BIS یک سند جامع در مورد پرداخت های آفلاین CBDC منتشر کرده است


به گفته بانک تسویه بین‌المللی، پرداخت‌های آفلاین با CBDC خطرات جدیدی را در ارتباط با جعل، تقلب و نگرانی‌های مربوط به حفظ حریم خصوصی ایجاد می‌کند.

بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS) فعالانه در حال بررسی فرصت های پرداخت آفلاین است که شامل ارز دیجیتال بانک مرکزی یا CBDC می شود.

در 11 مه، مرکز نوآوری BIS Nordic یک کتابچه راهنمای جامع منتشر کرد که بررسی می‌کند CBDCها چگونه می‌توانند برای پرداخت‌های آفلاین کار کنند.

این راهنما با همکاری شرکت مشاوره فنی Consult Hyperion نوشته شده است و به اهداف دوام، معادل‌های نقدی، در دسترس بودن و سایر ویژگی‌های آفلاین CBDC می‌پردازد.

پرداخت های آفلاین و سیستم های دفتر کل. منبع: BIS

مقاله با عنوان “پروژه پولاریس” خطرات بالقوه جدیدی را از پرداخت های آفلاین با CBDCها، از جمله تقلب یا نگرانی های حفظ حریم خصوصی، برجسته می کند.

با توجه به BIS و Hyperion، پرداخت‌های آفلاین CBDC تهدیدی برای حفظ حریم خصوصی ایجاد می‌کنند، زیرا «هم می‌توانند از تراکنش‌های ناشناس پشتیبانی کنند و هم حریم خصوصی را با طراحی آشکار کنند».

برخی از نگرانی های حفظ حریم خصوصی فهرست شده شامل سطح حفاظت از حریم خصوصی ارائه شده توسط پروتکل انتقال ارزش است. این کتابچه راهنما می‌گوید: «پرداخت‌های آفلاین هرگز نمی‌توانند ناشناس باشند، مگر اینکه پروتکل انتقال ارزش آفلاین از حریم خصوصی با طراحی پشتیبانی کند.

تراکنش‌های پرداخت آفلاین CBDC همچنین مسائل مربوط به حریم خصوصی و حتی کلاهبرداری را در هنگام شناسایی و تأیید کاربران طرف مقابل ایجاد می‌کند.

در برخی موارد، شناسایی طرف مقابل برای پرداخت‌کنندگان یا پرداخت‌کنندگان CBDC آفلاین بسیار مهم است و چنین تراکنش‌هایی ممکن است همیشه شامل یک ملاقات حضوری نباشد. BIS نوشت که بانک های مرکزی باید چنین شرایطی را هنگام طراحی CBDC های آفلاین در نظر بگیرند و افزود:

«پرداخت کننده ممکن است بخواهد مطمئن شود که طلبکار شناسایی شده است، اطلاعات ارائه شده به او معتبر است، و پرداخت های او به جای درست انجام می شود. […] کلاهبرداری جعل هویت یک حوزه بالقوه خطر است که بانک‌های مرکزی باید در مورد حفظ حریم خصوصی در نظر بگیرند.»

این گزارش همچنین بر اهمیت قابلیت همکاری و سیستم‌های مدیریت ریسک برای پرداخت‌های آفلاین تأکید می‌کند و بر نیاز به توانایی شناسایی نقض‌های احتمالی کیف پول‌های آفلاین تأکید می‌کند.

در این کتابچه آمده است که “تعریف بهتر نقش ها و مسئولیت های اکوسیستم در حمایت از پرداخت های آفلاین و همکاری بین بخش های دولتی و خصوصی ضروری است.”

مرتبط با: BIS و بانک انگلستان آزمایشی تسویه حساب DLT را تکمیل کردند

عملکرد آفلاین یکی از ویژگی های کلیدی پروژه های متعدد CBDC است که در حال حاضر توسط بانک های مرکزی جهانی در حال توسعه است. همانطور که قبلاً گزارش شده بود، کشورهایی مانند استرالیا، هند و روسیه در حال کار بر روی فناوری پرداخت آفلاین CBDC هستند.

بانک مرکزی استرالیا در نظر دارد در ماه‌های آینده یک “پایلوت زنده” یک CBDC را راه‌اندازی کند که شامل پرداخت‌های آفلاین است. بانک مرکزی هند از مارس 2023 عملکرد آفلاین CBDC را آزمایش کرده است. بانک مرکزی روسیه انتظار دارد تا سال 2025 حالت آفلاین را برای روبل دیجیتال راه اندازی کند.


نویسنده: Helen Partz

اشتراک گذاری و حمایت

امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *