌کند که تمام طبقات دارایی‌های اصلی در سه ماهه اول سال افزایش داشته است، به استثنای نفت خام که 6.1 درصد کاهش یافت. این کاهش به داده های تورم ایالات متحده نسبت داده می شود که به کاهش تقاضای نفت و اثرات نامطلوب بحران بانکی ایالات متحده اشاره می کند.

بیت کوین بهترین دارایی در سه ماه اول سال 2023 بود. منبع: CoinGecko Q1 2023 Crypto Industry Report

بازارهای گسترده تر ارزهای دیجیتال در این سه ماهه شاهد بهبودی بودند و ارزش کل بازار در پایان سه ماهه اول به 1.2 تریلیون دلار رسید. CoinGecko نشان می دهد که تا پایان سال 2022، 48.9٪، 406 میلیارد دلار، از سقف 829 میلیارد دلاری بازار ارزهای دیجیتال درآمد داشته است.

فضای DeFi عملکرد فوق‌العاده دیگری را ارائه کرد که ارزش آن در سه ماهه اول 29.6 میلیارد دلار افزایش یافت. این گزارش به عملکرد چشمگیر توکن های حاکمیتی سهام نقدینگی اشاره می کند که از ابتدای سال 2023 شاهد افزایش 210 درصدی در ارزش بازار بوده اند.

ارتقاء Shapella اتریوم نقش مهمی در هدایت جریان‌های سرمایه به استخرهای استیکینگ مایع ایفا کرد و در پایان ارتقای شبکه، قفل برداشت پاداش شرط‌بندی اتریوم را باز کرد. این گزارش بیان می‌کند که در حال حاضر استیکینگ مایع سومین دسته بزرگ در صنعت DeFi است.

مطالب مرتبط: اتر به بالاترین حد در 11 ماه گذشته می رسد زیرا برداشت های پس از Shapella از 1 میلیون ETH فراتر رفته است.

در حالی که بیت‌کوین و دی‌فای بزرگترین حرکت‌ها تا کنون در سال جاری بوده‌اند، ارزش بازار 15 استیبل کوین برتر 6.2 میلیارد دلار کاهش یافته است. CoinGecko این کاهش 4.5 درصدی ارزش بازار را به تعطیلی Binance USD توسط Paxos و افت لحظه ای USD Coin (USDC) در طی سقوط بانک Silicon Valley در مارس 2023 نسبت می دهد.

تتر (USDT) موقعیت خود را به عنوان بزرگترین استیبل کوین از نظر ارزش بازار در سال 2023 تقویت کرد و از ابتدای سال 13.6 میلیارد دلار اضافه کرد، در حالی که USDC و BUSD به ترتیب 26.9 و 54.5 درصد ارزش بازار را از دست دادند.

حجم معاملات توکن قابل تعویض نیز در سال 2023 دوباره افزایش یافت و در سه ماهه اول سال 2022 به 4.5 میلیارد دلار رسید که نسبت به سه ماهه چهارم سال 2022 افزایش 68 درصدی را نشان می دهد. 71.8 درصد از سهم بازار NFT در مارس 2023.

مجله: بیت کوین در سنگال: چرا این کشور آفریقایی از BTC استفاده می کند؟


نویسنده: Gareth Jenkinson

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *