BIS مدل تحقیقاتی را برای بررسی ادغام DeFi با TradFi و خطرات آن پیشنهاد می کند

BIS مدل تحقیقاتی را برای بررسی ادغام DeFi با TradFi و خطرات آن پیشنهاد می کند


محققان بانک تسویه بین‌المللی «مهندسی مالی رقابتی» DeFi را تحسین کردند و برخی از جنبه‌های بسیار فنی DeFi را تا حدودی در دسترس‌تر کردند.

بانک تسویه حساب های بین المللی تحت عنوان تامین مالی غیرمتمرکز (DeFi) در یک مقاله کاری جدید بررسی کرد و مدل مرجع پشته DeFi (DSR) را برای نشان دادن عملکرد و خطرات فناوری معرفی کرد. این گزارش ادغام DeFi با امور مالی سنتی را مورد بحث قرار داد و راه‌هایی برای ارزیابی ریسک‌های آن در طول این ادغام پیشنهاد کرد.

این مقاله معماری، اصول اولیه فنی و عملکرد پروتکل‌های DeFi را با جزئیات فنی مهم مورد بررسی قرار داد. نویسندگان نوشتند: «درک عمیق از DeFi هنوز در بسیاری از محافل وجود ندارد، که به چارچوب خاصی برای دانش کاری پیشرفته از فناوری نیاز دارد.»

مقاله استدلال کرد که این تلاش به دلیل نوآوری DeFi ارزشمند بود:

هنوز مشخص نیست که آیا و تا چه اندازه DeFi در آینده تکثیر خواهد شد. […] با این حال، ما DeFi را به عنوان یک توسعه مرتبط می بینیم زیرا از فناوری نوآورانه ای استفاده می کند که می تواند اکوسیستم مالی آینده را شکل دهد.”

این روزنامه گفت اتوماسیون الگوریتمی، “مهندسی مالی رقابتی” و شفافیت “به مراتب فراتر از بازارهای ارزهای دیجیتال جالب هستند.” منظور نویسندگان از مهندسی رقابتی، شکل پذیری است که ترکیب قراردادهای هوشمند برای ایجاد محصولات مالی پیچیده و منحصر به فرد است.

مدل DSR DeFi را به سه لایه تقسیم می کند: رابط، برنامه کاربردی و طرح. لایه‌های پایین‌تر امکان ایجاد تنوع در فناوری‌های DeFi را می‌دهند. در این مقاله از توکن‌ها، بلاک چین‌ها و خدمات مالی مختلف در نمونه‌های آن‌ها استفاده شده است. Run on Terra (LUNA) به دلیل ارزش اطلاعاتی آن و به عنوان نمونه ای از اثربخشی تکنیک تحقیق نویسندگان به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است.

مطالب مرتبط: بانک تسویه حساب های بین المللی برای آزمایش اجرای DeFi در بازارهای CBDC فارکس

این مقاله کاری در همان هفته ای منتشر شد که مجمع جهانی اقتصاد (WEF) مروری بر سازمان های مستقل غیرمتمرکز منتشر کرد. این دو مطالعه بسیار مکمل هم هستند، زیرا انتشارات WEF به همان اندازه جامع اما غیر فنی است.

BIS به طور منظم در تحقیقات ارز دیجیتال بانک مرکزی مشارکت دارد. او موضع نسبتا محتاطانه ای در مورد ارزهای دیجیتال اتخاذ کرده است. اخیراً سقف 2 درصدی برای ذخایر ارزهای رمزنگاری شده در ذخایر بانک های عامل بین المللی تعیین کرده است که از 1 ژانویه 2025 اجرایی می شود.
نویسنده: Derek Andersen

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉