بایننس میلیون‌ها نفر را درگیر امور مالی کرد اما مدارک را فراموش کرد – استاد کلمبیا


امید ملکان، استادیار دانشکده بازرگانی کلمبیا، می‌گوید معامله بایننس رفتار مبهم بانک‌ها و شرکت‌های ارز دیجیتال را برجسته می‌کند.

رویدادهای اخیر پیرامون صرافی رمزارز بایننس، بحث‌های مهمی را در مورد سرکوب شرکت‌های ارز دیجیتال توسط ایالات متحده به راه انداخته است. به گفته امید ملکان، نویسنده و استادیار دانشکده بازرگانی کلمبیا، رویکرد وزارت دادگستری به دعاوی قضایی با آنچه در امور مالی سنتی دیده می شود بسیار متفاوت است.

ملکان گفت: «افرادی که صمیمانه معتقدند ارز دیجیتال ابزار منحصر به فردی است که افراد بد را قادر به انجام کارهای بد می‌کند، نمی‌دانند بقیه سیستم مالی واقعاً چگونه کار می‌کند. نوشت در X (توئیتر سابق)، او اضافه کرد که شرکت‌هایی که از بهترین شیوه‌های مبارزه با پولشویی پیروی می‌کنند، همچنان مقادیر زیادی از وجوه غیرقانونی را پردازش می‌کنند.

ملکان مدعی شد که اگر با شرکت‌های سنتی مانند بایننس رفتار شود، بسیاری از افراد در وال استریت زندانی می‌شوند و افزود: «اما همه این‌ها عادی تلقی می‌شود، زیرا شخصی کارهای اداری را انجام داده است». گفت.

اگر آنها تابع استاندارد بایننس بودند، صدها مدیر اجرایی در زندان بودند و پول کمتری برای بازخرید سهامداران (یا لابی کردن) وجود داشت. اما بانکداران آنقدر باهوش بودند که هرگز بازی را زیر سوال نبردند.»

با وجود انتقادات، ملکان همچنان معتقد است که صرافی “در دروغگویی به مشتریان خود و رعایت نکردن قوانین” اشتباه است. بایننس و یکی از بنیانگذاران آن Changpeng “CZ” Zhao اخیراً به توافق میلیاردی با دولت ایالات متحده دست یافتند که ادعا می شود به افراد درگیر در فعالیت های غیرقانونی اجازه داده اند “وجوه دزدیده شده” را از طریق صرافی جابجا کنند. CZ به عنوان بخشی از این معامله از سمت مدیرعاملی کنار رفت.

ملکان همچنین از مشارکت بایننس در شمول مالی در چند سال گذشته قدردانی کرد:

او در آوردن ده‌ها میلیون فقیر، قهوه‌ای رنگ و افراد محروم به سیستم مالی، کار نسبتاً خوبی انجام داده است، کاری که شرکت‌های مالی سازگار دنیا به‌طور مزمن در انجام آن ناکام بوده‌اند.»

تحقیقات جهانی پولشویی از ICIJ

بر اساس اسناد فاش شده که توسط کنسرسیوم بین المللی روزنامه نگاران تحقیقی (ICIJ) به دست آمده است، برخی از بزرگترین بانک های جهان اجازه داده اند که تریلیون ها دلار توسط مجرمان شسته شود.

این تحقیقات که در سپتامبر 2020 اعلام شد، بیش از 2100 گزارش فعالیت مشکوک (SAR) را تجزیه و تحلیل کرد که شامل تراکنش هایی به ارزش بیش از 2 تریلیون دلار بین سال های 1999 تا 2017 بود که توسط افسران انطباق داخلی مؤسسات مالی به عنوان پولشویی یا فعالیت مجرمانه بالقوه علامت گذاری شده بود. بانک هایی که این تراکنش ها را تسهیل کردند شامل موسسات بزرگی مانند بانک نیویورک ملون، دویچه بانک و HSBC بودند.

ICIJ بیش از 400 روزنامه نگار از 110 سازمان خبری در 88 کشور جهان را گرد هم آورد تا در مورد بانک های بالقوه پولشویی تحقیق کنند.

مجله: این مغز شما در کریپتو است – سوء مصرف مواد در بین سرمایه گذاران رمزارز در حال افزایش است
نویسنده: Ana Paula Pereira

اشتراک گذاری و حمایت

Picture of امیر کرمی

امیر کرمی

کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉

دیدگاهتان را بنویسید