مرکز نوآوری BIS پروژه “CBDC خصوصی” را ارائه می دهد


پروژه Tourbillon بانک تسویه بین المللی دارای دو نمونه اولیه eCash است. اولی “ناشناس بودن پرداخت کننده بدون قید و شرط” را فراهم می کند در حالی که دومی از نظر امنیت “قوی تر” است.

مرکز نوآوری بانک تسویه حساب های بین المللی (BIS) گزارش نهایی خود را در مورد پروژه ابتکاری “CBDC خصوصی” Tourbillon ارائه کرده است. نمونه های اولیه ساخته شده در چارچوب این پروژه می توانند ناشناس بودن پرداخت را برای تراکنش های ارز دیجیتال بانک مرکزی فراهم کنند.

این گزارش 46 صفحه‌ای که در 29 نوامبر منتشر شد، مفاهیم حریم خصوصی، امنیت و مقیاس‌پذیری را بر روی مواد دو نمونه اولیه بر اساس طرح‌های دیوید چاوم، یکی از پیشگامان رمزنگاری، بررسی می‌کند. نمونه های اولیه eCash 1.0 و eCash 2.0 نام داشتند. اولی “ناشناس بودن پرداخت کننده بدون قید و شرط” را فراهم می کند، در حالی که دومی دارای ویژگی های امنیتی “بادوام تر” است.

به گفته نویسندگان این گزارش، «امکان پیاده‌سازی یک CBDC وجود دارد که ضمن مبارزه با تراکنش‌های غیرقانونی، ناشناس بودن پرداخت‌کنندگان را تضمین می‌کند». Project Tourbillon با ناشناس نگه داشتن مصرف کننده در حین معامله با فروشنده به این امر دست می یابد:

مصرف‌کننده‌ای که با CBDC به تاجر پرداخت می‌کند برای همه طرف‌ها از جمله تاجر، بانک‌ها و بانک مرکزی ناشناس است.

در این طرح، هویت تاجر برای پرداخت کننده مشخص است و تنها به عنوان بخشی از پرداخت به بانک تاجر افشا می شود. بانک مرکزی هیچ داده پرداخت فردی را نمی بیند اما می تواند گردش CBDC را در سطح کل نظارت کند.

مرتبط با: “پدرخوانده ارز دیجیتال” می خواهد یک CBDC متمرکز بر حریم خصوصی ایجاد کند. در اینجا چگونگی آن است

با این حال، در مرحله اول، همه کاربران برای استفاده از CBDC باید رویه مشتری خود را بشناسید (KYC) در یک بانک تجاری انجام دهند. بانک تاجر همچنان مسئول اطمینان از مطابقت معاملات با الزامات نظارتی مانند AML، CFT و مبارزه با فرار مالیاتی است، همانطور که در سیستم مالی فعلی وجود دارد.

این گزارش نتیجه‌گیری می‌کند که فرآیند پرداخت Tourbillon به راحتی در محیط پرداخت امروزی ادغام می‌شود، زیرا از فناوری‌های موجود مانند کدهای QR، پروتکل‌های اثبات سهام (PoS) و روابط حساب بین مشتریان، بازرگانان، بانک‌ها و بانک‌های مرکزی استفاده می‌کند.

BIS رهبری پذیرش جهانی CBDC را بر عهده دارد و به بانک ملی سوئیس در توسعه عمده فروشی CBDC و همکاری در پلتفرم های مشترک با بانک های مرکزی چین، هنگ کنگ، تایلند و امارات کمک می کند. همچنین در حال کار بر روی اثبات مفهوم ردیابی تراکنش با بانک مرکزی اروپا و پروژه های دیگر است.

مجله: موارد استفاده واقعی از هوش مصنوعی در کریپتو، خیر. 2: هوش مصنوعی می تواند DAO را اجرا کند


نویسنده: David Attlee

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید