BIS به بانک های مرکزی توصیه می کند که از قبل برای امنیت CBDC برنامه ریزی کنند


از مسائل حقوقی گرفته تا هکرها، راه اندازی CBDC مملو از خطرات است و BIS لیست بزرگی از خطرات را در نظر می گیرد.

بانک تسویه بین‌المللی (BIS) در گزارشی به تاریخ 29 نوامبر به روسای بانک‌های مرکزی یادآوری کرد که انتشار ارز دیجیتال بانک مرکزی (CBDC) نیازمند توجه کافی به امنیت است. یک چارچوب مدیریت ریسک یکپارچه باید از مرحله تحقیق اجرا شود. در این گزارش آمده است که امنیت باید در قالب یک CBDC طراحی شود.

خطرات مرتبط با CBDC ها در کشورهای مختلف متفاوت است و در طول زمان با تغییر شرایط و اهداف تغییر می کند و نیاز به مدیریت مداوم دارد. این مطالعه نشان داد که این خطرات را می توان به دسته ها و طیف وسیعی از عوامل فردی تقسیم کرد. خطرات با مقیاس و پیچیدگی CBDC افزایش می یابد. علاوه بر این:

یک خطر قابل توجه: [sic] شکاف های بالقوه در ظرفیت و قابلیت های داخلی بانک های مرکزی. در حالی که اکثر فعالیت های مرتبط با CBDC اصولاً می توانند برون سپاری شوند، انجام این کار به ظرفیت کافی برای انتخاب و نظارت بر فروشندگان نیاز دارد. […] “تعدادی از خطرات عملیاتی برای CBDC ناشی از خطای انسانی، تعاریف ناکافی یا برنامه ریزی ناقص است.”

امنیت سایبری ممکن است توسط سایر کشورها، هکرها، کاربران، فروشندگان یا خودی ها به چالش کشیده شود. این مطالعه 37 “رویداد تهدید امنیت سایبری” بالقوه را از هشت خطر خاص شناسایی کرد. فناوری دفتر کل توزیع شده ممکن است برای بانک مرکزی خارجی باشد و بنابراین ممکن است تحت بررسی کامل قرار نگیرد یا باعث وابستگی بیش از حد به اشخاص ثالث شود.

کارشناس امنیتی می‌گوید: ممیزی‌های امنیتی کافی نیست زیرا تا سال 2023 زیان به 1.5 میلیارد دلار می‌رسد.

این مطالعه یک چارچوب مدیریت ریسک یکپارچه را برای کاهش خطرات CBDC پیشنهاد می‌کند.

چارچوب انعطاف پذیری CBDC پیشنهادی منبع: BIS

علیرغم استفاده محدود از CBDC ها در زندگی واقعی تاکنون، چندین نمونه از شکست مدیریت ریسک را می توان یافت. پس از راه اندازی آزمایشی یوان دیجیتال خود، چین متوجه شد که برای الزامات ذخیره سازی داده ها آماده نیست. DCash بانک مرکزی شرق کارائیب، یک CBDC زنده، در اوایل سال 2022 به دلیل انقضای گواهینامه در این نرم افزار، دچار قطعی دو ماهه شد.

از سوی دیگر، این مطالعه یادآوری می کند که پروژه آزمایشی DCash به طور قابل توجهی برای ارائه پشتیبانی پس از فوران آتشفشانی در سنت وینسنت و گرنادین در سال گذشته گسترش یافته است و دوام ارز را افزایش می دهد.

مجله: HTX دوباره 30 میلیون دلار هک شد، 100 هزار کره ای CBDC را آزمایش کردند، بایننس 2.0: آسیا اکسپرس
نویسنده: Derek Andersen

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید