Best January since 2013? 5 things to know in Bitcoin this week

بهترین ژانویه از سال 2013؟ 5 نکته ای که باید در مورد بیت کوین در این هفته بدانید


چندین قله ماهانه قیمت بیت کوین همچنان در جریان است، اما نوسانات فدرال رزرو به نظر می رسد که FOMC همزمان با بسته شدن شمع ماهانه بیت کوین است.

بیت کوین (BTC) هفته مهمی را با یک کوکتل آشنا از جهش قیمت آغاز می کند که با ترس از بازگشت بازار نزولی آمیخته شده است.

بیت کوین/دلار آمریکا پس از بسته شدن بالاترین بسته شدن هفتگی در تقریباً شش ماه گذشته و تنها 48 ساعت تا پایان ماهانه به رشد بیش از 40 درصدی از سال تا به امروز ادامه می دهد – آیا این افزایش ها ادامه دارد؟

صرف نظر از این، بیت کوین در این ماه فراتر از حد انتظار صعود کرده است و ژانویه 2023 را به بهترین دهه تبدیل کرده است.

از ابتدا تا انتها، نگرانی‌ها به زودی کاهش پیدا می‌کرد و حتی کاهش قیمت کلان BTC به دلیل وضعیت ناامنی بازار وجود داشت.

با این حال، این واژگونی وحشیانه هنوز اتفاق نیفتاده است و روزهای آینده می تواند یک دوره حیاتی برای روند بلندمدت بیت کوین باشد.

کاتالیزورها به سختی کمبود دارند – فدرال رزرو در مورد افزایش بعدی نرخ بهره خود در این هفته تصمیم خواهد گرفت، و رئیس جمهور جروم پاول نظرات مورد انتظار خود را در مورد اقتصاد و سیاست ارائه خواهد کرد.

بانک مرکزی اروپا (ECB) نیز یک روز بعد همین تصمیم را خواهد گرفت.

به آن فشار روانی بسته شدن ماهانه را اضافه کنید، و به راحتی می توان دریافت که هفته آینده می تواند یکی از بی ثبات ترین هفته های تاریخ اخیر بیت کوین باشد.

به عنوان Cointelegraph پنج موضوع کلیدی را بررسی می کند که باید در مورد قیمت بیت کوین مورد توجه قرار گیرد.

همانطور که نوسانات FOMC پیش بینی می کند، قیمت بیت کوین 24000 دلار است

بیت کوین با بالا رفتن در بازه های زمانی پایین تر، هم مخالفان و هم مخالفان کوتاه تر را به چالش می کشد.

آخر هفته هیچ تفاوتی با سایر هفته‌های ژانویه نداشت، با BTC/USD یک شبه به 23950 دلار رسید و به 30 ژانویه رسید. این بالاترین سطح در پنج ماه و نیم است.

بسته شدن هفتگی همان موفقیت را داشته است و بیت کوین هنوز نتوانسته مرز 24000 دلار را برای افزایش نهایی بشکند.

نمودار کندل استیک ۱ هفته ای BTC/USD (Bitstamp). منبع: TradingView

طبق داده‌های Cointelegraph Markets Pro و TradingView، در زمان نگارش این مقاله، 23700 دلار تمرکز داشت و بازارهای ایالات متحده هنوز شروع به معامله نکرده بودند.

با این حال، با قیمت های فعلی، بیت کوین در ژانویه به میزان خیره کننده 43.1 درصد افزایش یافت و آن را به بهترین ژانویه از سال 2013، اولین سال شناخته شده بازار صعودی بیت کوین، تبدیل کرد.

نمودار بازدهی ماهانه BTC/USD (عکس از صفحه نمایش). منبع: شیشه سکه

در همین حال، تحلیلگران بازار می‌خواهند ببینند درباره تصمیم فدرال رزرو برای افزایش نرخ بهره در اول فوریه چه اتفاقی می‌افتد. این رویداد که یک منبع کلاسیک نوسان است، می تواند به طور قابل توجهی بر کندل ماهانه تأثیر بگذارد، اما می تواند به زودی روند قیمت بیت کوین را کاملاً تغییر دهد.

شاید با کمک کمی از نوسانات FOMC؟ نه یک حدس، بلکه یک تنظیم معاملاتی که من قطعاً به آن علاقه زیادی دارم.» تاجر محبوب کریپتو چیس نظر داد در نموداری که عقب نشینی و به دنبال آن صعودی بیشتر برای BTC/USD را پیش بینی می کند.

نمودار توضیحی BTC/USD. منبع: Crypto Chase/ توییتر

این نقشه راه بیت کوین را بالای 25000 دلار قرار داده است و یک هدف کلیدی برای معامله گران است – حتی آنهایی که نسبت به یک رویداد کاپیتولاسیون عظیم که عملکرد خارق العاده ژانویه را تضعیف می کند، محتاط هستند.

از جمله کریپتو تونی است که اشاره کرد میانگین متحرک نمایی 200 هفته ای بیت کوین (EMA) به 25000 دلار نزدیک می شود.

او گفت: «EMA 200 هفتگی دقیقاً بالای ما در 25000 قرار دارد و همانطور که می دانید این هدف من در بیت کوین/بیت کوین است. گفت دنبال کنندگان توییتر در 29 ژانویه.

اکنون ساخت 200 EMA و پشتیبانی برد بالا برای گاوها بسیار بزرگ است، اما ما هنوز این کار را انجام نداده‌ایم و مردم در حال حاضر بسیار خوشحال هستند. فکرش را بکن.»

نمودار همراه همچنان یک مسیر بالقوه در سراشیبی به سمت 15000 دلار را نشان می دهد.

همانطور که کوین تلگراف در آخر هفته گزارش داد، معامله گر ارزهای دیجیتال ایل کاپو، که اکنون به دلیل شک و تردیدش در مورد بازیابی مشهور است، کسری بیت کوین را حفظ کرده است.

در ادامه، Material Indicators منبع تجزیه و تحلیل زنجیره ای، 24000 دلار را به عنوان منطقه کلیدی برای بازگشت گاوها به حمایت، همراه با میانگین متحرک ساده 50 روزه و 200 روزه (SMA) شناسایی کرده است.

اگر گاوها 24000 دلار را بشکنند، او انتظار دارد پیش از پیش‌بینی نرخ سالانه فدرال رزرو در 1 فوریه، از نقدینگی صعودی در محدوده مقاومت فنی استفاده شود. آنچه JPow می گوید بازارها را به حرکت در می آورد»، بخشی از تفسیر سطوح خرید و فروش در دفتر سفارش Binance تو می خوانی این آخر هفته.

متریال اندیکاتورز به اظهارات آتی پاول، رئیس فدرال رزرو، اشاره کرد که بیان کرد که نقدینگی پیشنهادی بالاتر رفته است و باعث شده است که قیمت نقدی به این حوزه کلیدی نزدیک شود.

نمودار دفتر سفارش BTC/USD (Binance). منبع: شاخص مواد/ توییتر

کلان به افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و پاول گره خورده است

هفته آینده تحت سلطه افزایش نرخ بهره فدرال رزرو و اظهارات همراه رئیس جمهور جروم پاول خواهد بود.

کمیته بازار آزاد فدرال (FOMC) در تاریخ 1 فوریه در یک رشته رویدادهای آشنا و در عین حال خسته کننده برای معامله گران بیت کوین تشکیل جلسه خواهد داد.

نتیجه این بار ممکن است چند شگفتی ایجاد کند، با انتظارات تقریباً توافق برای افزایش 25 امتیاز پایه. با این حال، دامنه نوسانات در اطراف باز باقی می ماند.

پنتوشی تاجر و مفسر می گوید: «دو روز اول فوریه متلاطم (خیلی سرگرم کننده) خواهد بود. توییت کرد در برخی از اظهارات هفته گذشته، اشاره شده است که تصمیم مشابهی از سوی بانک مرکزی اروپا یک روز پس از FOMC اتخاذ خواهد شد.

با توجه به ابزار FedWatch گروه CME، در حال حاضر 98.4 درصد اتفاق نظر وجود دارد که فدرال رزرو 25 امتیاز پایه افزایش دهد.

این نزولی تر از هر حرکت اخیر دیگر و کوچکترین اصلاح صعودی از مارس 2022 خواهد بود.

نمودار احتمالی نرخ هدف فدرال رزرو منبع: CME Group

ساتوشی فلیپر، مفسر محبوب رسانه‌های اجتماعی، گفت: «تعجب نمی‌کنم اگر بازارها در تمام هفته قبل از اعلام FOMC رشد داشته باشند. ادامه داد.

ما از قبل می دانیم که 25 BP است. پس چه چیزی برای راهنمایی جی پاول باقی مانده است؟ 25 یا 50 BP دیگر در طول سال باقی مانده است؟ منظورم این است که در مورد تناسب است: بدترین چیز به پایان رسیده است.

اگر سفته بازان در این فرض درست باشند که فدرال رزرو اکنون به طور کلی افزایش نرخ بهره را متوقف خواهد کرد، این امر فضای تنفسی بلندمدتی را برای ریسک دارایی‌های سراسری، از جمله ارزهای دیجیتال فراهم می‌کند.

با این حال، همانطور که Cointelegraph به گزارش خود ادامه می دهد، بسیاری نگران هستند که سال آینده چیزی جز یک دوره ساده در مورد انتقال سیاست فدرال رزرو نباشد. یک نظریه این است که این تنها زمانی می تواند اتفاق بیفتد که سیاست گذاران چاره ای جز جلوگیری از غرق شدن کشتی اقتصادی نداشته باشند.

آرتور هیز، مدیر عامل سابق BitMEX دیگری، خواستار آسیب گسترده به دارایی های ریسک، از جمله قیمت 15000 دلاری بیت کوین قبل از اینکه فدرال رزرو مجبور به تغییر مسیر شود، است.

در ادامه هشدارهای بلندمدت، آلسدایر مک‌لئود، رئیس تحقیقات Goldmoney، تنش‌های ژئوپلیتیکی پیرامون درگیری روسیه و اوکراین را به عنوان یک محرک منفی برای دارایی‌های ریسک آتی ذکر کرد.

هیچ کس به تأثیر از سرگیری درگیری اوکراین بر بازارها فکر نمی کند. استدلال کردیک مقاله Goldmoney در 29 ژانویه را تشریح می کند.

مک‌لئود پیش‌بینی کرد که قیمت‌های انرژی در کنار پیش‌بینی‌های تورم ایالات متحده «قطعاً افزایش خواهد یافت».

بازده اوراق قرضه افزایش خواهد یافت، سهام کاهش خواهد یافت.»

ایندکس اولین “سیگنال خرید قطعی” را پس از 4 سال تولید می کند

در حالی که تعداد کمی از کارشناسان مایل به پایان دادن به آخرین بازار نزولی بیت کوین هستند، معیارهای زنجیره ای به طور بالقوه راه را نشان می دهد.

شاخص سود و زیان (PnL) از پلتفرم تحلیل زنجیره ای CryptoQuant برای اولین بار از اوایل سال 2019 یک “سیگنال خرید قطعی” برای BTC صادر کرده است.

هدف شاخص PnL ارائه سیگنال های حلقه بالا و پایین نرمال شده با استفاده از داده های انباشته از سه معیار دیگر روی زنجیره است. هنگامی که ارزش آن از میانگین متحرک یک ساله خود بالاتر می رود، یک فرصت خرید بلندمدت در نظر گرفته می شود.

این اتفاق اکنون با افزایش BTC/USD در ژانویه رخ داده است و اگرچه CryptoQuant اذعان دارد که وضعیت ممکن است دوباره نزولی شود، پیامدهای آن واضح است.

در حالی که احتمال کاهش شاخص هنوز وجود دارد، شاخص CryptoQuant PnL یک سیگنال خرید قطعی برای BTC صادر کرده است، که وقتی شاخص (خط بنفش تیره) از میانگین متحرک 365 روزه خود (خط بنفش روشن) بالاتر می رود، مشهود است. وبلاگی در کنار یک نمودار توضیحی که او در پست خود نوشت.

از لحاظ تاریخی، کراس اوور شاخص شروع بازارهای صعودی بود.

شاخص بیت کوین PnL (عکس از صفحه نمایش). منبع: CryptoQuant

CryptoQuant تنها کسی نیست که پیشرفت‌های نادری را در داده‌های زنجیره‌ای مشاهده می‌کند که حتی در سفر بیت کوین به بالاترین سطح تاریخ پس از سقوط COVID-19 مارس 2020 نبود.

از جمله شاخص قدرت نسبی بیت کوین (RSI) است که در حال حاضر از پایین ترین سطح خود در حال جهش است.

پسندیدن اشاره شد طبق بیانیه PlanB، خالق خانواده مدل‌های پیش‌بینی قیمت بیت‌کوین Stock-to-Flow، آخرین چنین بازیابی از پایین‌ترین سطح در RSI به طور مشابه در پایان آخرین بازار نزولی بیت‌کوین در اوایل سال ۲۰۱۹ رخ داد.

نمودار RSI بیت کوین. منبع: PlanB/Twitter

دارندگان BTC همچنان منضبط هستند

برخلاف آنچه انتظار می رفت، سود انبوه برای دارندگان بیت کوین متوسط ​​هنوز شروع نشده است.

داده‌های زنجیره‌ای گلس‌نود این را تأیید می‌کند زیرا عرضه بیت‌کوین علی‌رغم افزایش قیمت‌های اخیر همچنان رو به افزایش است.

سکه هایی که به مدت پنج سال یا بیشتر در کیف پول ها بیکار بوده اند، این آخر هفته به عنوان درصدی از عرضه کلی، به بالاترین حد خود یعنی 27.85 درصد رسیدند.

عرضه درصد بیت کوین، جدول آخرین فعال 5+ سال پیش. منبع: Glassnode/ توییتر

میزان سکه‌های احتکار شده یا گم شده، «ذخیره‌های قدیمی بزرگ» بیت‌کوین به‌طور سنتی منسوخ شده، نیز به بالاترین سطح خود در پنج سال گذشته رسیده است.

نمودار عرضه فعال بیت کوین منبع: Glassnode/ توییتر
نمودار سکه نگه داشته یا گمشده بیت کوین. منبع: Glassnode/ توییتر

در همین حال، در بازه‌های زمانی پایین‌تر، عرضه‌ای که در 24 ساعت گذشته فعال بود، در 29 ژانویه به پایین‌ترین حد یک ماهه خود رسید.

با وجود این، داده‌های CryptoQuant در زیر می‌گوید که یک “طمع” به سرعت در حال نفوذ به روح بازار، به ویژه در میان سرمایه‌گذاران جدید است.

“حریص ترین” احساس از 69000 دلار

بر اساس داده‌های غیرفنی، آنچه که با افزایش بی‌اعتمادی آغاز شد، به سرعت به کتاب‌های درسی اشتیاق بازار تبدیل می‌شود.]

مرتبط: بیت کوین قبل از چرخه بعدی بازار نزولی به 70000 دلار به 200000 دلار می رسد – پیش بینی

با توجه به شاخص ترس و طمع کریپتو، شاخص احساسی بازار ارزهای دیجیتال، حال و هوای سرمایه‌گذاران بیت‌کوین و آلت‌کوین در حال حاضر غالباً حالت «طمع» است.

با تقسیم احساسات به پنج دسته برای شناسایی قله های بالقوه رونق و کف های غیرمنطقی بازار، این شاخص در حال حاضر 55/100 را در مقیاس نرمال شده خود اندازه گیری می کند.

اگرچه هنوز با افراط‌های خود فاصله دارد، اما این امتیاز اولین سفر ایندکس به منطقه «طمع» از مارس 2022 و بالاترین از زمان بالاترین قیمت بیت کوین در نوامبر 2021 است.

در 1 ژانویه 2023، 26/100 اندازه گیری شد – کمتر از نیمی از آخرین قرائت.

با این حال، حساسیتی که توسط Fear & Greed اندازه‌گیری شد، اکنون ضررهای ناشی از FTX و Terra LUNA را از بین برده است.

شاخص ترس و طمع رمزنگاری (نمایش). منبع: Alternative.me

با واکنشی محتاطانه، نویسنده CryptoQuant هشدار داد که احساسات در میان تازه‌واردها منعکس‌کننده فضای اوایل سال 2021 است، زمانی که بیت کوین/دلار آمریکا تقریباً روزانه بالاترین سطح خود را مشاهده می‌کند.

یک پست وبلاگ که به متریک سود خروجی خرج شده (SOPR) اشاره می‌کند، «احساسات شرکت‌کنندگان زنجیره کوتاه‌مدت بیت‌کوین (SOPR کوتاه‌مدت) به مطلوب‌ترین سطح خود از ژانویه 2021 رسیده است».

SOPR که بالای 1 قرار دارد در یک روند صعودی است، در حالی که این اندیکاتور در حال حاضر بسیار بالای 1 است و بیش از حد کشیده شده است. اگر افزایشی در ذخایر استیبل کوین در مبادلات نقطه ای وجود نداشته باشد، سوخت گاو به سرعت ممکن است تمام شود.

در میان سایر کاربردها، SOPR بینشی را در مورد اینکه چه زمانی سرمایه گذاران بیت کوین ممکن است پس از کسب سود تمایل بیشتری به فروش داشته باشند، ارائه می دهد.

نمودار عنوان BTC/USD (نمایش). منبع: CryptoQuant

دیدگاه‌ها، نظرات و دیدگاه‌های بیان‌شده در اینجا به تنهایی متعلق به نویسندگان است و نیازی به بازتاب یا ارائه دیدگاه‌ها و نظرات Cointelegraph نیست.
نویسنده: William Suberg

امیر کرمی
کارشناس تولید محتوا و علاقه مند به ارز دیجیتال و دنیای فناوری 😉